| |
Zagrożenie!
Będzie potężny skok ciśnienia. Antycyklon Charly dotrze do Polski. Prognoza opadów śniegu i deszczu jest dramatyczna

Będzie potężny skok ciśnienia. Antycyklon Charly dotrze do Polski. Prognoza opadów śniegu i deszczu jest dramatyczna

Przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przejdzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu, a później zgodnie z naszymi prognozami, od 11 listopada dostaniemy się pod wpływ potężnego antycyklonu Charly. Ciśnienie znacznie wzrośnie i nastąpi dłuższy okres stabilnej pogody, ale nie zawsze pogodnej. Będą regiony ze słońcem, jak również z dużej utrzymującą się mgłą lub z niskim zachmurzeniem warstwowym stratus. Prognozy opadów śniegu i deszczu zupełnie rozczarują i będą wręcz dramatyczne. 

Potężny antycyklon Charly rozbuduje się w całym pionowym profilu troposfery. Prognozowana anomalia ciśnienia na wysokości 5600 m n.p.m. w Europie, 12 listopada 2022

Potężny antycyklon Charly przyniesie duży wzrost ciśnienia w Polsce, mapa ciśnienia 12 listopada 2022

Prognozowany wyż Charly będzie silny o czym świadczy jego obecność nie tylko w dolnej, ale również w środkowej i górnej troposferze. W takich sytuacjach antycyklon jest trwały i utrzymuje się przez znaczny okres. Niestety, pogoda wyżowa o tej porze roku nie zawsze oznacza piękną i słoneczną pogodę. Czekają nas w poszczególnych regionach zarówno dni bardziej pochmurne z możliwą ustępującą mgłą, jak również pogodne i cieplejsze.

Prognozowane maksymalne ciśnienie w Polsce, 12 listopada 2022 wieczorem. Model ECMWF / Windy

Silny antycyklon przyniesie potężny wzrost ciśnienia w Polsce, mapa pogodowa 12 listopada 2022

Prognozy zachmurzenia będziemy weryfikować na bieżąco, gdyż zjawisko możliwego okresami zgniłego wyżu jest niezwykle trudne do przewidzenia z wyprzedzeniem. Piękna pogoda zapowiada się w górach w obszarach ponad inwersyjnych, ponadto temperatury do słońca przyjemnie zaskoczą na szczytach. Z kolei na nizinach miejscami w rejonach nocnych rozpogodzeń w długi weekend mogą się ponownie pojawić nadal nieliczne przymrozki. 

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 12 listopada 2022

Antycyklon zaciągnie do Polski ciepłe powietrze, prognoza temperatury 12 listopada 2022

Obecności wyżu będzie towarzyszyć również adwekcja ciepłego powietrza, którą odczujemy w ciągu dnia. Temperatury maksymalne w długi listopadowy weekend mogą sięgnąć 10-16 st. C. Najcieplej będzie zazwyczaj na południowym zachodzie i południu Polski, gdzie szansa na rozpogodzenia będzie największa. Będą również regiony bardziej pochmurne i mgliste z niższą temperaturą, gdyż osiadanie powietrza w wyżu powoduje powstawanie wielu warstw inwersyjnych, które mogą uwięzić mgłę i zachmurzenie stratus poniżej.

Prognoza położenia wyżu i wartości ciśnienia w Europie, godzina 01:00, 12 listopada 2022

Potężny wzrost ciśnienia w Polsce, to przez antycyklon, gdzie ciśnienie będzie najwyższe, 12 listopada 2022

Maksymalne ciśnienie zredukowane do poziomu morza w Polsce wyniesie, od około 1028 hPa na Suwalszczyźnie, do 1036 hPa na krańcach południowych Małopolski i Podkarpacia. To oznacza, że ciśnienie między 9, a 11-12 listopada w Polsce wzrośnie miejscami nawet o 17-19 hPa.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie do 15 listopada 2022

Fatalne prognozy opadów deszczu i śniegu w Polsce, to przez antycyklon, mapa opadów do 15 listopada 2022

Obecność silnego antycyklonu nad Polską ponownie spowoduje dłuższy okres bez istotnych opadów. Prognozy opadów deszczu i śniegu są fatalne. Anomalia opadów będzie wyraźnie poniżej normy. Popadać może jedynie mżawka lub słaby deszcz i to tylko lokalnie w rejonie mgły i zachmurzenia stratus. W każdym razie nic istotnego. Od 11 listopada nie ma w prognozach dla Polski większych opadów co najmniej do 17-18 listopada lub dłużej. Tę zapowiedź również będziemy weryfikować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Prognozuję, że w listopadzie zero opadów. W grudniu zaś będzie maks. 3-5 dni z przelotnym deszczem. Koniec.

10 listopad 2022 - 10:26
Odpowiedz