Będzie eksplozja ciepła. Cyklony namieszają w pogodzie. Temperatura w Sylwestra i Nowy Rok daleka od zimy
Wszystko wskazuje na to, że Sylwester i Nowy Rok 2023 przyniosą w Polsce wyjątkowo wysokie temperatury. Będą za to odpowiedzialne aktywne cyklony wędrujące nad Atlantykiem współdziałające z obszarem wyżowym z południa Europy. Między ośrodkami barycznymi powstanie korytarz z adwekcją ciepłego powietrza wprost do naszego kraju. Czeka nas dosłowna eksplozja ciepła, bo temperatury w wielu regionach osiągną około 10-17 st. C. Termicznie będziemy więc odczuwać wczesną wiosnę niż zimę. Problemem może być jednak wiatr, który okresami silniej powieje i obniży temperaturę odczuwalną. Miejscami wiatr osiągnie siłę wichury.
Eksplozja ciepła dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie w noc sylwestrową
Prognozowana anomalia temperatury jest imponująca, bo temperatura w noc sylwestrową w wielu regionach Polski może być nawet o 12-16 st. C. wyższa od normy klimatycznej dla tego okresu roku. Dopóki będzie się utrzymywać silna cyrkulacja strefowa związana z niżami atlantyckimi, to o powrocie zimy do Polski nie ma mowy. Po odsunięciu się niżu Izabel, na pogodę w kolejnych dniach wpłynie cyklon Janina i Krystyna ze strefami frontowymi. Niże wędrując nad Skandynawię i jednocześnie kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będą zaciągać do Polski od 29 grudnia ponownie coraz cieplejszą masę powietrza.
Cyklony ściągną ciepłe powietrze do Polski. Prognozowany układ baryczny w Europie, noc sylwestrowa z 31 grudnia na 1 stycznia 2023
Apogeum ocieplenia spodziewamy się około 31 grudnia - 1 stycznia, czyli dosłownie między Sylwestrem i Nowym Rokiem. Cyklony współdziałając z wyżem z południowej Europy będą wtedy kierować do Polski bardzo ciepłe powietrze. Temperatury zaskoczą, bo nawet w nocy, gdy będziemy widać Nowy Rok w wielu regionach ujrzymy wartości dwucyfrowe.
Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, noc sylwestrowa o godzinie 01:00, 1 stycznia 2023
Obecnie wyliczona trajektoria adwekcji ciepłego powietrza do Polski wskazuje na najwyższe temperatury na zachodzie, południu oraz w centrum kraju. Ciepło zapowiada się również niedziela 1 stycznia 2023. Nowy Rok rozpoczniemy od bardzo wysokich temperatur
Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 stycznia 2023 o godzinie 13:00
Na przełomie grudnia i stycznia w Polsce zaznaczą się również strefy frontowe z przelotnymi opadami deszczu. Ich pora wejścia i przejścia nad krajem jeszcze ulegnie korekcie. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na przelotne opady, głównie w zachodniej i północnej Polsce.
Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce w czasie nocy sylwestrowej i witania Nowego Roku 2023
Przechodzące cyklony nad północno zachodnią i północną Europą spowodują również okresami silniejszy wiatr, jaki powstanie na gradiencie ciśnienia między niżami i wyżem z południa kontynentu.
Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, noc sylwestrowa, do godziny 01:00, 1 stycznia 2023
Przed nami więc bardzo ciepły przełom grudnia i stycznia. Temperatury będą wyjątkowe wysokie jak na tę porę roku. O powrocie zimy możemy nadal zapomnieć. Miejscami przelotnie popada i nasili się wiatr o sile wichury, zwłaszcza na północy oraz na południu w rejonach podgórskich. Termin i zasięg tych zjawisk określimy w dokładniejszej i późniejszej oficjalnej prognozie na Sylwestra.
DobraPogoda24.pl