| |
Zagrożenie!
Będzie dwucyfrowy mróz. Temperatury w Polsce zaskoczą. Wkracza kropla arktycznego chłodu

Będzie dwucyfrowy mróz. Temperatury w Polsce zaskoczą. Wkracza kropla arktycznego chłodu

Przed nami apogeum tej fali ochłodzenia w Polsce. Szczególnie zimno zapowiadają się najbliższe dwie weekendowe noce między 19-20 listopada. Nad nasz kraj wkracza właśnie kropla arktycznego chłodu dobrze widoczna na poziomie górnej i środkowej troposfery. Mróz znacznie się nasili i temperatura spadnie w wielu regionach do -11/-4 st. C., a miejscami w rejonach rozpogodzeń nawet do -16/-12 st. C. wliczając w to również temperatury przy gruncie. Jeśli zachmurzenie ustąpi, co nie jest wykluczone, to lokalnie potencjał do dwucyfrowego mrozu będzie możliwy.

Kropla chłodu nad Polską. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km, 19 listopada 2022 nad ranem

Dwucyfrowy mróz w Polsce, temperatury zaskoczą, nawet -16/-11 st. C. Prognoza temperatury 19-20 listopada 2022

Wyż znad Skandynawii i Rosji skierował do środkowej i wschodniej Europy chłodne powietrze arktyczne, dodatkowo w środkowej i górnej troposferze powstał niż górny, który skumulował napływające powietrze i mamy bardzo wyraźną kroplę chłodu, jaka w nocy 18/19.11 znajdzie się dokładnie nad Polską. 

Górny niż nad północno wschodnią Polską i prognozowana anomalia temperatury na poziomie 5600 m n.p.m., 19 listopada 2022

Górny niż w Polsce i silny mróz, mapa temperatury 19 listopada 2022

Gdyby nad Polską nie było zachmurzenia, to już nic by nie powstrzymało olbrzymiego spadku temperatury w nocy. Miejscami na pewno zanotowalibyśmy mróz poniżej -20 st. C., a tak zrobi się owszem bardzo zimno, ale prognozy dokładnych temperatur minimalnych w wybranych regionach na wysokości 2m i 5 cm nad gruntem są wyjątkowo niepewne, gdyż są ostatecznie zależne od wielkości zachmurzenia. Poprzedniej nocy najniższą temperaturę w Polsce zanotowano w Toruniu. Przy gruncie było -8 st. C. Kolejne dwie noce będą znacznie zimniejsze.

Obszar przejaśnień i rozpogodzeń nad Polską z powietrzem arktycznym przed nastaniem nocy o godzinie 16:15, 18 listopada 2022. Dane: Eumetsat

Silny dwucyfrowy mróz w Polsce, gdzie będzie najzimniej w nocy, prognoza zachmurzenia 18-19 listopada 2022

Na powyższym kompozytowym zdjęciu satelitarnym widzimy obszar z rozpogodzeniami w północnej połowie kraju, z tendencją rozrywania zachmurzenia z upływem nocy także nieco bardziej na południe i wschód kraju. Jest zatem możliwość, że miejscami chwyci najbliższej nocy silniejszy mróz. Przypominamy również, że w nocy 18/19.11 do północnej Polski w głąb woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, zwłaszcza nad ranem wkroczą śnieżyce związane z niżem bałtyckim i tzw. efektem morza. Lokalnie może wystąpić burza śnieżna.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 listopada 2022 nad ranem, model GEM

Silny mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury noc 18/19 listopada 2022

Kanadyjski model GEM przewiduje w nocy z piątku na sobotę 18/19.11 możliwy spadek temperatury w Polsce na poziomie -14/-3 st. C. (wliczając także poziom przy gruncie). Z kolei europejski model ECMWF jest znacznie ostrożniejszy i przewiduje spadek temperatury przeważnie do -10/-3 st. C.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 listopada 2022 nad ranem. Model ECMWF

Mróz dwucyfowy w Polsce, gdzie najzimniej, najnowsza prognoza temperatury 19-20 listopada 2022

Najzimniej zapowiada się noc z soboty na niedzielę 19/20.11. Wówczas mróz ma być największy podczas tego ochłodzenia. Zalecamy sprawdzenie zdjęcia satelitarnego przed nastaniem nocy, aby wiedzieć, gdzie niebo jest pogodne i będzie możliwość do większego spadku temperatury, miejscami nawet do około -16/-10 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!