| |
Zagrożenie!
Biało jak w środku zimy. Potężne gradobicie zniszczyło uprawy. Grad z superkomórek burzowych w kilku regionach

Biało jak w środku zimy. Potężne gradobicie zniszczyło uprawy. Grad z superkomórek burzowych w kilku regionach

Początek lipca również przynosi potężne gradobicia w Europie, tym razem minionej doby na Bałkanach. Burze superkomórkowe niosące grad o średnicy kilku cm dały się we znaki szczególnie mieszkańcom Rumunii, Bułgarii i Kosowa, gdzie kule lodowe spowodowały spore straty w uprawach, w tym arbuza, papryki i pomidora. Miejscami zrobiło się biało, jak w środku zimy, zwłaszcza w rejonie miejscowości Zemes, Azmaka i Rogove. Silne zjawiska gradowe będą możliwe w kolejnych regionach Europy.

Skutki potężnego gradobicia w Rumunii w rejonie Zemes w hrabstwie Bacau, 2 lipca 2023. Foto: FB: Meteo Buzau

Potężne gradobicie na Bałkanach, biało jak w środku zimy, grad uszkodził uprawy, lipiec 2023

Opady dużego gradu na Bałkanach niszczyły uprawy szczególnie arbuza, pomidorów i papryki. Średnica gradu osiągała miejscami co najmniej 4 cm, lokalnie więcej. Gradobicie przyniosły silne burze superkomórkowe, jakie rozwinęły się w obszarze sporej chwiejności termodynamicznej.

Burze zanotowane na Bałkanach minionej doby do godziny 12:30, 3 lipca 2023

Silne gradobicia na Bałkanach, grad zniszczył uprawy arbuza i pomidora, lipiec 2023

Gradobicia pojawiły się dokładnie na obszarze, który był wskazywany w prognozie burzowej dla Europy. Niestety, liczba gradobić mogących powodować szkody w uprawach nadal będzie rosła. W kolejnych tygodniach lipca nie uda nam się uniknąć uderzenia żywiołu, w tym także w Polsce, zwłaszcza przy przejściu frontu atmosferycznego z wymianą mas powietrza, gdy rozwiną się nawałnice.

Silne gradobicie w Rumunii w hrabstwie Bacau, 2 lipca 2023

Jak widać na przytoczonych materiałach, miejscami powstała 1-2 cm warstwa lodu z gradobicia. Było więc biało, jak w środku zimy, co tylko świadczy o bardzo dużym natężeniu opadów. Niestety, uprawy zostały zdziesiątkowane, miejscami zniszczone praktycznie w 100 procentach.

Po gradobiciu zniszczone uprawy papryki w Kosowie, w rejonie Krushe e Madhe, lipiec 2023

Bardzo silne gradobicie dotknęło także plantatorów arbuzów w Bułgarii w rejonie miejscowości Azmaka. Grad był duży i gęsty. Kolejny raz okazało się że "ochrona przeciwgradowa" działająca w tym regionie od 2019 roku przy użyciu wystrzałów z działek jest nieskuteczna i ponownie doszło do zniszczeń upraw. Najbliższej doby na 4 lipca główne ryzyko burz gradowych obejmuje północne Włochy oraz rejon pogranicza Francji i Hiszpanii po wschodnie i północno wschodnie regiony tego kraju.

Prognoza burz dla Europy na 4-5 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 4 lipca 2023

Z kolei między 4-5 lipca burze gradowe będą możliwe szczególnie miejscami na Bałkanach, w środkowych i północnych Włoszech przez Austrię, Szwajcarię po południowe Niemcy oraz między południową Francją i północno wschodnią Hiszpanią.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!