| |
Zagrożenie!
Będzie silny całodobowy mróz. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni. Nadciąga śnieżna i mroźna zima

Będzie silny całodobowy mróz. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni. Nadciąga śnieżna i mroźna zima

To już pewne, bo śnieżna i mroźna zima w pierwszej połowie grudnia 2022 dotrze do Polski. W czasie wymiany i starcia mas powietrza najpierw uderzą śnieżyce, które mogą w wielu regionach sparaliżować drogi, a później arktyczna masa powietrza obejmie cały kraj i chwyci całodobowy mróz. W nocy spadki temperatur w czasie przejaśnień i rozpogodzeń będą spore, bo miejscami pojawi się dwucyfrowy mróz. Temperatura w niektórych regionach spadnie poniżej -20/-15 st. C. Podane wartości są wstępne i nie uwzględniają jeszcze temperatur przy gruncie. Zapowiada się okres prawdziwej zimy z mrozem i pokrywą śnieżną. Sprawdźmy, kiedy ma być największy mróz.

Silny mróz dotrze do Polski. Prognozowany zasięg adwekcji powietrza arktycznego i jego temperatura w Europie na wysokości 1,5 km, 14 grudnia 2022

Śnieżna i mroźna zima uderzy w Polskę, temperatura spadnie poniżej -20 st. C., grudzień 2022

Aktualnie wszystkie wiodące prognozy numeryczne potwierdzają, że do Polski dotrze mroźna i śnieżna zima. Warunki prawdziwie zimowe poczujemy w trakcie 2 dekady grudnia, gdy z północy napłynie zimne powietrze arktyczne i chwyci całodobowy mróz. Wcześniej na przełomie pierwszej i drugiej dekady grudnia spodziewane są strefy opadów związane z niżami i frontami atmosferycznymi podchodzącymi z południa Europy.

Wyraźne ochłodzenie w trakcie drugiej dekady grudnia 2022 w Polsce na podstawie przykładowej prognozy dla Lublina

Będzie całodobowy mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -20 st. C., kiedy największy mróz w Polsce, grudzień 2022

Ośrodki niżowe z południa Europy są bardzo wydajne opadowo, ale ich trajektoria niemal do końca ulega zmianom, dlatego jeszcze wstrzymujemy się z prognozami przyrostu pokrywy śnieżnej. Nie mniej należy się liczyć z wystąpieniem silnych śnieżyc w co najmniej kilku regionach kraju. Jeśli prognozy się sprawdzą, to miejscami między około 9-12 grudnia może spaść nawet powyżej 10-30 cm śniegu, a w górach i rejonach podgórskich znacznie więcej. 

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 13 grudnia 2022. Model GEM

Całodobowy mróz w Polsce, będzie śnieżna i mroźna zima, prognoza temperatury 13 grudnia 2022

Po przejściu śnieżyc do Polski napłynie bardzo chłodna masa powietrza. Najnowsze prognozy wskazują, że już od około 11 grudnia całodobowy mróz chwyci ponownie na przeważającym obszarze kraju i będzie się utrzymywał i nasilał w kolejnych dniach. Co ciekawe, aktualne wyliczenia wszystkich wiodących modeli numerycznych wskazują największy mróz w Polsce w czasie tego ochłodzenia w okolicach 14 grudnia (+/- 1 dzień).

Aktualnie prognozowany silny mróz w Polsce, 14 grudnia 2022, model GFS

Potężny mróz w Polsce, kiedy najniższa temperatura, prognoza 14 grudnia 2022

To ochłodzenie raczej nie będzie krótkotrwałe, bo potrwa co najmniej tydzień, a może i dłużej, aczkolwiek fala największego mrozu może mieć około 1-3 dni. Warunki zimowe w drugiej dekadzie grudnia będą się jednak utrzymywać z szansą na kolejne opady śniegu, bo spodziewamy się nowych ośrodków niżowych z frontami atmosferycznymi w rejonie Polski. Będą one wkraczać w obszary klinów wyżowych.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 14 grudnia 2022, model ECMWF

Będzie silny mróz i śnieg w Polsce, najnowsza prognoza temperatury 14-15 grudnia 2022

Wygląda więc na to, że przed świętami Bożego Narodzenia poczujemy, czym jest prawdziwa zima, bo będzie nie tylko mroźnie, ale również w wielu regionach śnieżnie. Sanki, czy narty pójdą w ruch.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 15 grudnia 2022, model GFS

Prognoza mrozu w Polsce, najnowsza temperatura na 15 grudnia 2022

Zaznaczamy, że podane temperatury na mapach pogodowych ze względu na jeszcze odległy termin są wstępne i jeszcze ulegną zmianie. Prognozy te przedstawiają jedynie trend pogodowy i możliwe spadki temperatur, jakie mogą wystąpić w podanym okresie, czyli w drugiej dekadzie grudnia. Mimo to, powiew zimy ze śniegiem i mrozem po 11-12 grudnia na sporym obszarze Polski już teraz możemy stwierdzić, że jest dość pewny. W kolejnych prognozach będziemy dokładnie weryfikować zapowiadane śnieżyce i później ostateczne możliwe spadki temperatur.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

I taka zima, jak na powyższych mapach powinna być co rok i z małymi przerwami trzymać przynajmniej do połowy marca. Jestem całym sercem za sprawdzeniem się tego scenariusza :-)

06 grudzień 2022 - 16:34
Odpowiedz