| |
Zagrożenie!
Będzie grad i ulewny deszcz w Polsce. Głęboka konwekcja uaktywni burze i zakończy upał. Jest alert pogodowy

Będzie grad i ulewny deszcz w Polsce. Głęboka konwekcja uaktywni burze i zakończy upał. Jest alert pogodowy

To już ostatni dzień tej fali upałów w Polsce. Jeszcze tylko na wschodzie i północnym wschodzie kraju temperatura osiągnie lub przekroczy miejscami 30 st. C., a zaraz na zachodzie od tego obszaru na linii zbieżności wiatru uaktywnią się burze z przelotnymi opadami deszczu i lokalnie gradu. Później przejdzie chłodny front atmosferyczny, który definitywnie w ciągu najbliższej doby 28/29 sierpnia zakończy upał w Polsce. Burze miejscami mogą być dość silne. Wydano pierwszy stopień alertu pogodowego. Sprawdźmy, gdzie ryzyko burz jest największe.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza i możliwych burz w Polsce do godziny 17:00, 28 sierpnia 2022

Burze z gradem i ulewnym deszczem zakończą fale upałów w Polsce, mapa burz 28 sierpnia 2022

Warunki do rozwoju burz w Polsce mamy dziś bardzo dobre. Między zachodnią i wschodnią Polską pojawi się około 10 st. C. kontrast temperatury wywołany przez chłodny front atmosferyczny zalegający obecnie na zachodnim pasie kraju. Dodatkowo po cieplejszej stronie przed frontem znajduje się linia zbieżności wiatru na której uaktywni się główna popołudniowa i wczesno wieczorna głęboka konwekcja z rozproszonymi burzami, miejscami przybierającymi formę burz wielokomórkowych. Zalecamy sprawdzać gdzie jest burza.

Zdjęcie satelitarne Polski z godziny 10:55 z zaznaczoną strefą frontową na zachodzie kraju i uaktywniającą się linią zbieżności wiatru na wschód od frontu

Gdzie będą burze w Polsce, 28 sierpnia 2022

Główny obszar popołudniowego ryzyka rozwoju burz obejmuje regiony, od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Ziemie Łódzką i Świętokrzyską, częściowo Wielkopolskę (głównie wschodnią połowę regionu) po Opolszczyznę, Górny Śląsk oraz częściowo Małopolskę i Dolny Śląsk. Lokalnie na wschód lub zachód od wymienionych obszarów również mogą się rozwinąć burze, ale raczej tylko o lokalnym zasięgu.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 28 sierpnia 2022

Burze z gradem i ulewnym deszczem w Polsce, gdzie zagrzmi, 28 sierpnia 2022

Z uwagi na znaczną wodność atmosfery, w rejonie burz będą możliwe intensywne opady deszczu. Lokalnie może spaść do około 10-30 mm wody na m2 ziemi. Punktowo możliwy jest również grad do 2-4 cm średnicy. W przypadku bardziej zorganizowanych burz, będą możliwe silne porywy wiatru do około 55-70 km/h. Z tego powodu został wydany pierwszy stopień alertu pogodowego.

Prognoza burz dla Polski, 28/29 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 28/29 sierpnia 2022

Niewykluczone, że burze wystąpią nieco bardziej na wschód, gdyż prognozy są rozbieżne pod względem pory i zasięgu przemieszczania się frontu atmosferycznego i ostatecznego położenia poprzedzającej linii zbieżności wiatru. Nieznaczne różnice możemy również dostrzec na prognozach synoptyków.

Prognoza burzowa IMGW-PIB dla Polski, 28 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, mapa burz, gdzie jest burza 28 sierpnia 2022

Przed nami więc warte uwagi godziny popołudniowe i wieczorne. W tym czasie miejscami wystąpią burze z ulewnym deszczem i gradem, lokalnie z silniejszym wiatrem. Burze wraz z przesuwaniem frontu na wschód, będą możliwe lokalnie również w nocy 28/29.08. Na danych radaru opadów sprawdzicie dokładnie i na żywo, gdzie pada i grzmi oraz w jakim kierunku przemieszczają się komórki burzowe i opady.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!