| |
Zagrożenie!
Brutalny atak zimy w Europie. Temperatura najniższa od 40 lat. Rekordowy wzrost cen energii

Brutalny atak zimy w Europie. Temperatura najniższa od 40 lat. Rekordowy wzrost cen energii

Ostatnie dni listopada przyniosły w Europie miejscami brutalny atak zimy. Zanotowano najniższą temperaturę od 40 lat, w wielu krajach spadł śnieg, a nawet powstała pokrywa śnieżna, ponadto ceny energii biją nowe rekordy. Szczególnie zimo jest na północy kontynentu w Skandynawii, gdzie temperatura jest o kilkanaście stopni niższa od normy klimatycznej dla tego okresu roku. Zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną spowodowało gigantyczny skok cen. Zimno zapowiadają się kolejne dni szczególnie na północy i wschodzie Europy. Całkiem prawdopodobne, że silny mróz w pierwszej dekadzie grudnia 2021 dotrze również do Polski.

Atak zimy w Europie, najniższa temperatura od 40 lat w listopadzie 2021, rekordowy wzrost cen energii elektrycznej

Pierwsza fala ataku zimy przetacza się obecnie przez Europę. W wielu krajach spadł pierwszy śnieg, wystapiły również śnieżyce i wichury. Nie obyło się bez awarii energetycznych, W Polsce bez prądu w czasie przechodzenia śnieżyc było co najmniej 30 tysięcy gospodarstw. Wyjątkowo niskie temperatury panują na obszarze Skandynawii, zwłaszcza w Szwecji. W tym kraju temperatura spadła już do blisko -38 st. C. To najniższa temperatura w Szwecji w listopadzie od 1980 roku. Siarczysty mróz na północy i północnym wschodzie Europy nadal nie ustąpi. Zimna zapowiada się początek grudnia ze stopniowym schodzeniem fali chłodu w kierunku wschodniej i częściowo środkowej Europy.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 6 grudnia 2021

Rekorodowo niskie temperatury w listopadzie 2021 w Europie, największy mróz od 40 lat w Szwecji

Aktualnie najzimniejsze miejsce w Szwecji to Nikkaluokta, w pobliżu Gallivare w Norrbotten, gdzie temperatura spadła do -37,5 st. C. Listopadowy absolutny rekord temperatury minimalnej w Szwecji nie jest jednak zagrożony. Wynosi on -43 st. C. i pochodzi z 1890 roku.

Wstępnie prognozowany mróz w Europie, 7 grudnia 2021

Pogoda w Europie i Polsce, do kiedy będzie zimno, prognoza temperatury do 7 grudnia 2021

Duża różnica temperatury w Europie

Nietypowo ułożony prąd strumieniowy nad Europą wyparł bardzo ciepłe powietrze na krańce południowe i pozwolił na wtargnięcie chłodu aż nad basen Morza Śródziemnego. Upał ostał się lokalnie w Grecji. 29 listopada 2021, amplituda temperatury na obszarze Europy osiągnęła 67 st. C. między najniższą temperaturą w Szwecji i najwyższą temperaturą w Grecji.

Zimne ​​powietrza dociera nawet do wybrzeży na północy Norwegii, gdzie wody Arktyki są zwykle wolne od lodu z powodu docierania ciepłego zatokowego prądu morskiego.

Pierwszy śnieg i śnieżyce na znacznym obszarze Europy

Dotarcie zimnego powietrza w głąb Europy umożliwiło pojawienia się opadów śniegu na znacznym obszarze Europy. W ostatnich dniach pierwszy powiew zimy na nizinach miał miejsce na Wyspach Brytyjskich, we Francji, Niemczech, Polsce, Czechach, Austrii oraz na Bałkanach.

Atak zimy w Anglii w niskich górach Pennińskich w czasie przechodzenia sztormu Arwen

Śnieżyca spowodowała odwołani niedzielnego 28.11 meczu piłkarskiego Premier League pomiędzy Burnley i Tottenhamem Hotspur w północno zachodniej Anglii. Silny sztorm sparaliżował transport drogowy i kolejowy w Wielkiej Brytanii.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 1 grudnia 2021 nad ranem

Opady śniegu i silni mróz w Europie, śnieżny przełom listopada i grudnia 2021

Atak śnieżnej i mrożnej zimy w Europie winduje ceny energii elektrycznej

Fala siarczystego mrozu podniosła ceny energii elektrycnej do rekordowego poziomu w Szwecji. Głównym powodem jest wysokie zużycie energii oraz tworzenie się lodu na rzekach, a to z kolei blokuje pracę elektrownii wodnych w północnej Szwecji. Północne regiony Norwegii i Szwecji są ze sobą ściśle połączone tą samą siecią elektroenergetyczną. Niska produkcja w Szwecji podnosi ceny, także w najbardziej wysuniętej na północ Nowej Ziemi. Na rynku za kWh pojawiła się cena 1,92 korony, czyli przy obecnym kursie około 0,19 EUR/kWh, co jest najwyższym kosztem energii elektrycznej za kołem podbiegunowym od 2010 roku. Obecne ceny są nawet 10 razy wyższe w porównaniu do średniej dziennej w pierwszych trzech tygodniach listopada.Aktualne dane wskazują, że cena energii w Szwecji wzrośnie nawet do 3 koron za kWh. Takiego poziomu cen nigdy wcześniej nienotowo w północnej Szwecji i Norwegii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zenek

Globalne ocieplenie atakuje nie ma co :)

29 listopad 2021 - 19:14
Odpowiedz