| Szukaj |
Zagrożenie!

Będziemy narzekać na temperaturę. Fala upałów nie wróci szybko. Centrum chłodu znajdzie się nad Polską

Trwa szczyt sezonu urlopowego w Polsce. Wypoczywający na świeżym powietrzu zapewne liczą na wysokie temperatury i stabilne warunki atmosferyczne. O ile w kolejnych dniach pierwszej połowy lipca 2022 okresów pogodnych nie będzie brakować, czasami przerywanych przez miejscami przelotne opady deszczu i burze z gradem, to temperatura zacznie rozczarowywać. Powody do narzekania, będą mieć, zwłaszcza osoby wypoczywające nad wodą. Upał definitywnie odsunie się od Polski i na kolejną fale upałów, będziemy musieli znacznie dłużej poczekać. Zamiast centrum ciepła, to nad Polską znajdzie się centrum chłodu. Anomalia temperatury chwilowo stanie się ujemna. Sprawdźmy, kiedy znowu będzie gorąco i upalnie w Polsce.

Upał nie wróci szybko do Polski. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 10 lipca 2022

Upał odsunie się z Polski, będziemy narzekać na temperatury. Kolejna fala upałów w lipcu 2022 nie pojawi się szybko, prognoza anomalii 10 lipca 2022

Jeszcze we wtorek 05.07 na krańcach wschodnich i północno wschodnich Podkarpacia, temperatura maksymalna może wzrosnąć do około 29-30 st. C., ale będzie to ostatni dzień z upałem w Polsce, bo po nasunięciu się pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego pojawią się potrzebne opady deszczu i lokalnie burze, a za frontem napłynie chłodniejsze powietrze. Ta sytuacja ze spadkiem temperatury utrzyma się w kolejnych dniach, czyli trend będzie zgodny z naszą prognozą długoterminową, w której od 6 lipca wskazywaliśmy temperatury maksymalne w Polsce na ogół na poziomie 17-25 st. C. 

Ochłodzenie po fali upałów w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres do 10 lipca 2022

Upał wycofa się z Polski, kolejna fala upałów nie szybko, prognoza anomalii temperatury do 10 lipca 2022

Lokalnie zdarzą się dni, gdy temperatura maksymalna, będzie nawet nieco niższa, zwłaszcza nad morzem oraz w rejonach podgórskich. Apogeum ochłodzenia spodziewamy się około 10 lipca, gdy temperatura maksymalna w Polsce wzrośnie do zaledwie około 16-21 st. C. Taka temperatura z pewnością rozczaruje urlopowiczów.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 10 lipca 2022

Chłodny powiew lata w Polsce, prognoza temperatury 10 lipca 2022

Początek następnego tygodnia również obecnie w prognozach zapowiada się z dość niskimi i umiarkowanymi temperaturami. Sytuacja w kierunku ponownego ocieplenia powinna zacząć się zmieniać w trakcie drugiej połowy lipca. W tym okresie ponownie zacznie się robić często gorąco z temperaturami powyżej 25 st. C., a miejscami zacznie wracać upał, czyli 30 st. C. i więcej.

Wstępnie prognozowany powrót upału do Polski około 17 lipca 2022 (+/- 2 dni)

Kiedy upał wróci do Polski, prognoza temperatury lipiec 2022

Taka pogoda w kolejnych dniach lipca jednych ucieszy, a drugich zmartwi. Powody do zadowolenia, będą mieć osoby pracujące na zewnątrz, jak np. drogowcy, działkowcy i rolnicy, bo w normalnych warunkach, będzie można pracować, a nie w skwarze. Ponadto przelotny deszcz, który spadnie nie będzie bardzo szybko odparowywać, a przez to jest szansa, że część roślin zdoła opady przejąć w warstwie korzeniowej. Z drugiej strony osoby wypoczywające mogą być rozczarowani, bo z pewnością liczą na wyższe bardziej letnie temperatury.

Wyższe temperatury w tym upał, będzie możliwy w trakcie drugiej połowy lipca. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 18-24 lipca 2022

Kiedy wróci upalne lato do Polski, czy będzie jeszcze fala upałów, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 24 lipca 2022

Przed nami więc okres z niskimi i umiarkowanymi temperaturami. Od czasu do czasu miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i burze z gradem, między okresami bardziej pogodnymi. Kolejny znaczny wzrost temperatury pojawi się w Polsce nie wcześniej niż w trakcie drugiej połowy lipca. Sytuację pogodową monitorujemy, będziemy oczywiście informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz