| |
Zagrożenie!
Będą zalania i podtopienia. Gwałtowne burze z gradem uderzą w tych regionach. Spadnie ponad 50 litrów wody

Będą zalania i podtopienia. Gwałtowne burze z gradem uderzą w tych regionach. Spadnie ponad 50 litrów wody

Przed nami kolejna doba z gwałtownymi burzami w Polsce. Zjawiska będą rozproszone, miejscami w formie niewielkich klastrów, lokalnie z niewykluczoną superkomórką. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu i gradu. Punktowo może spaść w krótkim czasie nawet ponad 50 litrów wody na m2 ziemi. Ryzyko zalań i podtopień, a nawet lokalnej powodzi błyskawicznej jest znaczne ze względu dużą zawartość wody w pionowym profilu atmosfery, jak również ze względu słaby przepływ powietrza.

Wolno przemieszczające burze przyniosą miejscami zalania i podtopienia w Polsce do 20 sierpnia 2023

Gwałtowne burze w Polsce przyniosą zalania i podtopienia z gradem, będą burze stacjonarne do 20 sierpnia 2023

Potencjalne burze będą się przemieszczać bardzo wolno, a lokalnie mogą być niemal stacjonarne. Z tego powodu wystąpi znaczne ryzyko akumulacji opadów prowadzących do zalań i podtopień, zwłaszcza w przypadku nasunięcia się centrum burzy nad zabetonowane tereny miejskie. Sytuacja baryczna jest bardzo podobna do ostatnich dni, dlatego ryzyko powtórzenia burz pulsacyjnych z ulewami, gradem i silnym wiatrem jest znaczące.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 20 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 20 sierpnia 2023

Dane jednoznacznie wskazują, że lokalnie w czasie tych burz może spaść nawet ponad 30-50 litrów wody na m2 ziemi w 1-2 godziny, a punktowo zdarzały się sumy opadów ponad 60-70 litrów wody na m2 ziemi. Przykładem z ostatniej doby jest pomiar na stacji IMGW w miejscowości Chełsty na Ziemi Łódzkiej, gdzie w 2 godziny spadło 69 mm wody. Suma opadów w pobliżu stacji była jednak jeszcze większa, bo pomiar nie był wykonany w samym centrum burzowej ulewy.

Prognoza burz dla Polski na 19 sierpnia 2023 według IMGW

To będzie kolejny upalny dzień na przeważającym obszarze Polski. Mimo, że nad krajem nie znajduje się wyraźna strefa frontu atmosferycznego i pozostajemy w polu wyżowym, to w środowisku chwiejnej masy powietrza przy wysokiej jego wilgotności i lokalnych liniach zbieżności wiatru pojawią się warunki do powstania izolowanych silnych pulsacyjnych burz, miejscami tworzących niewielkie klastry. Główny rozwój burz spodziewany jest z upływem popołudnia i wieczorem szczególnie we wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju, gdzie wydano wysoki 2 stopień alertu pogodowego. Lokalne burze wystąpią także w centrum i na północy kraju.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza w Polsce o godzinie 20:00, 19 sierpnia 2023 na którym miejscami będą tworzyć się burze

Burze będą stacjonarne z ulewami w Polsce, możliwe zalania i podtopienia do 20 sierpnia 2023

W rejonie prognozowanych burz wystąpią ulewne opady deszczu z sumami opadów miejscami przekraczającymi 10-50 mm wody. Lokalnie spadnie również grad o średnicy około 2-5 cm, a wiatr w porywach osiągnie do 60-85 km/h. Komórki burzowe będą również bardzo aktywne elektrycznie, a to dodatkowo nasili zagrożenie ze strony burz. Nocą burze zaczną słabnąć i na ogół gasnąć, tylko lokalnie mogą się utrzymać do niedzielnego poranka.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!