| |
Zagrożenie!
Będzie potężna śnieżyca i mróz. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Uderzy prawdziwa zima

Będzie potężna śnieżyca i mróz. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Uderzy prawdziwa zima

Z wielką uwagą śledzimy najnowsze prognozy numeryczne na pierwszą połowę grudnia 2022. Nadal potwierdzamy, że do Polski przyjdzie silniejszy mróz i przejdą potężne śnieżyce. Jeśli prognozy trajektorii ośrodków niżowych i adwekcji chłodnego powietrza się sprawdzą, to miejscami spadnie nawet 10-30 cm śniegu, a w nocy temperatura w wielu regionach będzie poniżej -20/-10 st. C. Zimę poczujemy szczególnie z upływem drugiej dekady grudnia, ale i wcześniej pojawią się mocne zimowe akcenty w czasie wypierania i przechodzenia frontów atmosferycznych. Warunki pogodowe będą dynamiczne i trudne. Niewykluczone, że lokalnie pojawią się burze śnieżne, zwłaszcza w rejonie wybrzeża.

Wstępnie prognozowane położenie niżu nad Skandynawią z zasięgiem chłodnego arktycznego powietrza sprowadzanego do Polski, 14 grudnia 2022

Potężne śnieżyce i mróz pojawią się w Polsce w pierwszej połowie grudnia 2022, prognoza temperatury i ciśnienia

W najbliższych dniach warunki atmosferyczne będą przypominać pole walki między przedzimiem i jesienią, bo będziemy mieć zarówno opady deszczu, jak również śniegu, w tym śnieżyce po chłodniejszej stronie frontu atmosferycznego. Ostatecznie w trakcie pierwszej połowy grudnia wygrają jednak warunki zimowe, szczególnie z upływem drugiej dekady grudnia gdy napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza.

Aktualnie prognozowany zasięg śnieżycy i ulewy w Polsce, noc 9/10 grudnia 2022

Silny mróz i śnieżyce w Polsce, mapa opadów 10 grudnia 2022

Polska do końca pierwszej dekady grudnia będzie na pograniczu cieplejszej i chłodniejszej masy powietrza. W sektorach chłodniejszych będą przeważać opady śniegu, a w cieplejszych deszczu. Nie mniej, strefy frontowe będą wydajne opadowo, dlatego miejscami natężenie opadów będzie mieć umiarkowane i dość intensywne natężenie. Śnieg popada miejscami już między 6-7 grudnia. Spodziewamy się również efektu morza szczególnie wzdłuż wybrzeża i miejscami w północnej Polsce, zwłaszcza 8 grudnia i wtedy może mocniej popadać śnieg w tej części kraju. 

Aktualnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 8 grudnia 2022

Śnieżyce w Polsce, mapa pokrywy śnieżnej do 8 grudnia 2022

Taki trend pogodowy oznacza, że w Polsce i to na znacznym obszarze może pojawić się pokrywa śnieżna, zwłaszcza w okresie do 12-13 grudnia. Jej zasięg, pora wystąpienia i grubość będzie weryfikowana przez naszych synoptyków w najnowszych prognozach.

Aktualnie prognozowane śnieżyce i ulewy w Polsce, 11 grudnia 2022

Śnieżyce i silny mróz w Polsce, kiedy spadnie dużo śniegu, mapa opadów 11 grudnia 2022

Bardzo ciekawie ma się zrobić w Polsce w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady grudnia. Nad krajem ma wtedy zalegać pofalowany front atmosferyczny ze znacznym kontrastem temperatury między jego cieplejszą wschodnią i chłodniejszą zachodnią stroną. Nad krajem będą przechodzić wtedy śnieżyce i opady deszczu stopniowo wypierane z kraju wraz z napływem chłodniejszego powietrza. Zasięg i pora wystąpienia tych opadów jeszcze będzie ulegać zmianie, dlatego warto ten termin szczególnie śledzić.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 12 grudnia 2022

Będzie potężny mróz i śnieżyca w Polsce, dokładna mapa opadów 12 grudnia 2022

Jest to sytuacja bardzo ciekawa, bo po odsunięciu się frontu atmosferycznego do Polski spłynie chłodna masa powietrza arktycznego i chwyci silniejszy mróz. To oznacza, że śnieg, który spadnie powinien się utrzymać. Mamy więc szansę na okres śnieżnej i mroźnej prawdziwej zimy.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 14 grudnia 2022

Silny mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury 14 grudnia 2022

Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że arktyczne powietrze z północy wtargnie w głąb środkowej Europy i obejmie zasięgiem nie tylko Polskę. W przypadku takiego scenariusza powiew zimy w drugiej połowie grudnia staje się bardzo realny.

Wstępnie prognozowany zasięg arktycznego powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, 15 grudnia 2022

Śnieżyce i potężny mróz, mapa temperatury w Polsce i Europie, 15 grudnia 2022

Przed nami więc dni na pograniczu przedzimia i jesieni w dalszej części pierwszej dekady grudnia, później czeka nas stopniowe wypieranie frontu ze śnieżycami i deszczem między szczególnie około 9-12 grudnia (+/- 1 dzień), a następnie spływ chłodnego powietrza i nasilający się mróz z powiewem zimy i kolejną szansą na nowe opady śniegu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!