Zostało wydane ostrzeżenie 1 stopnia przed burzami. Sprawdź zakładkę Prognoza burz

| Szukaj |
Zagrożenie!

W czwartek 04.01 „bombogeneza” z siłą huraganu przejdzie wzdłuż wschodniego wybrzeża USA

W Polsce początek roku 2018 jest łaskawy pod względem pogody. Dziś 03.01 w ciągu dnia oraz w nocy 03/04.01, wiatr miejscami w rejonach podgórskich, a także na Wybrzeżu oraz na zachodzie kraju okresami w porywach osiągnie do ok. 60-90 km/h (najsilniejszy w rejonach podgórskich, lokalnie w górach powyżej 100 km/h), ale na ogół nie powinien stanowić większego zagrożenia.

Prognozowane porywy wiatru od godz. 13, do godz. 16. 3 stycznia br.

Wiatr mapa Polska 3 stycznia

Tymczasem koszmarna pogoda nie odpuszcza w Ameryce Północnej. Nadal utrzymuje się niska temperatura. Postępująca adwekcja arktycznej masy powietrza dotarła nad ciepłe wody Atlantyku, gdzie dojdzie do rozwinięcia się cyklogenezy. Amerykanie powstający głęboki niż nazywają nawet bombogenezą, gdyż spadek ciśnienia w ciągu doby może osiągnąć nawet 50 hPa (termin ten jet używany, gdy ciśnienie w ciągu doby spadnie o co najmniej 24 hPa).

Prognozowane porywy wiatru. od godz. 7, do 10 (czasu polskiego). 4 stycznia br.

Bombogeneza USA

W czwartek 04.01 niż będzie się przesuwał nad Atlantykiem wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Wywoła ogromne fale zagrażające żegludze, a także bardzo silne porywy wiatru, miejscami osiągające siłę huraganu. Prognozy wskazują na tym obszarze porywy, od 100, do nawet 211 km/h! Ciśnienie w centrum niżu może spaść do około 947 hPa!

Prognozowane ciśnienie o godz. 01:00 (czasu polskiego), 5 stycznia br.

Prognoza ciśnienia USA

Niż przesuwając się na północ i północny-wschód, z północnego-zachodu zaciągnie zimną masę powietrza nad wschodnie i północno-wschodnie stany, gdzie mróz nadal będzie się utrzymywał.

Prognozowana anomalia temperatury na 6 stycznia. Poziom izobaryczny 850 hPa

Anomalia temperatury USA

Prognozowana wysokość fal 4 stycznia br.

Prognoza wysokości fal

Miejscami wysokość fal będzie przekraczać 10 metrów!

Mapa: surfline.com

Komentarze
Ben Wwa

Obecna fala mrozów na północnym wschodzie USA ożywiła na polskich forach dwa stare mity: 1) Że ostra zima w USA zawsze, niejako z automatu, oznacza łagodną zimę w Polsce; i odwrotnie, ostra zima u nas to zawsze łagodna u nich; 2) Że każde uderzenie zimy gdzieś na naszej planecie (takie jak to obecne w USA), oznacza że ocieplenie klimatu uległo zahamowaniu, a może nawet w ogóle go nie ma. Czy te dwie tezy są prawdziwe? Ad. 1) Nie zawsze tak jest, przykładem nasza tzw. "zima stulecia" 1978/79, była bardzo surowa i śnieżna także na płn wschodzie USA. Ad. 2) Ocieplenie klimatyczne nie oznacza, że nigdy i nigdzie nie będzie już mrozów, czasem będą, także u nas; ważna jest jednak wieloletnia ewolucja temperatur. A te od wielu lat rosną - w uśrednieniu. A tak na marginesie, rok 2017 na znacznej części terytorium USA obecnie atakowanego przez mróz, wcale nie był zimniejszy niż normalnie (w podsumowaniu całorocznym). Warto też pamiętać, że silne ataki mrozu i obfite śnieżyce ani w Chicago, ani w Nowym Jorku, ani nawet w Waszyngtonie DC nie są niczym nowym, mimo, że te dwa ostatnie miasta znajdują się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Dramatycznym tego przykładem jest np. katastrofa samolotu pasażerskiego w styczniu 1982 roku, który spadł do silnie oblodzonej rzeki Potomak (przepływa przez stolicę USA); mróz (lodowata woda, kra) tak utrudnił wtedy akcję ratunkową, że z 79-ciu osób na pokładzie przeżyło tylko pięć. Także przymrozki na północnej Florydzie, choć bardzo rzadkie, to jednak nie są czymś niesłychanym.

03 styczeń 2018 - 09:37
Odpowiedz
Wyślij komentarz