| |
Zagrożenie!
Będzie szok termiczny. Po upale temperatura w Polsce spadnie o 20 stopni. Przejdą niszczące burze

Będzie szok termiczny. Po upale temperatura w Polsce spadnie o 20 stopni. Przejdą niszczące burze

Do Polski dotarł zapowiadany upał. Jego apogeum jest spodziewane 19 czerwca, a później front chłodny zacznie spychać powietrze zwrotnikowe z zachodu na południowy wschód Polski. Dzień później 20 czerwca, w najbardziej upalnych regionach Polski pojawi się szok termiczny, bo temperatura po upale spadnie miejscami nawet o 20 stopni C. Niestety, wyparciu frontu mającego tendencję do falowania mogą również towarzyszyć gwałtowne i niszczące burze, zwłaszcza, że nie możemy wykluczyć pojawienia się dodatkowo płytkiego niżu. Sytuacja miejscami może być niebezpieczna. Pogoda da nam się we znaki i ponownie przekonamy się, że żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach.

Prognozowane wyparcie powietrza zwrotnikowego z Polski na południe. Przewidywana anomalia temperatury powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, 20/21 czerwca 2022

Szok termiczny po upałach w Polsce, a później możliwe niszczące burze. Prognoza upałów i burz 19-20 czerwca 2022

Upał w Polsce wystąpił w sobotę 18.06 zgodnie z prognozą, od Pomorza Zachodniego przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemie Lubuską po Dolny Śląsk. Na tym obszarze zanotowano 30-33 st. C., a lokalnie w województwie lubuskim ponad 34 st. C. Apogeum upału przypadnie w niedzielę 19.06. W tym dniu najwyższych temperatur spodziewamy się od Kujaw przez Wielkopolskę, Ziemie Lubuską po północne dzielnice Dolnego Śląska i południowe krańce województwa zachodniopomorskiego. Temperatura na tym obszarze wzrośnie do 34-37 st. C., a lokalnie możliwe jest nawet 38, punktowo 39 st. C. Zwróćcie uwagę, jaki potężny kontrast temperatury wystąpi między Ziemią Lubuską i zachodnią Wielkopolską, a wybrzeżem. Może sięgać nawet 20 st. C. 

Prognozowane apogeum upału w Polsce, niedziela 19 czerwca 2022 o godzinie 15:00

Upał i szok termiczny w Polsce, będą gwałtowne burze, prognoza 19-20 czerwca 2022

Później między 19/20 czerwca czeka nas stopniowe spychanie powietrza zwrotnikowe z zachodniej Polski na południowy wschód, dlatego w poniedziałek 20.06 upał będzie możliwy już tylko w dzielnicach południowo wschodnich. Zupełnie inaczej będzie w innych regionach Polski, zwłaszcza tam, gdzie dzień wcześniej wystąpi największy upał. Zamiast 35-39 st. C., zanotujemy około 17-21 st. C., czyli temperatura maksymalna spadnie o około 18-22 st. C. 

Prognozowany szok termiczny w Polsce. Prognozowana temperatura maksymalna, 20 czerwca 2022. Model ICON, wizualizacja Meteomodel

Szok termiczny w Polsce, prognozowana temperatura 20 czerwca 2022

Niestety, ale w czasie wypierania powietrza zwrotnikowego na południowy wschód Polski zaczną się pojawiać warunki do powstania burz. Miejscami zjawiska mogą być silne, z nawalnym deszczem, wiatrem o sile wichury, a także z ryzykiem opadów dużego gradu. Z uwagi na to, że front będzie mieć tendencję do falowania, to aktualnie nie możemy jeszcze podać precyzyjnej prognozy burzowej, gdyż występują nadal duże rozbieżności, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych prognoz na bieżąco i śledzenia gdzie jest burza.

Prognoza modelu ICM UM wskazująca na ryzyko burz w Polsce między 20/21 czerwca 2022

Po upałach silne burze w Polsce, prognoza 19-20 czerwca 2022

Powyższą prognozę rozmieszczenia głównego układu burzowego nie możemy jeszcze odczytywać dosłownie. Prognoza jedynie sygnalizuje potencjał wystąpienia burzy, ale obszar najbardziej na te burze narażony wyklaruje się w następnych prognozach.

Prognoza chwiejności masy powietrza i obszar teoretycznie narażony na burze w Polsce 20 czerwca 2022. Model Arpege

Szok termiczny, duży kontrast, upały i niszczące burze w Polsce, prognoza 19-20 czerwca 2022

Jak widać, różnice między tylko dwoma przykładami prognoz są znaczące, dlatego jeszcze nie wydajemy nawet wstępnej prognozy nawałnic, jakie wystąpią po upałach. Należy jednak przyjąć, że w czasie wypierania powietrza zwrotnikowego wystąpią w Polsce burze tworzące większe układy, ale będą również superkomórki. Głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, silne porywy wiatru, nawet do 70-100 km/h oraz lokalne opady dużego gradu. W stosownym czasie wydamy odpowiednie prognozy i komunikaty.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!