Biała plama na mapach pogodowych. Antycyklon sporo namiesza. Prognozy opadów załamią Polaków
Na warunki pogodowe w Polsce zaczął wpływać obiecany antycyklon, którego pole podwyższonego ciśnienia sięga aktualnie od Atlantyku w rejonie Wysp Brytyjskich po wschodnią Europę. Oznacza to ponowną stabilizację aury ze sporą ilością słońca i umiarkowaną temperaturą, ale także brak burz i ponowny dłuższy okres bez opadów. W niektórych regionach zaczyna się pojawiać posucha i pytacie o deszcz, a o ten na przełomie maja i czerwca będzie trudno. Na mapach pogodowych wracają „białe plamy” zwiastujące bezdeszczową pogodę.
Biała plama na mapie pogodowej, od rejonu Polski po Anglię. Wstępna prognoza sumy opadów w Europie do 3 czerwca 2023
Obszar oddziaływania wyżu z okresami jego przebudowy będzie się utrzymywał w Europie w kolejnych dniach szczególnie na obszarze, od Wysp Brytyjskich przez północną połowę Francji, Kraje Beneluksu, Niemcy po Polskę, Czechy i częściowo wschodnią Europę między Litwą i zachodnią Ukrainą. Na tym obszarze najbliższy co najmniej tydzień upłynie pod znakiem dominacji pogody wyżowej, często pogodnej i przeważnie bezdeszczowej z tendencją wzrostu temperatury, zwłaszcza pod koniec maja i na początku czerwca.
Prognozowany obszar wyżowy z antycyklonem Vera w rejonie wschodniej Polski o godzinie 14:00, 28 maja 2023
W omawianym okresie co najwyżej pojawią się wyłącznie lokalne i nieliczne przelotne opady deszczu, być może z punktową burzą z gradem, ale ich zasięg będzie bardzo ograniczony. Na ogół jednak w skali kraju będą przeważać dni bez opadów deszczu. Wilgotność gleby zacznie więc spadać, a ryzyko pożarów lasów będzie ponownie rosnąć. To będzie dobry okres do wszelkich prac prowadzonych na zewnątrz, ale szczególnie rolnicy i sadownicy będą mieć powody do zmartwień, bo już w wielu regionach zaczyna się robić nieciekawie.
Wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej, 26 maja 2023. Dane: Eumetsat / IMGW
Niska wilgotność gleby na poziomie poniżej 40-20% występuje miejscami szczególnie w centrum i na północy kraju. Sytuacja w kolejnych dniach będzie się pogarszać. Taka wartość świadczy już o deficycie wilgoci w glebie w warstwie korzeniowej.
Wstępnie prognozowany obszar oddziaływania obszaru wyżowego w Europie, 31 maja 2023
Zupełnie inaczej w tym okresie będzie w południowym pasie Europy, gdzie nadal okresami będą występować miejscami gwałtowne burze z ulewami i gradobiciami. Blokada wyżowa od północy spowoduje miejscami akumulację opadów i ponowne ryzyko powodzi błyskawicznych.
Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce i Europie do 5 czerwca 2023
Ryzyko miejscami ulew, burz gradowych i lokalnych powodzi utrzyma się okresami szczególnie między Portugalią i Hiszpanią przez Włochy i południowo wschodnią Francję po szczególnie zachodnie Bałkany. O trendzie pogodowym na kolejne dni w Polsce dowiecie się więcej w naszej najnowszej prognozie długoterminowej na którą zapraszamy co tydzień w niedzielę.
DobraPogoda24.pl
Jakaś rada na to? Czy kolejna (ósma już z rzędu) susza od kwietnia do października?
Z prognozy opadów się bardzo cieszę - w końcu słońce :D ale niech temperatura wreszcie podskoczy, bo już mam dosyć tego ciągłego zimna ;( 3 dni, gdzie ponad 25 stopni było, masakra jakaś w tym roku ;( kiedy w końcu będzie +30