| |
Zagrożenie!
Będzie pierwszy upał w Polsce. Temperatura osiągnie 30 stopni. Poczujemy podmuch lata

Będzie pierwszy upał w Polsce. Temperatura osiągnie 30 stopni. Poczujemy podmuch lata

Pytacie, czy faktycznie w trzeciej dekadzie maja zrobi się w Polsce wyraźnie cieplej i będzie fala gorąca, a nawet szansa na pierwszy upał. Najnowsze prognozy temperatur wskazują i podtrzymują adwekcję ciepłego powietrza i szansę na podmuch letniej pogody. Wygląda na to, że upał, czyli temperatura osiągająca co najmniej 30 st. C. w tym roku zostanie zanotowana w naszym kraju wcześniej w porównaniu do ubiegłego sezonu letniego. Przerywnikiem gorącej pogody mają jednak być przelotne opady i burze z gradem.

Możliwy pierwszy upał w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km około 24 maja 2023

Pierwszy upał sięgnie Polski w ostatniej dekadzie maja 2023, temperatura osiągnie 30 st. C. Będzie fala gorąca i podmuch lata

Coraz cieplej w Polsce ma się ponownie robić pod koniec tego tygodnia wraz z początkiem 3 dekady maja. Znajdziemy się wtedy w obszarze pomiędzy wyżem i niżem z południowej Europy. Powstanie korytarz do adwekcji ciepłego powietrza. Okresami w tym ciepłym, wilgotnym i chwiejnym powietrzu pojawią się również warunki do inicjacji rozproszonej konwekcji z burzami, ale będzie to jedynie przerywnik pogodowy, najczęściej popołudniowy o ograniczonym zasięgu.

Ocieplenie wróci do Polski. Prognozowana temperatura, 20 maja 2023

Będzie pierwszy upał w Polsce, prognoza temperatury 20 maja 2023

W tym sezonie zapowiadaliśmy pierwszy oficjalny gorący dzień w Polsce, czyli z temperaturą osiągającą lub przekraczającą na stacji meteorologicznej co najmniej 25 st. C. Stało się to w minioną niedzielę 14.05, gdy na stacji IMGW we Fromborku zanotowano 25,1 st. C. Na stacji synoptycznej w Kętrzynie było 24,9 st. C. To obecnie najwyższe temperatury notowane w Polsce w tym roku.

Gorąco zrobi się w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 21 maja 2023

Będzie pierwszy upał w Polsce, prognoza temperatury 21 maja 2023

Najnowsze prognozy numeryczne szczególnie modelu GEM i ECMWF wskazują na możliwą pierwszą falę gorąca w Polsce. Jest to sytuacja, gdy temperatury w kraju osiągają miejscami, od 25, do 29 st. C., co najmniej przez 3 dni z rzędu. Jest na to nadal szansa za kilka dni. Mało tego prognozy wskazują na możliwy pierwszy upał w okolicach 23-25 maja (+/- 1 dzień). Jest to sytuacja, gdy temperatura w klatce meteorologicznej osiąga lub przekracza co najmniej 30 st. C.

Wstępna prognoza temperatury w Polsce, 23 maja 2023

Będzie fala gorąca i pierwszy upał w Polsce w maju 2023, najnowsza prognoza temperatury

Jeśli prognozy się sprawdzą, to pierwszy upał w tym roku w Polsce zanotujemy wcześniej w porównaniu do zeszłego sezonu. W 2022 roku pierwszy upał był notowany w Puławach oraz w miejscowości Cicibór na Lubelszczyźnie dopiero 9 czerwca, czyli najpóźniej od 12 lat. Poprzednio tak późno upał był notowany 9 czerwca 2010 roku. 

Możliwy pierwszy upał w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura około 25 maja 2023

Pierwsza fala gorąca i upału w Polsce, maj 2023, najnowsza prognoza temperatury

Prognozy wskazujące na ocieplenie doskonale widać na wiązkach długoterminowych. Zdecydowany podmuch lata jest wyliczany szczególnie wraz z początkiem 3 dekady maja, aczkolwiek pamiętajmy, że im dalsze prognozy, tym ich sprawdzalność spada, ale obecny trend wydaje się coraz pewniejszy.

Prognozowane prawdopodobienstwo temperatury w Polsce na przykładzie Bydgoszczy do 30 maja 2023

Będzie pierwszy upał w Polsce, prognoza temperatury maj 2023

Co ciekawe, najczęściej najwyższe temperatury w Polsce w podanym terminie mogą być notowane w północnej połowie kraju, a nie na południu, co nie jest czymś oczywistym. Prognozy nadal będziemy śledzić i weryfikować. Jeśli lubicie gorącą pogodę i czekacie na pierwszy podmuch lata, to nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że kolejne prognozy nie ulegną radykalnej zmianie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!