| |
Zagrożenie!
Będzie skok ciśnienia i silny mróz. Wyż skandynawski zejdzie do Polski. Znamy dokładne prognozy

Będzie skok ciśnienia i silny mróz. Wyż skandynawski zejdzie do Polski. Znamy dokładne prognozy

Kolejne dni stycznia przyniosą zmianę warunków pogodowych w Polsce. Dostaniemy się pod wpływ wyżu, który znad Skandynawii zejdzie nad Polskę. Czeka nas duży wzrost ciśnienia, które w centrum wyżu nad Polską wzrośnie maksymalnie do około 1040 hPa. Wyż sprowadzi również bardzo zimne powietrze arktyczne, co oznacza, że przejściowo ponownie pojawi się silny mróz. Centrum wyżu nad Polską pojawi się 12 stycznia 2022. Wyż ten jest już widoczny na mapach synoptycznych nad Skandynawią i nosi imię Bernhard. Opadów śniegu w tym czasie będzie niewiele lub w ogóle się nie pojawią.

Prognozowane położenie wyżu skandynawskiego 10 stycznia 2022

Silny wyż nad Polską z ciśnieniem 1040 hPa, 11-12 stycznia 2022. Pojawi się silny mróz, dokładna prognoza

Wyż będzie zbudowany z bardzo zimnego powietrza arktycznego, gdyż nad Skandynawią temperatura obecnie spada poniżej -40/-30 st. C. Jego centrum zacznie się w nowym tygodniu znad Szwecji przemieszczać do Polski. Już we wtorek 11.01 centrum wyżu pojawi się w rejonie Litwy.

Prognozowane położenie wyżu, 11 stycznia 2022

Duży wzrost ciśnienia w Polsce, mapa pogodowa, 11 stycznia 2022

Dzień później, to jest 12 stycznia, wyż będzie dokładnie nad Polską. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza w maksymalnej fazie rozwoju wyżu nad znacznym obszarze Polski wzrośnie do 1038-1040 hPa. 

Prognozowane położenie wyżu nad Polską, 12 stycznia 2022

Silny wyż i duży wzrost ciśnienia w Polsce, prognoza 12 stycznia 2022

W tym dniu do Polski napłynie również kolejny bardzo chłodny strumień powietrza arktycznego. Temperatura w nocy z 11/12 stycznia 2022 na przeważającym obszarze kraju spadnie do około -21/-8 st. C. Należy jednak dodać, że prognoza temperatury jest wstępna, gdyż zależy ostatecznie od prognozy wielkości zachmurzenia. Im zachmurzenie będzie mniejsze, tym wzrośnie ryzyko silnego mrozu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 12 stycznia 2022

Duży wzrost ciśnienia i silny spadek temperatury, będzie silny mróz 12 stycznia 2022

Powyższa mapa doskonale oddaje zasięg regionów Europy najbardziej narażonych na siarczysty mróz w omawianym terminie. Najzimniej będzie wtedy nie w Polsce, a w Rosji, na wschodzie Estonii oraz na Białorusi. Temperatura w tych krajach spadnie poniżej -30/-25 st. C. Prognozę temperatury dla Polski podamy bliżej terminu. Śledźmy wielkość zachmurzenia, gdyż ono będzie decydujące. Centrum wyżu w kolejnych dniach zacznie schodzić dalej na południe Europy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!