| |
Zagrożenie!
Będzie potężny mróz. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Powstanie ogromny wyż z ciśnieniem ponad 1050 hPa

Będzie potężny mróz. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Powstanie ogromny wyż z ciśnieniem ponad 1050 hPa

Z coraz większą uwagą śledzimy najnowsze prognozy temperatury na pierwszą dekadę grudnia 2022. Najnowsze wyliczenia numeryczne nadal wskazują na powstanie silnego wyżu i jego pojawienie się nad wschodnią Europę. Ciśnienie w centrum antycyklonu ma przekroczyć 1050 hPa. Wyż będzie zbudowany z bardzo chłodnego powietrza. W przypadku przejaśnień i rozpogodzeń temperatura miejscami, zwłaszcza między Rosją, Białorusią i Ukrainą mogłaby spaść nawet do -30/-15 st. C. Niewykluczone, że ten wyż wpłynie także na pogodę w Polsce. Wówczas większy mróz mógłby się pojawić również w środkowej Europie. Sprawdźmy, jakie jest prawdopodobieństwo niskich temperatur w Polsce.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu nad wschodnią Europą, 3 grudnia 2022

Powstanie ogromny wyż i przyniesie silny mróz w Europie, prognoza temperatury i ciśnienia 3 grudnia 2022

Do końca listopada utrzymają się na sporym obszarze Polski temperatury dobowe dość często przez 0 st. C., co oznacza, że termicznie będziemy mieć pogodę określaną, jako przedzimie. Miejscami i okresami będzie możliwa również termiczna zima. Jest to sytuacja gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 0 st. C. Czasami i miejscami zdarzą się w tym okresie opady śniegu i deszczu oraz opady mieszane. Pokrywa śnieżna, która powstanie w niektórych regionach, będzie mieć tendencję do osiadania i zmniejszania się wraz z pojawieniem dodatniej temperatury w ciągu dnia.

Wstępnie prognozowane wiązki z adwekcją napływającego powietrza do Polski na wysokości 1,5 km na przykładzie Lublina do 10 grudnia 2022

Silny mróz na początku grudnia 2022 w Europie, prognoza temperatury w Polsce

Sytuacja może się zmienić w trakcie pierwszej dekady grudnia. Wówczas nad wschodnią Europą ma się pojawić silny wyż z ciśnieniem przekraczającym 1050 hPa. Kluczowe będzie jego dokładne położenie, bo od niego oraz wielkości zachmurzenia będzie zależny ostateczny spadek temperatur. Najnowsze prognozy długoterminowe wskazują, że między około 3-8 grudnia (+/- 2 dni) również w Polsce temperatury mogą znacząco spaść. Wskazują na to najnowsze wyliczenia głównych wiązek prognostycznych, w tym średniej, operacyjnej i kontrolnej.

Większość wiązek prognostycznych aktualnie leci w dół w prognozach długoterminowych w trakcie pierwszej dekady grudnia 2022. Prognoza dla Polski na przykładzie przewidywań temperatury dla Lublina

Kiedy silny mróz pojawi się w Europie i Polsce, prognoza mrozu, początek grudnia 2022

Prognozy powstania wyżu i jego pojawienia na wschodzie Europy od dłuższego czasu zaczynają się powtarzać, a to oznacza, że prognoza ma szansę się sprawdzić.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu na wschodzie Europy, 4 grudnia 2022

Powstanie potężny wyż i przyniesie silny mróz w Europie i Polsce, prognoza ciśnienia i temperatury 4 grudnia 2022

W rejonie antycyklonu będzie zaciągane bardzo zimne powietrze. Aktualne prognozy wskazują, że na obszarze między szczególnie europejską częścią Rosji, a Białorusią i częściowo Ukrainą temperatura powietrza może spaść nawet do -30/-15 st. C. Jeśli w wyżu pojawią się rozpogodzenia, to taki spadek temperatury będzie jak najbardziej realny. Silny mróz może powstrzymać jedynie większe zachmurzenie warstwowe.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 4 grudnia 2022

Mróz zaciągnie do Polski potężny antycyklon, kiedy będzie zimno, mapa temperatury 4-5 grudnia 2022

Mamy więc sytuację dość pewnego powstania i pojawienia się na wschodzie Europy wraz z początkiem grudnia wyżu zbudowanego z chłodnego powietrza. Teraz nasuwa się pytanie, jak daleko ten wyż sięgnie i gdzie skieruje najzimniejsze powietrze. Silniejszy mróz na wschód od Polski jest pewny, ale i w naszym kraju nie możemy takiej sytuacji wykluczyć, szczególnie we wschodniej połowie kraju.

Wstępnie prognozowany zasięg bardzo zimnego powietrza na wschodzie Europy, 4 grudnia 2022

Gdzie będzie silny mróz, prognoza temperatury w Polsce i Europie 4-5 grudnia 2022

Na powyższej mapie widzimy, że bardzo zimne powietrze ma objąć szczególnie południowo zachodnią Rosję, częściowo Białoruś i Ukrainę. To bardzo złe prognozy dla kraju objętego wojną i aktualnie częstymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Pamiętajmy, że prognozy są wstępne i będą jeszcze ulegać zmianom pod względem położenia centrum wyżu i zasięgu adwekcji najchłodniejszego powietrza. Prognozy będziemy weryfikować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!