| |
Zagrożenie!
Będą zawieje śnieżne. Cyklon Yigit sprowadzi śnieżyce i mróz do Polski. Zima wróci z północy

Będą zawieje śnieżne. Cyklon Yigit sprowadzi śnieżyce i mróz do Polski. Zima wróci z północy

Przed nami istotna zmiana pogody, jaką w Polsce przyniesie cyklon Yigit. Ten nurkujący wir niżowy już w sobotę 25.02 spowoduje liczne przelotne opady śniegu, a nawet miejscami śnieżyce konwekcyjne. Po zachodniej i południowej stronie od jego centrum nasili się wiatr i wystąpią również zawieje śnieżne.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 25 lutego 2023

Będą zawieje śnieżne i śnieżyce w Polsce, załamanie pogody spowoduje cyklon Yigit, prognoza opadów 25 lutego 2023

Zanim dotrze do Polski wspomniany układ niżowy, to wcześniej między 24/25 lutego z zachodu na wschód przez cały kraj przejdzie front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, a w górach lokalnie ze śniegiem. Pierwsza strefa opadów na zachodzie i północnym zachodzie kraju pojawi się już wieczorem i nocą na piątek 24.02 będzie się przesuwać w głąb Polski.

Cyklon Yigit w formie wiru niżowego sprowadzi powiew zimy

Główne załamanie pogody czeka nas w sobotę 25.02 w ciągu dnia, gdy niż znajdzie się w rejonie Polski. Wcześniejsze prognozy wskazywały, że będzie bezpośrednio nad Mazurami, a obecne wyliczenia przesunęły centrum cyklonu schodzącego znad Skandynawii przez Bałtyk nad Obwód Kaliningradzki, następnie Litwę, Białoruś i Rosję. Obszar zachmurzenia związany z omawianym cyklonem doskonale widać na bieżących zdjęciach satelitarnych w podczerwienii. Dzięki tej funkcji przez całą dobę, niezależnie od pory dnia można śledzić zachodzące zmiany. Aktualnie cyklon z frontami, który przyniesie ochłodzenie i śnieg zbliża się w rejon wybrzeża południowo zachodniej Norwegii.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 13:00, 25 lutego 2023

Zawieje śnieżne i śnieżyce w Polsce, będzie powrót zimy, prognoza opadów 25 lutego 2023

To nieznaczne przesunięcie centrum cyklonu Yigit o kilkadziesiąt km na północny wschód spowoduje zwiększenie zasięgu silniejszego wiatru nad Polską o całą niemal zachodnią i południową połowę kraju. Miejscami na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 50-70 km/h. Nie będzie to więc skala wichury porównywana z wcześniejszym cyklonem Ulf i Willy. Miejscami nie zostanie osiągnięty próg wydania alertu przed wichurą, który rozpoczyna się od 70 km/h. Silniejszy wiatr jest prognozowany na wybrzeżu, miejscami nad morzem do około 80-90 km/h oraz wysoko w górach, lokalnie powyżej 100 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce około godziny 13:00, 25 lutego 2023

Zawieje śnieżne w Polsce, prognoza położenia cyklonu i wiatru w Polsce, 25 lutego 2023

W rejonie opadów śniegu i silniejszego wiatru pojawią się zawieje śnieżne. To oznacza, że śnieg w czasie opadów będzie unoszony w powietrzu, a ten który opadnie na ziemię również może zostać uniesiony i przeniesiony w inne miejsce. Z tego powodu niezwykle trudno przewidzieć gdzie i ile spadnie śniegu. Generalnie miejscami powinno się zabielić, a gdzieniegdzie może powstać kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna z tendencją do topnienia w dzień ze względu na dodatnią temperaturę. Ponadto miejscami popada deszcz, deszcz ze śniegiem i lokalnie niewykluczona krupa śnieżna. Punktowo nie może również wykluczyć burzy.

Prognozowane rozproszone opady śniegu w Polsce około godziny 13:00, 26 lutego 2023

Wraca zima ze śniegiem i mrozem do Polski, prognoza śnieżycy 26 lutego 2023

W niedzielę 26.02 wystąpią w Polsce już wyłącznie rozproszone opady śniegu, lokalnie krupy śnieżnej. Deszcz nie wystąpi, gdyż nad krajem będzie zalegać chłodna masa powietrza arktycznego, a to oznacza, że nocami na przeważającym obszarze kraju będzie występował mróz, nieco większy w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, jaki może w Polsce wystąpić w czasie oddziaływania cyklonu Yigit, do 26 lutego 2023

Prognozowana śnieżyca i pokrywa śnieżna w Polsce do 26 lutego 2023

Większego ocieplenia po 25 lutego nie widać, co najmniej do 4 marca 2023. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco w kolejnych odsłonach najnowszych prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!