| |
Zagrożenie!
Blokada wyżowa zderzy się z frontem. Ulewny deszcz przetnie kraj. W tym dniu pogoda się załamie

Blokada wyżowa zderzy się z frontem. Ulewny deszcz przetnie kraj. W tym dniu pogoda się załamie

Po długim weekendzie majowym obecnie Polska ponownie dostała się pod wpływ wyżu przemieszczającego się nad Skandynawią. Ten antycyklon zapewni nam na ogół stabilną pogodę z umiarkowaną temperaturą do 6 maja. Dopiero w sobotę w ciągu dnia warunki atmosferyczne zaczną się zmieniać, ale nie w całym kraju, bo blokada wyżowa spowoduje, że front z opadami deszczu przetnie kraj i załamie pogodę częściowo. Lokalnie na południu mogą również pojawić się burze. Sprawdźmy, gdzie wystąpi ulewa.

Wyż nad Skandynawią zablokuje strefę frontową z ulewnym deszczem w Polsce. Prognozowany zasięg opadów o godzinie 17:00, 6 maja 2023

Blokada wyżowa zderzy się z frontem, będzie ulewa i załamanie pogody w Polsce 6 maja 2023

Polska po odsunięciu się strefy chłodnego frontu za naszą południowo wschodnią granicę, od północy dostała się pod wpływ wyżu Tina. Jego centrum znad Morza Norweskiego najbliższej doby przesunie się nad Skandynawię, a kolejnej będzie już nad Bałtykiem. W tym czasie będziemy pozostawać w jego zasięgu z dość stabilną pogodą z umiarkowanymi temperaturami w dzień, ale także z ryzykiem kolejnych przymrozków szczególnie miejscami na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza przy gruncie.

Front z opadami blokowany przez wyż nad Bałtykiem. Prognoza zasięgu opadów o godzinie 11:00, 6 maja 2023

Blokada wyżowa i front z ulewnym deszczem załamie pogodę, mapa opadów 6 maja 2023

Sytuacja zacznie się zmieniać w Polsce od zachodu w sobotę 06.05 w ciągu dnia, gdy nad zachodnimi i południowo zachodnimi regionami kraju pojawi się strefa frontu atmosferycznego z opadami deszczu. Co ciekawe, front nie będzie przesuwał się tradycyjnie z zachodu na wschód, ale z powodu układu wyżowego zacznie być spychany na południe i południowy wschód, a przez to ominie niemal całą północno wschodnią połowę Polski.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 20:00, 6 maja 2023

Wyż zablokuje front i przetnie opadami kraj, załamanie pogody 6 maja 2023

W ten sposób dojdzie do dosłownego przecięcia kraju pod względem opadów na niemal połowę pod względem pogody deszczowej i suchej, a nawet bardziej pogodnej szczególnie między wybrzeżem i Podlasiem. Strefa tych opadów będzie się stopniowo w ciągu dnia przesuwać z zachodu na południe i południowy wschód, dlatego sobota 05.06 nie od razu będzie deszczowa we wszystkich wskazanych regionach.

Wstępna prognoza zasięgu frontu i sumy opadów do 7 maja 2023

Front przetnie kraj z opadami deszczu, lokalnie burze, prognoza opadów do 7 maja 2023

Najnowsze wyliczenia numeryczne modelu ECMWF wskazują, że strefa frontowa opadów przetnie kraj między 6-7 maja na obszarze, od szczególnie Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, częściowo centrum, Dolny i Górny Śląsk, Opolszczyznę po Ziemie Świętokrzyską, Małopolskę i Podkarpacie, przy czym najpóźniej popada na południowym wschodzie. Miejscami we wskazanych regionach może w tym czasie spaść do około 2-22 mm wody na m2 ziemi. Do omawianego terminu prognozy mogą zajść jeszcze korekty zasięgu opadów, dlatego tuż przed wejściem frontu pojawi się najnowsze wyliczenie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!