| |
Zagrożenie!

Znaleziono nowe składowisko tykających bomb ekologicznych na dnie Bałtyku

Duńska gazeta „Politiken” informuje, że w wodach przy wyspie Bornholm znaleziono cztery niezidentyfikowane substancje chemiczne. Odkrycia dokonano podczas badań środowiskowych związanych z projektem budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream.

Zdaniem duńskich naukowców substancje pochodzą z bomb z gazem musztardowym, które z rozkazu Rosjan zostały zatopione u wybrzeży Bornholmu. Do dzisiaj znajduje się tam około siedem i pół tysiąca ton tego rodzaju ładunków. Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami wycieku. Hans Sanderson z Instytutu Badań nad Środowiskiem Uniwersytetu w Aarhus powiedział, że chodzi o bardzo niebezpieczne substancje chemiczne. "Gaz musztardowy (iperyt siarkowy) powoduje u ludzi raka i mutację kodu genetycznego. Dlatego uważam, że potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych szczegółowych badań" - ostrzega Sanderson.

Przypomnijmy, na podstawie Porozumienia Poczdamskiego (podpisanego w sierpniu 1945 r. - mówiło, że „wszelka broń, amunicja i środki prowadzenia wojny oraz wszystkie obiekty wyspecjalizowane w jej produkcji będą oddane do dyspozycji państw alianckich lub zostaną zniszczone"), państwa koalicji antyhitlerowskiej przystąpiły do niszczenia nadmiaru zdobyczy wojennych, w tym również broni chemicznej. Przeprowadzona po wielu latach analiza udostępnionej dokumentacji wykazała, że oficjalnie na dnie Morza Bałtyckiego zdeponowali od 42, do 65 tys. ton amunicji chemicznej wyprodukowanej w Niemczech do zakończenia II Wojny Światowej. Niepotwierdzone zeznania świadków świadczą, że ilości te mogą być jednak znacznie większe. Krótko mówiąc - na dnie Morza Bałtyckiego znajduje się mnóstwo tykających bomb ekologicznych!

Projekt Chemsea

Pod koniec 2012 roku prowadzono prace poszukiwawcze na południe od Gotlandii w ramach projektu Chemsea (trwającego do 2014 roku) finansowanego przez UE. W poszukiwaniach wzięli udział badacze ze Szwecji, Polski, Finlandii, Niemiec i Łotwy. Celem projektu było określenie i zlokalizowanie zatopionej w Morzu Bałtyckim, w tym w Zatoce Gdańskiej broni chemicznej. Wszystko przez to, że istniała obawa przeciekania kontenerów.

Mapa bomba ekologiczna w Bałtyku

Na efekty prac poszukiwawczych nie trzeba było długo czekać. Okazało się że na dnie Morza Bałtyckiego na południe od Gotlandii spoczywa 39 tysięcy obiektów, w tym do 10 tys. sztuk broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Badania prowadzone przez Szwedów przy pomocy sonaru wykazały, że istnieje ciąg zrzutu broni chemicznej na obszarze 1700 hektarów między szwedzką wyspą Gotlandia a Łotwą i Polską! Znalezisko zawiera zardzewiałe bomby z gazem musztardowym, linie min oraz 20 wraków. Wśród nich zidentyfikowano m.in. okręt wojenny z początku XX wieku oraz radziecki bombowiec z czasów II wojny światowej.

Kolejne miejsca, gdzie odnaleziono broń chemiczną w ramach projektu Chemsea

Mapa Bałtyk skażenie

Wcześniej, bo w roku 2003 co najmniej 65 ton rtęci odkryto przy norweskim wybrzeżu. Rtęć znajduje się w ponad 1800 stalowych, stopniowo rdzewiejących butlach umieszczonych we wraku niemieckiego okrętu podwodnego U-864, rozbitego brytyjskimi torpedami w lutym 1945 r. Miało to miejsce przy niewielkiej, ale zamieszkanej wyspie Fedje.

Penetracja wraku U-864

Wrak ubota Norwegia rtec

Nord Stream II

Druga nitka gazociągu Nord Stream ma przecinać miejsce, gdzie na dnie Bałtyku znajduje się złomowisko bomb z gazem musztardowym. Duńska firma Ramboll, która na zlecenie rosyjskiego Gazpromu przygotowała raport dotyczący wpływu na środowisko budowy Nord Stream 2 twierdzi, że inwestycja jest bezpieczna.

Duńska Agencja Energetyczna, która ma ocenić wpływ Nord Stream 2 na środowisko zapowiedziała, że zwróci się do naukowców z Instytutu Badań nad Środowiskiem Uniwersytetu w Aarhus o dodatkowe informację w tej sprawie.

Mapa: Jarosław Michalak


Komentarze
Marcin

Teraz wychodzi na jaw więcej przez chęć budowania gazociągu...Strasznie dużo lokalizacji jest wzdłuż naszego kraju.Jest to niepokojące i bolesne. Oby nie popełniono błędy podczas prac gdy zaczną pracę.....

11 wrzesień 2017 - 20:11
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Strasznie dużo jest tych lokalizacji wzdłuż naszego wybrzeża...

11 wrzesień 2017 - 20:12
Odpowiedz