
Będzie silna wichura. Wiatr przekroczy 120 km/h. Prąd strumieniowy wpłynie na pogodę
Trwa szacowanie strat po nawałnicach z ulewami w Polsce, tymczasem na zachodzie i północnym zachodzie Europy nie ustaje silna cyrkulacja strefowa. W ciągu kolejnej doby spodziewamy się następnej wichury niesionej przez cyklon wspomagany przez aktywny i silny prąd strumieniowy. Pojawią się miejscami ulewy i burze, ale przede wszystkim wystąpi wiatr dochodzący lokalnie do 125 km/h.
Prognozowany zasięg wichury na zachodzie Europy w rejonie Wysp Brytyjskich o godzinie 08:00, 23 sierpnia 2024
W ostatnich dniach w rejonie Wysp Brytyjskich mieliśmy kilka fal wichury, które najsilniejszy wiatr przyniosły w górach. Przykładem z ostatniej doby jest stacja meteorologiczna Cairngorm w Szkocji, gdzie zanotowano aż 152 km/h oraz szczyt Aonach Mor z prędkością wiatru 148 km/h. Poza górami miejscami wiało do 80-122 km/h. Kolejnej doby nowe wichury przyniesie cyklon Ursula dobrze widoczny na mapie synoptycznej Europy. Jego centrum między piątkiem i sobotą przetoczy się z Irlandii przez Szkocję, Morze Północne po Skandynawię. W tym czasie najmocniej powieje na południe od centrum cyklonu, ponadto przyniesie także sporo opadów deszczu na wymienionym obszarze. Wiatr na ogół w porywach osiągnie do 80-125 km/h, lokalnie na otwartym morzu oraz w górach więcej.
Prognoza położenia i prędkości wiatru w prądzie strumieniowym nad Europą, 23 sierpnia 2024
Przechodzący cyklon znajdzie się dokładnie w osi prądu strumieniowego rozciągającego się nad północno zachodnią Europą. To właśnie zjawisko decyduje często o utrzymaniu się danego typu pogody, a w zasadzie wzoru pogodowego nad danym obszarem przez dłuższy okres, ponadto wyznacza kierunek przemieszczania zjawisk atmosferycznych oraz wspomaga rozwój i utrzymanie ośrodków cyklonalnych.
Prognoza zasięgu wichury na zachodzie Europy w rejonie Danii o godzinie 20:00, 23 sierpnia 2024
Cyklon Ursula silny wiatr już w nocy na piątek przyniesie na południu Irlandii szczególnie wzdłuż wybrzeża, a następnie wichura przemieści się nad Walię i Anglię. Sztorm obejmie Kanał La Manche i Morze Północne, ponadto silny wiatr uderzy w Holandii, Belgii, na północnym zachodzie Niemiec oraz w Danii po czym cyklon zacznie słabnąć i wypełniać się nad Szwecją. Zasięg jego oddziaływania z wiatrem i opadami będzie jednak większy, ale najsilniejsze zjawiska przyniesie na wskazanym obszarze.
Zobacz: Antycyklon Otto nad Polską. Poczujemy podmuch ochłodzenia
Prognoza zasięgu wichury i porywów wiatru w Europie do 24 sierpnia 2024
Przechodzące wichury na zachodzie i północnym zachodzie Europy, mimo, że nie przyniosą silnego wiatru w Polsce, to pośrednio wpłyną na pogodę także w naszym regionie. Cyklon z nimi związany kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara jednocześnie zaciągnie z południa Europy ciepłe masy powietrza, a przez to upał wróci do Polski już w najbliższy weekend.
Sprawdź: Będzie silny upał. Temperatury sięgną 35 stopni. Fala upałów przeciągnie się na wrzesień
Źródło: DobraPogoda24.pl