| |
Zagrożenie!
Będziemy narzekać na temperaturę. Fala upałów nie wróci szybko. Centrum chłodu znajdzie się nad Polską

Będziemy narzekać na temperaturę. Fala upałów nie wróci szybko. Centrum chłodu znajdzie się nad Polską

Trwa szczyt sezonu urlopowego w Polsce. Wypoczywający na świeżym powietrzu zapewne liczą na wysokie temperatury i stabilne warunki atmosferyczne. O ile w kolejnych dniach pierwszej połowy lipca 2022 okresów pogodnych nie będzie brakować, czasami przerywanych przez miejscami przelotne opady deszczu i burze z gradem, to temperatura zacznie rozczarowywać. Powody do narzekania, będą mieć, zwłaszcza osoby wypoczywające nad wodą. Upał definitywnie odsunie się od Polski i na kolejną fale upałów, będziemy musieli znacznie dłużej poczekać. Zamiast centrum ciepła, to nad Polską znajdzie się centrum chłodu. Anomalia temperatury chwilowo stanie się ujemna. Sprawdźmy, kiedy znowu będzie gorąco i upalnie w Polsce.

Upał nie wróci szybko do Polski. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 10 lipca 2022

Upał odsunie się z Polski, będziemy narzekać na temperatury. Kolejna fala upałów w lipcu 2022 nie pojawi się szybko, prognoza anomalii 10 lipca 2022

Jeszcze we wtorek 05.07 na krańcach wschodnich i północno wschodnich Podkarpacia, temperatura maksymalna może wzrosnąć do około 29-30 st. C., ale będzie to ostatni dzień z upałem w Polsce, bo po nasunięciu się pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego pojawią się potrzebne opady deszczu i lokalnie burze, a za frontem napłynie chłodniejsze powietrze. Ta sytuacja ze spadkiem temperatury utrzyma się w kolejnych dniach, czyli trend będzie zgodny z naszą prognozą długoterminową, w której od 6 lipca wskazywaliśmy temperatury maksymalne w Polsce na ogół na poziomie 17-25 st. C. 

Ochłodzenie po fali upałów w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres do 10 lipca 2022

Upał wycofa się z Polski, kolejna fala upałów nie szybko, prognoza anomalii temperatury do 10 lipca 2022

Lokalnie zdarzą się dni, gdy temperatura maksymalna, będzie nawet nieco niższa, zwłaszcza nad morzem oraz w rejonach podgórskich. Apogeum ochłodzenia spodziewamy się około 10 lipca, gdy temperatura maksymalna w Polsce wzrośnie do zaledwie około 16-21 st. C. Taka temperatura z pewnością rozczaruje urlopowiczów.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 10 lipca 2022

Chłodny powiew lata w Polsce, prognoza temperatury 10 lipca 2022

Początek następnego tygodnia również obecnie w prognozach zapowiada się z dość niskimi i umiarkowanymi temperaturami. Sytuacja w kierunku ponownego ocieplenia powinna zacząć się zmieniać w trakcie drugiej połowy lipca. W tym okresie ponownie zacznie się robić często gorąco z temperaturami powyżej 25 st. C., a miejscami zacznie wracać upał, czyli 30 st. C. i więcej.

Wstępnie prognozowany powrót upału do Polski około 17 lipca 2022 (+/- 2 dni)

Kiedy upał wróci do Polski, prognoza temperatury lipiec 2022

Taka pogoda w kolejnych dniach lipca jednych ucieszy, a drugich zmartwi. Powody do zadowolenia, będą mieć osoby pracujące na zewnątrz, jak np. drogowcy, działkowcy i rolnicy, bo w normalnych warunkach, będzie można pracować, a nie w skwarze. Ponadto przelotny deszcz, który spadnie nie będzie bardzo szybko odparowywać, a przez to jest szansa, że część roślin zdoła opady przejąć w warstwie korzeniowej. Z drugiej strony osoby wypoczywające mogą być rozczarowani, bo z pewnością liczą na wyższe bardziej letnie temperatury.

Wyższe temperatury w tym upał, będzie możliwy w trakcie drugiej połowy lipca. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 18-24 lipca 2022

Kiedy wróci upalne lato do Polski, czy będzie jeszcze fala upałów, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 24 lipca 2022

Przed nami więc okres z niskimi i umiarkowanymi temperaturami. Od czasu do czasu miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i burze z gradem, między okresami bardziej pogodnymi. Kolejny znaczny wzrost temperatury pojawi się w Polsce nie wcześniej niż w trakcie drugiej połowy lipca. Sytuację pogodową monitorujemy, będziemy oczywiście informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!