| |
Zagrożenie!
Biała tęcza na Podkarpaciu

Biała tęcza na Podkarpaciu

W ciągu roku zwykle w czasie opadów deszczu i promieni słonecznych z przeciwnej strony, obserwujemy dość często wielobarwną tęczę, szczególnie w okresie wiosenno - letnim. Zdecydowanie rzadziej możemy zaobserwować białą tęcze. Najnowszy jej przykład pochodzi dziś 04.12 z rejonu Sędziszowa Małopolskiego na Podkarpaciu.

-„ Godzinę temu - początkowo była biała, potem nabrała delikatnych kolorów”- napisała do naszej redakcji Małgorzata Bukiewicz. Zdjęcie zostało wykonane ok. godz. 08:30.

Biała tęcza wyjaśnienie zjawiska

Biała tęcza powstaje w bardzo podobny sposób, jak klasyczna wielobarwna tęcza, z tym, że w tym przypadku głównym czynnikiem są krople mgły a nie deszczu oraz oczywiście dyfrakcja. Z uwagi na to, że krople mgły są znacznie mniejsze (setki razy), to duża część kolorów jest utracona. W białej tęczy, tak naprawdę występuje kilka kolorów, ale są one na tyle słabe, że czasami trudno je dostrzec, gdyż zdecydowanie przeważa kolor biały.

Mgła w której powstaje biała tęcza, jest na ogół rozproszona i cienka. Ważny jest również kąt padania promieni słonecznych, ponieważ tęcza powstaje naprzeciw Słońca pod kątem 30 – 40 stopni. Z tego powodu białą tęczę możemy zobaczyć tylko o poranku lub pod wieczór, gdy Słońce znajduje się poniżej 30 – 40 stopni nad horyzontem. Wyjątkiem jest obserwowanie mgły z góry, wówczas biała tęcza może być widoczna w innych porach dnia.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!