| |
Zagrożenie!
Będzie silny mróz. Wkroczy wyż z ciśnieniem ponad 1040 hPa. Temperatura spadnie do -26 stopni

Będzie silny mróz. Wkroczy wyż z ciśnieniem ponad 1040 hPa. Temperatura spadnie do -26 stopni

Po przejściu kolejnej śnieżycy obszar Polski dostanie się pod wpływ wyżu. W jego centrum ciśnienie wzrośnie powyżej 1040 hPa. Jeśli pojawią się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia na które jest szansa, to znowu wystąpi silny mróz. Temperatura w wielu regionach spadnie nawet do około -26/-10 st. C., zwłaszcza na południu, w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie kraju przy uwzględnieniu także temperatury przy gruncie. To potężne ochłodzenie prognozujemy około 18-19 grudnia.

Prognozowany wyż z ciśnieniem ponad 1040 hPa w rejonie Polski, noc 18/19 grudnia 2022

Będzie wyż i silny mróz w Polsce, ciśnienie przekroczy 1040 hPa, a temperatura spadnie do -26 stopni, 18-19 grudnia 2022

W najbliższą niedzielę 18 grudnia Polska dostanie się pod wpływ wyżu, którego centrum będzie się przemieszczać na wschód Europy w kierunku Ukrainy. Wcześniej przejdzie strefa frontowa z niżem i kolejną śnieżycą i przejściowo również deszczem na południowym wschodzie kraju. Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie ponownie znacznie chłodniejszą masę powietrza z północy. Dodatkowo w wyżu w rejonach rozpogodzeń lub przejaśnień uaktywni się silna radiacja i ponownie należy się spodziewać silnego mrozu, miejscami z temperaturą poniżej -20 st. C.

Silny mróz notowany w Polsce. Dane IMGW-PIB

Silny mróz notowany w Polsce, grudzień 2022

Silny mróz minionej doby z południa kraju przeniósł się na północ. W rejonach rozpogodzeń temperatura spadła do -20/-10 st. C. Mróz był więc spory, ale słabszy od tego notowanego dobę wcześniej, gdy mieliśmy nawet -24 st. C. Nieoficjalnie, bo nie na stacji meteorologicznej notowano wtedy nawet -30,3 st. C. przy gruncie w Jurgowie na południu Małopolski.

Silny mróz wróci do Polski. Prognozowany zasięg adwekcji powietrza arktycznego do Europy i jego temperatura na wysokości 1,5 km, 18 grudnia 2022

Wyż z ciśnieniem ponad 1040 hPa w Polsce przyniesie silny mróz, prognoza 18-19 grudnia 2022

Musimy więc bardzo uważnie obserwować warunki atmosferyczne w Polsce między 18-19 grudnia. Właśnie w tym okresie będziemy pod wpływ mobilnego wyżu, który znad południowych dzielnic kraju przemieści się nad Ukrainę. W jego obszarze przy rozpogodzeniach będzie osiadać chłodna masa powietrza.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce w przypadku dobrych warunków, 18 grudnia 2022

Silny mróz wróci do Polski, prognoza temperatury i ciśnienia 18 grudnia 2022

Potencjał do wystąpienia silnego mrozu będzie spory, zwłaszcza w nocy z 18/19 grudnia. Wszystko ostatecznie będzie zależne od dokładnego zasięgu przejaśnień i rozpogodzeń. Jeśli faktycznie zachmurzenie warstwowe ustąpi, to ponownie należy się spodziewać mrozu nawet na poziomie -26/-10 st. C. szczególnie miejscami w centrum, na południu, wschodzie i południowym wschodzie Polski.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, noc 18/19 grudnia 2022

Potężny wyż z ciśnieniem ponad 1040 hPa w Polsce i silny mróz, prognoza temperatury 19 grudnia 2022

Przed nami więc kolejny epizod zimy ze śniegiem, a później również silniejszym mrozem w wielu regionach kraju. Po fali silnego mrozu wkroczy odwilż do kraju, ale temperatury dobowe najczęściej będą przez 0 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!