| |
Zagrożenie!
Będzie atak na październikowy rekord ciepła w Polsce. Prognozy temperatury zaskakują. Wiatr fenowy namiesza

Będzie atak na październikowy rekord ciepła w Polsce. Prognozy temperatury zaskakują. Wiatr fenowy namiesza

Kilka dni temu wspominaliśmy, że kolejny chwilowy podmuch lata czeka nas 3 października 2023 i najnowsze prognozy to potwierdzają. Mało tego jest szansa nawet na atak na październikowy rekord ciepła w Polsce sprzed blisko 60 lat. To będzie prawdopodobnie najcieplejszy dzień tego miesiąca w tym roku. Przyczyną jest adwekcja ciepłego powietrza z południowego zachodu, a także wiatr fenowy w górach, który podniesie temperatury. Odpowiedni układ baryczny to umożliwi.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 3 października 2023

Atak na październikowy rekord ciepła w Polsce, prognoza temperatury i anomalii 3 października 2023

Aktualny rekord najwyższej temperatury dla października w Polsce wynosi 28,9 st. C. i był notowany 4 października 1966 roku w miejscowości Trzebiechów. Prognozy oparte o model GFS i ICON wskazują we wtorek 3 października na maksymalne temperatury lokalnie mogące osiągnąć do około 29 st. C. z minimalną szansą na blisko 30 st. C. Jest zatem umiarkowana szansa na pobicie lub wyrównanie dotychczasowego rekordu październikowej temperatury w naszym kraju.

Prognozowane maksymalne temperatury w Polsce, 3 października 2023

Możliwy nowy rekord temperatury w październiku 2023 w Polsce

Po rekordowo ciepłem wrześniu w całej historii pomiarów w Polsce będziemy mieć również szanse na ustanowienie rekordu absolutnego dla temperatury maksymalnej dla października. Aby tak się stało, to adwekcja ciepłego powietrza z uaktywnianiem silnego wiatru w górach i rejonach podgórskich musi się pokryć z rozpogodzeniami, a jest na to spora szansa.

Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza do Polski i Europy z przewidywaną temperaturą na wysokości 1,5 km, 3 października 2023

Możliwy rekord temperatury maksymalnej w październiku 2023 w Polsce

Całe podium najwyższych temperatur w październiku w Polsce jest zajęte przez wartości zanotowane 4 października 1966 roku, a więc jeszcze w XX wieku blisko 60 lat temu. Był to dzień, gdy klinem do Polski z południowego zachodu napływało bardzo ciepłe powietrze sięgające północno zachodniej Rosji.

Prognozowany układ baryczny nad Polską i Europą, 3 października 2023

Czy padnie rekord temperatury w październiku 2023 w Polsce

W tym roku sytuacja będzie dość podobna, bo będziemy w obszarze wyżowym, jednocześnie na północnym zachodzie nad Morzem Północnym będzie się rozwijał niż. W wyniku gradientu ciśnienia między ośrodkami nasili się wiatr fenowy i uaktywni korytarz do napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu. W ciągu dnia będziemy śledzić wskazania oficjalnych pomiarów temperatury. Jeśli padnie rekord krajowy, to oczywiście podamy najnowsze dane w stosownym czasie. W każdym razie jest na to szansa.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!