| |
Zagrożenie!
Będzie szok termiczny w Polsce. Temperatura spadnie o ponad 10 stopni. Fala upałów jeszcze wróci

Będzie szok termiczny w Polsce. Temperatura spadnie o ponad 10 stopni. Fala upałów jeszcze wróci

Okres trwania krótkiej, ale silnej fali upałów w Polsce zakończy przejście frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura miejscami z dnia na dzień spadnie o ponad 10 stopni C., zwłaszcza nad morzem. Przykładowo w Łebie i Gdańsku mamy obecnie ponad 30 st. C. W najbliższy weekend 6-7 sierpnia, będzie znacznie chłodniej i przeżyjemy dosłownie szok termiczny. Temperatura spadnie również w innych regionach kraju wraz z napływem powietrza polarnego morskiego, które wyprze powietrze zwrotnikowe. Sprawdźmy, gdzie temperatury będą najwyższe i najniższe w czasie pierwszego weekendu sierpnia.

Po upale szok termiczny w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 6 sierpnia 2022

Po upale szok termiczny w Polsce, temperatura w weekend spadnie o ponad 10 stopni, prognoza 6-7 sierpnia 2022

Aktualnie temperatura w Polsce wzrosła do 30-36 st. C., tymczasem w sobotę 06.08 wraz z przesuwaniem się chłodnego frontu atmosferycznego na wschód i wymianą masy powietrza, czeka nas znaczny spadek temperatury.

Ochłodzenie po upale w Polsce. Prognozowana temperatura, sobota 6 sierpnia 2022

Szok termiczny w Polsce, ochłodzenie po upale, prognoza temperatury 6 sierpnia 2022

Duże ochłodzenie w sobotę 06.08 poczujemy szczególnie nad morzem. Na wybrzeżu temperatura maksymalna miejscami, zwłaszcza w województwie pomorskim, będzie o około 10-12 st. C. niższa względem obecnie ustępującej fali upałów. Podobnie miejscami może być również w województwie opolskim, śląskim oraz częściowo w małopolskim, łódzkim, mazowieckim i warmińsko mazurskich. Jedynie miejscami na Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie w pierwszej połowie dnia przed dotarciem chłodnego frontu możemy jeszcze notować upał.

Adwekcja chłodnego powietrza po upale do Polski. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km, 6 sierpnia 2022

Duże ochłodzenie po upale w Polsce, prognoza temperatury 6 sierpnia 2022

Bardzo dobrze wymianę masy powietrza i zasięg poszczególnych mas oddają prognozy temperatury na wysokości izobarycznej 1,5 km. Temperatura szczególnie na południu i południowym zachodzie kraju osiąga w piątek 05.08 nawet 18-20 st. C., co oczywiście przekłada się na silny upał w warstwie przypowierzchniowej ziemi. Tymczasem w sobotę 06.08, temperatura na tym poziomie wzrośnie jedynie do 10-15 st. C., a na północy Polski nad morzem, będzie mieć zaledwie 5-6 st. C. Świadczy to o nagłym wtargnięciu do Polski znacznie chłodniejszego powietrza polarnomorskiego.

Prognozowana adwekcja i trajektoria wsteczna powietrza dla Warszawy, 6 sierpnia 2022

Fala upałów ustąpi, wkroczy silne ochłodzenie, będzie szok termiczny w Polsce, prognoza temperatury 6 sierpnia 2022

Prognozowana trajektoria wsteczna powietrza wskazuje na adwekcję powietrza do Polski za chłodnym frontem na kilku poziomach z rejonu Islandii i Grenlandii, a także północnej Kanady.

Prognozowana temperatura w Polsce, 7 sierpnia 2022

Prognoza temperatury w Polsce, 7 sierpnia 2022

W niedzielę 07.08 zaczniemy wracać do obiecanych umiarkowanych temperatur po fali upałów w Polsce, bo już na przeważającym obszarze kraju zanotujemy 21-25 st. C., czyli odczujemy przyjemny komfort termiczny. Ochłodzenie utrzyma się jednak nad morzem, w rejonach podgórskich, a także na Mazurach i Suwalszczyźnie.

Prognozowana temperatura nad Polską na wysokości 1,5 km, 7 sierpnia 2022

Spadek temperatury w Polsce po upale, prognoza 7 sierpnia 2022, kiedy wróci upał

Na tym jednak nie koniec gorącego i upalnego lata w Polsce, bo w sierpniu wróci jeszcze fala upałów. Aktualne prognozy długoterminowe szczególnie amerykańskiego modelu GFS nadal wskazują na taką możliwość w trakcie drugiej dekady sierpnia. Inne modele zapowiadają kontynuację nieco niższych temperatur, ale nie będzie to chłodny okres lata. Sytuację monitorujemy non stop, będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Duża liczba dni upalnych na zachodzie Polski

Co ciekawe, tegoroczne lato w Polsce już przyniosło dużą liczbę dni upalnych i ta liczba jeszcze wzrośnie. Według danych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB, najwięcej dni upalnych do tej pory zanotowano w Legnicy. Wliczając w to piątek 5 sierpnia, takich dni jest już 20, czyli znacznie powyżej normy dla tego regionu kraju, gdzie norma wynosi 13 dni.

Dni upalne w Polsce zarejestrowane w 2022 roku do 4 sierpnia. Dane: IMGW-PIB

Duża liczba dni upalnych w Polsce, lato 2022

Przed upałem broni się jedynie stacja w miejscowości Hel, aczkolwiek dzisiaj 05.08 jest bardzo blisko. Temperatura zbliża się do 30 st. C. Do września liczba dni upalnych w Polsce z pewnością jeszcze wzrośnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!