| |
Zagrożenie!
Bomba wodna na południu. Potężna burza i ulewa zalała drogi i samochody. Powodzie błyskawiczne załamują ludzi

Bomba wodna na południu. Potężna burza i ulewa zalała drogi i samochody. Powodzie błyskawiczne załamują ludzi

Układ antycyklonu w zachodniej i środkowej Europie blokuje nadal gwałtowne burze z gradobiciami i ulewami na południu kontynentu. Kolejna powódź błyskawiczna objęła nowe regiony. Do silnej ulewy doszło minionej doby we Włoszech w prowincji Frosinone. Olbrzymie opady deszczu zalały drogi, a także nowe samochody w salonie w Arce. Znajdujące się pojazdy na parkingu zaczęły się unosić, a następnie tonęły w wodzie pełnej błota. Nagłe powodzie załamują ludzi bo nie są w stanie nic zaradzić.

Skutki potężnej powodzi błyskawicznej we Włoszech w rejonie miejscowości Arce, 31 maja 2023. Foto: TT Nihal88

Potężna ulewa i powódź we Włoszech w prowincji Frosinone, zalane drogi i samochody, burze nie odpuszczają, 31 maja 2023

To co się dzieje w ostatnich tygodniach w wielu krajach południowej Europy dosłownie szokuje. Nagłe i gwałtowne burze z ulewami zatapiają dzielnice miast i całe wsie. Wiele dróg i szlaków kolejowych staje się nieprzejezdnych. Mnóstwo samochodów, dróg, domów i pól z uprawami dostaje się pod wodę. Straty ciągle rosną i końca nadal nie widać. Pole niżowe z chwiejnym i wilgotnym powietrzem sprzyjającym inicjacji wolno przemieszczających się silnych burz nadal rozciąga się na południe od Polski na obszarze od Półwyspu Iberyjskiego przez Włochy po Bałkany.

Gwałtowne burze z ulewami i gradobiciami notowane w południowej Europie w ciągu ostatniej doby do godziny 12:00, 1 czerwca 2023

Powodzie błyskawiczne na południu Europy, kolejne regiony Włoch na początku czerwca 2023 zalane

Wyjątkowo gwałtowna i niebezpieczna pogoda od kilku tygodni utrzymuje się we Włoszech. Minionej doby bardzo silna burza z ulewą, którą Włosi często nazywają bombą wodną nawiedziła prowincje Frosinone. Burze w minioną środę 31 maja uderzyły szczególnie między rejonem Arce, Roccasecca i Colfelice na południu prowincji. Ulewny deszcz w kilkadziesiąt minut dał się we znaki na obszarze drogi w pobliżu Casiliny na odcinku prowadzącym do Ceprano. W krótkim czasie spadło ponad 45 litrów wody na m2 ziemi. Doszło do zalania dróg, piwnic i samochodów na parkingach. Jeszcze większe sumy opadów nieco ponad 75 mm zanotowano w rejonie miejscowości Trinita i Minervino Murge. W tym rejonie Włoch doszło do zalania dróg, samochodów, piwnic, parterów domów, a nawet lokalnych osunięć ziemi.

Skutki powodzi błyskawicznej we Włoszech w rejonie Trinita 31 maja 2023

Prognozy burz i opadów deszczu w Europie w pierwszej dekadzie czerwca nadal zapowiadają kontynuowanie wzorca pogodowego z ostatnich dni. Ulewne opady deszczu i gwałtowne burze będą możliwe okresami szczególnie w południowych regionach. Najbardziej narażone na burzowe ulewy będą regiony, od północnej Portugalii i Hiszpanii przez Włochy po Bałkany. Zaczyna się pojawiać szansa na istotne opady deszczu także w południowej i południowo wschodniej Polsce w perspektywie dalszej części pierwszej dekady czerwca. Jeśli prognozy będą pewniejsze, to pojawi się stosowny wpis odnośnie możliwego deszczu w Polsce.

Aktualnie prognozowana suma opadów deszczu w Europie do 10 czerwca 2023

Ulewy i burze z powodziami w Europie, prognoza opadów do 10 czerwca 2023

Burzom na południu Europy towarzyszą nie tylko ulewne deszcze i gradobicia, ale również silne podmuchy wiatru, które minionej doby nawiedziły szczególnie północną część prowincji Frosinone w gminach Veroli, Boville Ernica, Strangolagalli, Arpino i Arce. Największe straty zanotowano w salonie samochodowym, gdzie na betonowym parkingu zostały dosłownie zalane i porwane przez wodę nowe samochody.

Skutki powodzi błyskawicznej we Włoszech w miejscowości Arce, 31 maja 2023

Najbliższej doby z 1-2 czerwca główne ryzyko burz ponownie obejmuje południową Europę, od Półwyspu Iberyjskiego po Bałkany. Największe prawdopodobieństwo opadów gradu jest przewidywane w zachodniej połowie Turcji oraz lokalnie w Hiszpanii, Włoszech i na Bałkanach.

Prognoza burz dla Europy, od godziny 08:00 2czerwca, do godziny 08:00 3 czerwca 2023

Prognoza burz dla Europy 2 czerwca 2023

Kolejnej doby z 2-3 czerwca główne ryzyko burz nadal utrzyma się w południowym pasie Europy i zacznie sięgać również nieco dalej na wschód i północny wschód. Znacznie wzrośnie ryzyko miejscami gradobić, zwłaszcza między południową Francją przez Włochy po Bałkany, w tym Rumunię, a także ponownie Turcję. Lokalne przelotne opady i burze mogą wystąpić także w Polsce, głównie na południowym wschodzie, zwłaszcza w rejonach podgórskich.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!