| |
Zagrożenie!
Benedikt radykalnie zmieni pogodę. Przejdą ulewy i burze z gradem. Niż nadciąga z południa

Benedikt radykalnie zmieni pogodę. Przejdą ulewy i burze z gradem. Niż nadciąga z południa

Okres wpływu pogodnego wyżu na warunki pogodowe w Polsce dobiega końca. Z południa Europy nadciąga niż Benedikt, który zmieni warunki atmosferyczne. Jego centrum znajdzie się nad naszym krajem i praktycznie wszędzie przyniesie umiarkowane i miejscami silniejsze opady deszczu. Załamanie pogody z południa zacznie obejmować kraj z 14/15 maja. Lokalnie wystąpią również burze z gradem i silniejszym wiatrem. Niż będzie zbudowany z wilgotnego powietrza zaciągniętego z basenu Morza Śródziemnego.

Niż Benedikt z południa Europy załamie pogodę w Polsce. To on wedrze się w obszar wyżowy

Niż Benedikt załamie pogodę w Polsce z 14-15 maja 2023, będą ulewy i burze z gradem

W Polsce kończący się tydzień przyniósł stabilne warunki pogodowe związane z panowaniem pogodnego wyżu Tina z rejonu Łotwy i Estonii. Wyż zapewnił słoneczną pogodę i początkowo również miejscami noce z przymrozkami, ale w drugiej połowie tygodnia temperatury zaczęły rosnąć, aż do wartości 24 st. C. w Świnoujściu. Wyż ten jednak słabnie i odsuwa się na północny wschód Europy. W ten sposób z południa nadciągający niż Benedikt będzie mieć miejsce do wkroczenia bezpośrednio nad Polskę. 

Prognozowane położenie niżu Benedikt nad Europą zmierzającego do Polski o godzinie 14:00, 14 maja 2023

Niż Benedikt zmieni pogodę w Polsce, nadciągają ulewy i burze 14-15 maja 2023

Zanim centrum niżu znajdzie się nad naszym krajem, to w obszarze między wyżem Tina i niżem Benedikt napłynie jeszcze cieplejsze powietrze z południowego wschodu i niewykluczone, że między 14-15 maja, zwłaszcza na północy i wschodzie lokalnie temperatura osiągnie lub przekroczy 24-25 st. C. i zanotujemy pierwszy gorący dzień w tym roku na obszarze Polski. Obecnie najwyższa temperatura dla 2023 roku nadal wynosi 24,8 st. C. i pochodzi z Fromborka. 

Prognozowane położenie niżu i zasieg opadów w Polsce o godzinie 11:00, 15 maja 2023

Niż Benedikt zmieni pogodę w Polsce, wyż słabnie, będą ulewy i burze z gradem 15 maja 2023

Niż ze strefą frontową opadów z południa do Polski zacznie wkraczać w nocy z niedzieli na poniedziałek, czyli z 14/15 maja. Wcześniej, bo już w sobotę 13.05 i niedzielę 14.05 wystąpią przelotne opady deszczu i punktowe słabe burze na liniach zbieżności wiatru, ale będą to zjawiska rozproszone i nieliczne o niewielkim zasięgu. Zmiana pogody w całym kraju czeka nas w poniedziałek 15.05 w trakcie dnia. 

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 14:00, 15 maja 2023

Wyż ustąpi i wkroczy niż Benedikt, burze z gradem i ulewy, prognoza opadów 15 maja 2023

Miejscami w ciągu dnia wzrośnie niestabilność powietrza i rozwiną się burze z gradem i intensywnym deszczem. Zjawiska konwekcyjne są spodziewane głównie w godzinach popołudniowych. Najnowsze prognozy wskazują główny obszar podwyższonych parametrów termodynamicznych nad południowo zachodnią Polską, a jeszcze dobę wcześniej był to obszar południowo wschodni. Taka zmienność jest normalna dla niżów wchodzących z południa, dlatego tuż przed załamaniem pogody wydamy stosowną najnowszą prognozę burz, którą znajdziecie w naszych zakładkach.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 08:00, 16 maja 2023

Ulewy i burze w Polsce, wyż słabnie, prognoza opadów do 16 maja 2023

Po przejściu niżu Benedikt, w nowym tygodniu w rejon Polski dotrze prawdopodobnie kolejny niż z opadami i burzami. Opady miejscami mogą być intensywne z ryzykiem miejscami zalań i podtopień. Zasieg tych opadów jest jednak nadal niestabilny w prognozach, dlatego zalecamy śledzenie najnowszych obliczeń numerycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Malwina

Nad Baninem i gdańskiem też tak będzie? 🐎🦊🐺

14 maj 2023 - 08:36
Odpowiedz