| |
Będzie śnieg i mróz, czy silne ocieplenie? Jest pogoda na 16 dni do końca marca

Będzie śnieg i mróz, czy silne ocieplenie? Jest pogoda na 16 dni do końca marca

Miniony tydzień przyniósł w Polsce na ogół łagodne warunki atmosferyczne bez opadów, tylko miejscami z niewielkim mrozem w nocy. Czy nowa pogoda na 16 dni sięgająca już do końca marca wskazuje na utrzymanie silnego ocieplenia, a może jeszcze spadnie śnieg i chwyci większy mróz? Prognozy wskazują na przejściowe ochłodzenie, ale dalekie od nawrotu śnieżnej zimy na niziny.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 30 marca 2026

Pogoda na 16 dni. Będzie śnieg i mróz, czy silne ocieplenie, temperatury do końca marca 2026

Nowy tydzień przyniesie w Polsce zmiany bo czekają nas wymiany mas powietrza przy przejściu stref frontowych, a przez to pojawią się dni wyraźnie chłodniejsze, gdy temperatura wzrośnie na ogół do 8-15 st. C. Będą również regiony znacznie zimniejsze z temperaturami kilku st. C., zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich oraz na wschodnim wybrzeżu. Temperatury ponownie zaczną się stabilizować na znacznym obszarze kraju w trakcie ostatniej dekady marca. Wówczas znowu będzie cieplej w wielu regionach z temperaturami na poziomie około 10-17 st. C. Noce i poranki nadal jednak okresami mogą miejscami przynosić mróz, zwłaszcza w rejonach z rozpogodzeniami.

Pogoda na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie 18 marca 2026

Pogoda na 16 dni, będzie śnieg i mróz, czy silne ocieplenie, anomalia temperatury 18 marca 2026

Mimo zmiennych warunków termicznych, chwilowe spadki temperatur w Polsce będą zbyt słabe, aby wróciła ujemna anomalia temperatury w ujęciu całego tygodnia. Średnia temperatura nadal będzie wyraźnie powyżej normy i nic już nie zmieni faktu, że obecny marzec zapisze się jako ciepły w naszym kraju ze średnią temperaturą powyżej 3 st. C. względem normy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 23 marca 2026

Pogoda na 16 dni, anomalia temperatury do 23 marca 2026

Nadchodzący tydzień przyniesie miejscami, zwłaszcza najbliższej doby w zachodniej połowie kraju, a także między 16-17 marca w wielu regionach przy przejściu frontu przelotne opady, ale nie będzie ich dużo. Na ogół spadnie deszcz, jednak w górach i rejonach podgórskich miejscami popada również śnieg i deszcz ze śniegiem. W głębi kraju na nizinach przelotny śnieg może wystąpić tylko lokalnie i nie spowoduje nawrotu śnieżnej zimy. W dalszej części tygodnia dostaniemy się pod wpływ wyżu, co oznacza, że opadów ponownie będzie coraz mniej i wrócą dłuższe rozpogodzenia. To się przejściowo miejscami zmieni między około 19-21 marca, gdy ponownie może chwilami popadać. Sumy opadów za cały tydzień nie będą jednak duże bo sięgną w Polsce do około 1-20 litrów wody na m2 ziemi. Najważniejszy jest jednak fakt, że wreszcie miejscami popada po długim okresie posuchy.

Sprawdź: Wróci siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -20 stopni. Będzie późna fala mrozów

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 31 marca 2026

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, temperatura i opady do 31 marca 2026

Przed nami więc zmiany w pogodzie, ale nie będą dynamiczne i silne. Czeka nas tydzień z bardziej zmiennymi temperaturami, z wyraźnym ochłodzeniem miejscami przez kilka dni, ale bez szans na nawrót śnieżnej i mroźnej zimy na niziny. Mróz nocami ponownie wystąpi miejscami w rejonach rozpogodzeń, ale w ciągu dnia poza wysokimi górami wszędzie będą wracać temperatury charakterystyczne dla termicznej wiosny lub przedwiośnia. Śnieg spadnie miejscami, głównie w rejonach podgórskich i górskich, a na pozostałym obszarze głównie deszcz, tylko lokalnie śnieg z deszczem. Wystąpią również za frontem okresy przejściowe z rozpogodzeniami przy wpływie klina wyżowego.

Zobacz: Powrócą śnieżyce. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy zasypie drogi

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!