| |
Zagrożenie!
Będzie długotrwały upał. Temperatura przekroczy 50 stopni. Ludzie będą mieć dość piekielnej fali upałów

Będzie długotrwały upał. Temperatura przekroczy 50 stopni. Ludzie będą mieć dość piekielnej fali upałów

Rozszerza się obecnie na Ziemi obszar występowania upału z temperaturą przekraczającą 40-50 st. C. w cieniu. W słońcu i przy gruncie temperatury są znacznie większe i możemy mówić o dosłownej piekielnej fali upałów, która szybko nie ustąpi. Miliony ludzie będą mieć dość, bo w takich warunkach nie da się normalnie żyć. Aktualnie największy żar panuje w regionie Bliskiego Wschodu, gdzie temperatury przekraczają 50 st. C. Silny upał poczujemy również w Polsce w połowie lipca, gdy temperatura miejscami wzrośnie do 35-37 st. C.

Piekielny upał na Bliskim Wschodzie. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 17 lipca 2023

Będzie długotrwały upał, temperatura przekracza 50 st. C. na Bliskim Wschodzie, lipiec 2023, silny upał odczujemy również w Polsce

Rejon Bliskiego Wschodu, w tym Półwyspu Arabskiego, to obecnie najgorętszy region na naszej planecie. Ulgi nie odczujemy nawet na terenach wyżej położonych, bo temperatura na wysokości 1,5 km sięga około 34-39 st. C. co jest ekstremalną wartością w Polsce na wysokości 2m, a co dopiero w niewysokich górach. Ulgi nie przynoszą również noce, zwłaszcza, że temperatury minimalne miejscami nie spadają poniżej 30-40 st. C. szczególnie obecnie w rejonie Iraku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Piekielny upał notowany w rejonie Bliskiego Wschodu 8 lipca 2023. Dane: Ogimet

Długotrwały upał rozszerzy zasięg na Bliskim Wschodzie, ludzie będą mieć dość fali upałów lipiec 2023

Aktualnie najwyższe temperatury są notowane szczególnie w Iranie, Iraku, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej oraz w Algierii. Zasięg ekstremalnego upału w najbliższych dniach rozszerzy się także o Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Katar, a także częściowo Egipt. Prognozy długoterminowe modelu ECMWF sięgające 19 lipca przewidują w następnych dniach dość częste osiąganie lub przekraczanie 50 st. C. w rejonie Bliskiego Wschodu. Mimo, że ten region słynie z olbrzymiego upału, to nawet tam jest obecnie cieplej niż być powinno o tej porze roku. Anomalia temperatury miejscami będzie o około 3-7 st. C. powyżej normy klimatycznej.

Prognozowany potężny upał w rejonie Bliskiego Wschodu, 14 lipca 2023

Silny długotrwały upał na Bliskim Wschodzie, nawet 50 st. C., lipiec 2023

Życie w takich warunkach atmosferycznych bez klimatyzacji staje się często niemożliwe i skrajnie niebezpieczne. Udary cieplne znacznie obciążą służbę zdrowia, ponadto infrastruktura energetyczna może być miejscami niewydolna i dojdzie do przerw w dostawie energii elektrycznej szczególnie w regionach z przestarzałymi liniami przesyłowymi.

Prognozowany piekielny upał w rejonie Bliskiego Wschodu, 15 lipca 2023

Długotrwała fala upałów na Bliskim Wschodzie, temperatura powyżej 50 st. C., 15 lipca 2023

Temperatury osiągające 50 st. C. w Polsce są niewyobrażalne, ale również w naszym kraju czeka nas okresami nasilenie upału. Najnowsze prognozy nadal potwierdzają uderzenie żaru w okolicach kolejnego weekendu. Jeśli sprawdzą się aktualne wyliczenia numeryczne, to temperatura wzrośnie miejscami w cieniu nawet do około 34-37 st. C.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 16 lipca 2023

Silny i piekielny upał na Półwyspie Arabskim, upał nasili się w Polsce, 16 lipca 2023

Upał w tym okresie ma wystąpić na znacznym obszarze kraju. Potwierdzają to aktualnie wszystkie wiodące modele pogodowe. Ostateczne wartości maksymalne będą zależne od wielkości zachmurzenia oraz pory wejścia i zalegania głównej fali ciepłego powietrza z południowego zachodu. Bliżej podanego terminu podamy najnowszą prognozę upału dla Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!