| |
Zagrożenie!
Będą zalania i podtopienia. Spadnie ponad 100 litrów wody. Niż na froncie przyniesie ulewy i burze

Będą zalania i podtopienia. Spadnie ponad 100 litrów wody. Niż na froncie przyniesie ulewy i burze

Bardzo uważnie śledzimy najnowsze prognozy, które w rejonie południowo wschodniej Polski nadal potwierdzają ryzyko ulewy, jaką ma przynieść przejście płytkiego niżu rozwijającego się na froncie atmosferycznym. Sumę opadów podniosą również spodziewane dość silne burze z nawalnym deszczem i gradem. Warunki pogodowe będą dynamiczne szczególnie w pierwszej połowie tego tygodnia. Miejscami może spaść ponad 50-100 litrów wody na m2 ziemi. Zalania i podtopienia są więc jak najbardziej realne.

Ulewy spowodują zalania w Polsce. Prognozowana suma opadów do 28 lipca 2023

Będą zalania i podtopienia, niż na froncie przyniesie burze i ulewy w Polsce między 25-27 lipca 2023

Już w ciągu najbliższej doby, zwłaszcza wieczorem i nocą dadzą o sobie znać miejscami burze w Polsce, ale będzie to dopiero wstęp do zafalowania na froncie i przejścia głównej ulewy, która nad południowo wschodnimi regionami pojawi się z upływem popołudnia i wieczorem we wtorek 25 lipca.

Prognozowane położenie frontu atmosferycznego nad Polską i rozwijającego się na nim płytkiego niżu o godzinie 14:00, 25 lipca 2023

Płytki niż na froncie przyniesie ulewy i burze, będą zalania w Polsce między 25-27 lipca 2023

Sytuacja jest niepokojąca, gdyż front ma ulegać zafalowaniu i okresowemu przyblokowaniu. Wyliczenia numeryczne jeszcze wahają się w obliczaniu sumy opadów, bo raz wyrzucają największe opady poza wschodnią granicę Polski, a innym razem potwierdzają główne opady nad dzielnicami południowo wschodnimi. Wydaje się, że to właśnie ten ostatni wariant ma szansę się sprawdzić, co potwierdzają wszystkie liczące się modele pogodowe.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 28 lipca 2023, model GFS

Ulewy i burze na froncie z płytkim niżem, będą zalania w Polsce, prognoza opadów do 28 lipca 2023

Sytuację musimy szczególnie monitorować między południowymi i południowo wschodnimi dzielnicami Lubelszczyzny przez Podkarpacie po Małopolskę. Na tym obszarze według obecnych wyliczeń sumy opadów mają być największe.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce do godziny 23:00, 25 lipca 2023

Ulewy spowodują zalania w Polsce, będą gwałtowne burze na froncie, prognoza opadów 25-26 lipca 2023

Po przejściu pierwszej strefy opadów ma dojść do kolejnego zafalowania na froncie i druga fala deszczu ma wystąpić na południu i południowym wschodzie Polski między 26-27 lipca, przy czym jej zasięg nadal waha się w prognozach.

Wstępna prognoza zasięgu opadów w Polsce, noc na 27 lipca 2023 o godzinie 02:00

Będą ulewy powodujące zalania, gdzie spadnie deszcz, prognoza opadów 27 lipca 2023

Jeśli główna fala deszczu przypadnie miejscami w okresie nawalnych opadów pochodzenia burzowego, to w skrajnym przypadku wystąpią nie tylko zalania, ale lokalnie może dojść również do powodzi błyskawicznej. Sytuację monitorujemy i będzie informować na bieżąco o wszelkich zjawiskach i możliwych korektach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!