| |
Zagrożenie!
Biało jak w środku zimy na południu. Gwałtowne gradobicie zablokowało drogi. Wezwano pług do odśnieżania

Biało jak w środku zimy na południu. Gwałtowne gradobicie zablokowało drogi. Wezwano pług do odśnieżania

Na minioną dobę zapowiadaliśmy gwałtowne burze z ulewami i gradobiciami szczególnie między północnymi Włochami i Słowenią. W tym rejonie Europy doszło do powodzi błyskawicznej, ale również nie brakowało ogromnych opadów gradu. Nagle zrobiło się biało jak w środku zimy i to mimo panowania lata, gdy grad zasypał drogi i posesje. Wezwano pług do odśnieżania. Trudno sytuacja panowała szczególnie w prowincji Bergamo w rejonie miejscowości Isola di Fondra oraz w Sacile w prowincji Pordenone.

Skutki potężnego gradobicia we Włoszech w prowincji Bergamo, 3 sierpnia 2023. Foto: FB Felice Midali / Valle Brembana

Biało jak w środku zimy mimo lata, grad zasypał drogi we Włoszech sierpień 2023, wezwano pług do odśnieżania

Nagła burza gradowa związana z przechodzeniem superkomórki zasypała wiele dróg, które tymczasowe stały się nieprzejezdne. Na miejsce wezwano pługi do odśnieżania, a w zasadzie użyto ładowarek, które były pod ręką. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia, gdy nagle po słonecznej pogodzie nastąpiło gwałtowne załamanie i w kilkanaście minut spadło mnóstwo gradu. Powstała pokrywa lodowa przypominała zaspę śniegu.

Burze miejscami z gradobiciami zanotowane w rejonie północnych Włoch, 3 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Silne burze gradowe we Włoszech, sierpień 2023, biało w lecie jak w środku zimy

Zjawiska burzowe lokalnie z dużą intensywnością wystąpiły szczególnie w rejonie miejscowości Isola di Fondra w dolinie Val Brembana w Lombardii w prowincji Bergamo. W tym rejonie Włoch grad po opadach przypominał śnieg.

Biało w lecie jak w środku zimy we Włoszech po gradobiciu w rejonie Sacile, 3 sierpnia 2023

Niesamowite wrażenie robi nagranie gradobicia udostępnione przez jednego z mieszkańców. Nie jest przesadą twierdzenie, że dosłownie w lecie zrobiło się nagle po gradobiciu biało jak w środku zimy. Jak widać trzeba było na miejsce ściągać ciężki sprzęt do przywrócenia przejezdności dróg. Średnica gradzin osiągała do 1-4 cm.

Skutki gradobicia w północnych Włoszech w prowincji Bergamo, 3 sierpnia 2023

Niestety, obszar gwałtownej pogody z ulewami, gradem, wichurami i burzami w czasie weekendu będzie się rozszerzał nad Europą w kierunku Polski. Niebezpiecznie zacznie się robić szczególnie między 5-7 sierpnia, gdy bezpośrednio nad naszym krajem znajdzie się centrum niżu przemieszczającego się na północ nad Skandynawię.

Prognoza burz dla Europy z 5-6 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy na 6 sierpnia 2023, będą ulewy i gradobicia

Silne burze w Polsce wystąpią głównie we wschodnich i południowo wschodnich regionach po cieplejszej stronie niżu, gdzie będzie zalegać najbardziej chwiejna masa powietrza. Z kolei w zachodniej połowie w wielu regionach wystąpią wielkoskalowe opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia. Niewykluczona jest jeszcze korekta trajektorii niżu w nowych prognozach. Sytuację monitorujemy i będziemy informować w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!