Będzie silny mróz. Temperatura spadnie do -15 stopni. Nadciągnie długa fala ochłodzenia
Utrzymująca się cyrkulacja strefowa sprawi, że najbliższe dni w Polsce będą umiarkowane pod względem termicznym, ale sytuacja nie będzie podobna w wielu innych regionach Europy. Nadciągnie długa fala ochłodzenia i temperatura spadnie nawet do -15 st. C. Pojawi się silny mróz, który w nowym tygodniu wystąpi już w wielu regionach i zacznie być zjawiskiem powszechnym nie tylko przy gruncie.
Prognozowany mróz w Europie, 10 października 2025

Zaciągnięte zimne powietrze w poprzednich falach ochłodzenia osiadło szczególnie w kotlinach i rejonach podgórskich, gdzie przy rozpogodzeniach pojawiają się doskonałe warunki do silnej radiacji. Przykładem z ostatnich dni jest Austria z temperaturą -12,9 st. C. zanotowaną w rejonie Brunnenkogel oraz -9,1 st. C. zmierzone na Sonnblick. To aktualnie regiony z największym mrozem w Europie. Lokalnie mróz z pewnością był jednak większy, ale nie został wyłapany przez rzadką sieć stacji meteorologicznej na tym obszarze.
Prognozowany mróz w Europie, 11 października 2025

Najnowsze prognozy, w tym szczególnie modelu ALADIN mającego wyjątkową siatkę obliczeń numerycznych o gęstości aż 2 km, wskazują w najbliższych dniach największy mróz w rejonie głównej grani Alp. Noce i poranki przyniosą miejscami spadki temperatur do około -15/-5 st. C. Najzimniej będzie na obszarze, od północno zachodnich krańców Włoch przez południową i południowo wschodnią Szwajcarię po południowo zachodnią Austrię. Spadki temperatur będą uzależnione od wielkości zachmurzenia, gdyż będzie to kluczowy czynnik do wystąpienia silnego mrozu. Największe spadki temperatur wystąpią w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. O możliwości mrozu na tym obszarze świadczy szczególnie prognozowana temperatura zalegającego zimnego powietrza. Wyjątkowo chłodne jest na poziomie izobarycznym 850 hPa, czyli na wysokości 1,5 km. Z aktualnych prognoz wynika, że w najbliższych dniach na tym poziomie będzie miejscami nawet o 6-11 st. C. poniżej normy.
Prognozowany mróz w Europie, 12 października 2025

Pod koniec tygodnia, mróz w tych regionach Europy przejściowo zelżeje, ale sytuacja zmieni się w kolejnych dniach, gdy dotrze znacznie silniejsze ochłodzenie. Czekające nas zmiany w kierunku silniejszego i trwalszego napływu zimnego powietrza, widać już na aktualnej mapie synoptycznej Europy. Na północy znajduje się niż, który zacznie schodzić na wschód i południowy wschód i jednocześnie zaciągnie zimne powietrze, które w nowym tygodniu osiądzie na znacznym obszarze kontynentu, w tym w centrum, na zachodzie i południu, gdzie dodatkowo okresami zaznaczy się wyż. Przy rozpogodzeniach będą dobre warunki do silnej radiacji, a tym samym zacznie się nasilać mróz szczególnie w kotlinach i różnych zagłębieniach terenu w trakcie drugiej połowy października. Ujemne temperatury będą wtedy powszechnym zjawiskiem w wielu regionach Europy szczególnie przy gruncie, ale także miejscami na wysokości 2m.
Sprawdź: Śnieżyce szybko zasypią drogi. Spadnie 30 cm śniegu. Będzie silny podmuch zimy
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km niosąca mróz w Europie do 13 października 2025

Powszechny mróz w czasie omawianego ochłodzenia pojawi się również w Polsce, zwłaszcza po 15 października z możliwością nawrotów nawet do początku ostatniej dekady miesiąca. Ujemne temperatury będą możliwe w wielu regionach, zarówno przy gruncie, jak również na standardowej wysokości 2m. Fala nocnego i porannego mrozu wystąpi szczególnie w rejonach rozpogodzeń. Czynnikiem ograniczającym spadki temperatur może być tylko zachmurzenie.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nadciągnie mróz, czy babie lato? Będzie zmiana temperatury
Źródło: DobraPogoda24.pl