| |
Zagrożenie!
Kolejne miasto wprowadzi bezpłatną komunikację!

Kolejne miasto wprowadzi bezpłatną komunikację!

Kilka dni temu informowaliśmy o podpisaniu umowy na finansowanie zakupu 1000 autobusów elektrycznych, które do 2020 roku trafią na ulice wielu miast w Polsce. Samorządy robią co mogą, aby poprawić jakość powietrza i zachęcić mieszkańców do zrezygnowania z posiadania samochodu na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej.

Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji. Nowym miastem w Polsce przystępującym do tej formy organizacji przewozów zbiorowych będzie Złotoryja. Na samym Dolnym Śląsku darmowa komunikacja funkcjonuje już w Lubinie, Polkowicach i Jaworze.

Bezpłatny autobus w Lubinie. Foto: Nasze Miasto MSZ

Atobus Lubin

Zdaniem Emiliana Bery, burmistrza Jawora, decyzja Złotoryi może być początkiem bezpłatnej komunikacji w całym regionie Zagłębia Miedziowego. Na antenie Polskiego Radia zaznaczył, że będą pojawiać się dodatkowe linie, które skomunikują zakłady pracy. Planowane jest także połączenie z sąsiadującymi z miastami gminami, tak aby móc ubiegać się o środki z Unii Europejskiej na dofinansowanie zakupu taboru.

Z kolei burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski podkreślił, że dla mieszkańców bezbiletowy transport to same zalety, szczególnie w mieście, w którym wiele osób jest już w wieku emerytalnym. Dodał, że decyzja może też pomóc zmniejszyć ruch samochodowy w centrum miasta.

W Zagłębiu Miedziowym jako pierwsi z bezpłatnych przejazdów autobusami mogli korzystać mieszkańcy Lubina. Robert Raczyński, prezydent tego miasta, zapewnił, że jest to finansowo uzasadnione przedsięwzięcie. Podróżni częściej zostawiają swoje samochody na parkingach, w mniejszym tempie zużywają się drogi, a nad miastem jest czystsze powietrze.

Bezpłatną komunikacje po raz pierwszy wprowadzono w 1997 roku w belgijskim mieście Hasselt. Efektem tej decyzji był spadek wydatków budżetowych oraz większa liczba mieszkańców przesiadających się z samochodów do komunikacji publicznej.


Komentarze
Marcin Ściegienny

Do pracy mam 50km. Musialbym jechać 3 autobusami... zostanę przy samochodzie :)

02 styczeń 2018 - 16:53
Odpowiedz
Marcin Jóźwiak

nie rozumiem, skoro darmowa to kto za to zapłaci? :D wiadomo ze obywatel w podatkach wiec nie darmowa

02 styczeń 2018 - 16:55
Odpowiedz
DobraPogoda24

W artykule jest wyjaśnienie skąd się biorą pieniądze. W Lubinie podatki nie wzrosły, wręcz przewinie, podatki od nieruchomości zostały zniesione. Widocznie można...

02 styczeń 2018 - 16:59
Odpowiedz
Marcin Jóźwiak

no ale ktoś musi płacić kierowcom, paliwo też darmo nie dają itp. więc ktoś to musi finansować, na pewno z podatków:)

02 styczeń 2018 - 17:01
Odpowiedz
Ewa Trojan

A ja mam 7 km i nie mam autobusu

02 styczeń 2018 - 17:08
Odpowiedz
Barbara Różycka

I o to chodzi , nie tylko węgiel truje ale samochody też.

02 styczeń 2018 - 18:30
Odpowiedz