| |
Zagrożenie!
Będzie noc z silnymi przymrozkami. Temperatura spadnie do -5 stopni. Arktyczny wyż Tina sięgnie z północy

Będzie noc z silnymi przymrozkami. Temperatura spadnie do -5 stopni. Arktyczny wyż Tina sięgnie z północy

Ponownie przejściowo do Polski zaczęła napływać z północnego zachodu chłodna masa powietrza arktycznego. W nocy na 4 maja 2023 w wielu regionach kraju wystąpią przymrozki do około -5/-2 st. C., szczególnie przy gruncie. Miejscami ujemną temperaturę zanotujemy również na standardowej wysokości 2m. Alert przed przymrozkami obejmuje niemal cały kraj. W miarę możliwości zabezpieczmy rośliny i uprawy narażone na przemarznięcie.

Noc z silnymi przymrozkami w Polsce. Zachmurzenie przed nastaniem nocy o godzinie 18:45, 3 maja 2023. Dane: Eumetsat

Silne przymrozki w Polsce, noc na 4 maja 2023, temperatura spadnie do -5 st. C., alert pogodowy

Z północy Polskę sięga chłodny wyż Tina zbudowany z powietrza arktycznego. Jego centrum znajduje się nad Morzem Norweskim i przez Skandynawię z północnego zachodu nadal ściąga zimne powietrze. Na jego obecność nad krajem wskazuje powyższe kompozytowe zdjęcie satelitarne z odcieniem koloru fioletowego, które właśnie świadczy o adwekcji i osiadaniu chłodnego powietrza arktycznego. Wyjątkiem są dzielnice południowo wschodnie Polski, gdzie zalega jeszcze strefa frontowa, która ochroni te dzielnice kraju przed przymrozkami.

To będzie noc z silnymi przymrozkami. Prognozowana adwekcja arktycznego powietrza o godzinie 08:00, 4 maja 2023 do Polski

Wyż Tina sprowadzi przymrozki do Polski, arktyczne powietrze nadal napływa, prognoza 4 maja 2023

Powietrze w dolnej warstwie troposfery oznaczone kolorem czerwonym będzie nadal bezpośrednio napływać z Arktyki z Koła Podbiegunowego. Przy licznych rozpogodzeniach temperatura szczególnie przy gruncie może miejscami spaść nawet do -5 st. C. Najchłodniejsza noc zapowiada się na północy kraju, zwłaszcza między Pomorzem, a Warmią i Podlasiem oraz miejscami w centrum i na Mazowszu. Model dużej rozdzielczości SwissHD ECMWF wskazuje na przymrozki przy gruncie niemal w całej Polsce poza Podkarpaciem, południowo wschodnią Lubelszczyzną, częściowo Małopolską i południowym Górnym Śląskiem.

Prognozowane przymrozki w Polsce o godzinie 05:00, 4 maja 2023

Noc z silnymi przymrozkami w Polsce, prognoza temperatury 4 maja 2023

Ujemna temperatura wystąpi także na wysokości 2m. Miejscami możemy zanotować około -2/-1 st. C. Taki mróz może wystąpić szczególnie na północy kraju, zwłaszcza miejscami między województwem pomorskim, warmińsko mazurskim i podlaskim. Jeżeli mamy tylko odpowiednie warunki i możliwości to zabezpieczmy uprawy i rośliny. Bardzo przydatna do tego może być agrowłóknina. Rośliny doniczkowe z balkonów i tarasów warto przenieść do domu.

Prognozowany mróz w Polsce o godzinie 05:00, 4 maja 2023. Model GEM

To będzie noc z silnym przymrozkiem, prognozowany mróz 4 maja 2023, zabezpieczmy rośliny i uprawy

Niestety, przymrozki do Polski będą jeszcze wracać, szczególnie na północnym wschodzie w nocy z 5/6 maja oraz z 7/8 maja. W prognozach widnieją również cieplejsze dni ponownie z temperaturami miejscami osiągającymi lub przekraczającymi 20 st. C. szczególnie w trakcie drugiej dekady maja. O tym cieplejszym wydaniu wiosny będzie informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!