| |
Zagrożenie!
Będą zalania i podtopienia. Nadciąga niż z ulewami i burzami. Możliwy grad i silny wiatr

Będą zalania i podtopienia. Nadciąga niż z ulewami i burzami. Możliwy grad i silny wiatr

Zanim warunki pogodowe ponownie zaczną się stabilizować, to najbliższej doby na pofalowanym froncie i płytkim niżu nasuwającym się na południe i południowy wschód Polski rozwiną się miejscami burze, lokalnie z gradem. Głównym zagrożeniem będą punktowe ulewy mogące w krótkim czasie powodować zalania i podtopienia. Sumy opadów miejscami sięgną 20-35 mm, lokalnie 40-65 mm. Modele dużej rozdzielczości wskazują punktowo na większą sumę opadów, co by się wiązało nawet z ryzykiem powodzi błyskawicznej.

Płytki niż z pofalowanym frontem przyniesie miejscami burze i ulewy z gradem. Zasięg opadów w rejonie Polski o godzinie 09:10, 13 lipca 2023. Dane: RainViewer

Płytki niż z frontem przyniesie ulewy i burze, będą zalania i podtopienia w Polsce do 14 lipca 2023

Zrobione w nocy sondaże aerologiczne wskazują na bardzo dużą wilgotność powietrza w całym profilu atmosfery nad południowo wschodnią Polską. W chwiejnym i wilgotnym powietrzu na froncie i rozwijającym się płytkim niżu będą miejscami doskonałe warunki do rozwoju chmur burzowych zasobnych w opady. Ich zasięg będzie rozproszony i często losowy, ale miejscami opady mogą być nawalne.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, godziny popołudniowe 13 lipca 2023

Płytki niż z pofalowanym frontem przyniesie burze i ulewy, będą zalania i podtopienia w Polsce, do 14 lipca 2023

Rozproszone burze w pierwszej części dnia już się pojawiły miejscami na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej i Mazowszu, ale w dalszej części, zwłaszcza z upływem popołudnia potencjał do ich rozwoju będzie jeszcze większy. Właśnie wtedy prognozowany jest główny rozwój głębokiej konwekcji z burzami niosącymi intensywny deszcz, lokalnie grad i punktowo silny wiatr w porywach do 50-80 km/h.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 14 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 14 lipca 2023

Burze miejscami osiągną co najmniej pierwszy stopień alertu pogodowego, ale lokalnie ze względu na możliwe ulewne opady deszczu możliwe będzie osiągnięcie drugiego stopnia alertu burzowego. Na taki stopień zdecydowali się meteorolodzy IMGW, którym objęli południowe dzielnice kraju.

Prognoza burz dla Polski według IMGW na 13 lipca 2023

Strefy opadowe z burzami będą na ogół przesuwać się z zachodu na wschód, lokalnie z odchyleniem z południowego zachodu na północny wschód. Potencjał możliwej sumy opadów w rejonach konwekcji burzowej, miejscami także wbudowanej w system frontowy przedstawiają prognozy wysokiej rozdzielczości modeli nowcast. Widać wyraźnie, że rozproszone opady sięgające 20-65 litrów wody na m2 ziemi są bardzo realne, w ciągu najbliższej doby.

Prognozowane sumy opadów w rejonie opadów burzowych i frontowych w Polsce do godziny 01:00, 14 lipca 2023

Prognozowane ulewy i burze w Polsce, będą zalania i podtopienia, płytki niż z frontem namiesza do 14 lipca 2023

Zalecamy, aby śledzić aktualne wskazania radarów opadów. Na mapie zbiorczej zobaczycie rozwój sytuacji pogodowej nad Polską, w tym dokładnie, gdzie pada i gdzie jest burza. Od piątku 14 lipca pogoda w kraju zacznie się na chwilę poprawiać przed upalnym weekendem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!