| |
Zagrożenie!
Będą zalania i podtopienia. Gwałtowne burze i ulewy z gradem sprowadzi odcięty niż. Nadciąga załamanie pogody

Będą zalania i podtopienia. Gwałtowne burze i ulewy z gradem sprowadzi odcięty niż. Nadciąga załamanie pogody

Okres stabilnej wyżowej pogody w Polsce dobiega końca, gdyż niebawem odcięty niż z południa przełamie obszar antycyklonu i zaczną wracać opady deszczu i burze z gradem. Miejscami opady mogą być ulewne. Niewykluczone będą lokalne zalania i podtopienia w trakcie drugiej połowy maja, która zapowiada się z bardziej zmienną pogodą, w tym także temperaturą. W wilgotnym i chwiejnym powietrzu będą warunki do dość częstych przelotnych opadów w wielu regionach.

Antycyklon przełamie odcięty niż w połowie maja 2023

Będą zalania i podtopienia, odcięty niż załamie pogodę, przejdą gwałtowne burze z gradem i ulewami w Polsce, druga połowa maja 2023

W trakcie drugiej połowy maja zdarzą się również zarówno dni chłodniejsze i gorące w niektórych regionach kraju w zależności od dokładnego położenia obszaru wyżowego i niżowego nad Europą. Generalnie warto będzie wrócić do codziennego sprawdzania najnowszych prognoz pogody, bo dominacja układu wyżowego nad Polską definitywnie na pewien okres ustąpi.

Wstępnie prognozowane opady odciętego niżu nad Polską, 15 maja 2023

Odcięty niż załamie pogodę, będą burze i ulewy z gradem, 15 maja 2023

Okres dominacji wyżu Tina na warunki pogodowe w Polsce powoli dobiega końca. Antycyklon słabnie, ale jeszcze zupełnie nie zaniknie. Przesunie się bardziej na wschód i północny wschód kontynentu i zrobi miejsce dla wejścia obszaru niżowego z południa Europy, w którym rozwijają się liczne odcięte układy niżowe. Obecnie na obszarze między Szwajcarią, a północną Afryką mamy aż 3 układy niżowe. Dwa z nich to niże wtórne Zoltan i Benedikt powstałe w obszarze głównego niżu Andreas, jaki zapoczątkował cały proces tego obszaru barycznego. Jeden z tych niżów w rejonie Polski pojawi się między 14-15 maja i przyniesie załamanie pogody.

Burze wrócą do Polski. Aktualnie prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad krajem, 15 maja 2023

Odcięty niż sprowadzi zalania i podtopienia, będą burze z gradem 15 maja 2023

W najbliższych dniach rekomendujemy zaglądanie do naszej zakładki prognoza burz w której będziemy publikować codzienną prognozę prawdopodobiebnstwa zjawisk konwekcyjnych w Polsce. Po kilkudniowej przerwie w kolejnych dniach znowu będziemy mieć sporo pracy przy prognozowaniu. Lokalnie zagrzmi i popada już szczególnie w sobotę 13.05, zwłaszcza w północno wschodniej połowie kraju. W następnych dniach zjawisk konwekcyjnych i okresów z opadami w różnych regionach kraju będzie coraz więcej.

Wstępnie prognozowane ulewne opady i burze w Polsce, 17 maja 2023

Burze z gradem i ulewy w Polsce, będą zalania i podtopienia 17 maja 2023

Przedstawiony powyżej zasięg opadów nad Polska jest wstępny. Ze względu na dynamiczny proces zjawisk atmosferycznych może się jeszcze zmienić, dlatego zalecamy śledzenie prognoz codziennych w których dokładnie wskażemy, gdzie popada i zagrzmi. Aktualne prognozy wskazują jednak wyraźny trend pogodowy, czyli kres wyżu i powrót dość częstych przelotnych opadów i miejscami burz w kolejnych dniach w różnych regionach.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 18 maja 2023

Ulewy i burze, będą zalania i podtopienia, prognoza opadów do 18 maja 2023

Potwierdza się to również w prognozach sumy opadów dla poszczególnych regionów. Modele mają olbrzymi problem z oszacowaniem opadów w wybranych regionach przy opadach konwekcyjnych. Nie mniej miejscami w czasie ulew może spaść nawet 20-50 mm wody na m2 ziemi, a to już suma opadów, która powoduje lokalne zalania i podtopienia, zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych. Prognozy śledzimy, analizujemy i będziemy podawać szczegóły na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Maria

20 - 50mm na m2? Jeżeli dobrze pamiętam ze szkoły, to na m2 powierzchni ziemi opady podaje się w litrach.

13 maj 2023 - 06:23
Odpowiedz
Renia

W meteorologii podaje się często w mm, zamiennie w litrach. To bez znaczenia, bo 1mm, to 1 litr.

13 maj 2023 - 07:09
Odpowiedz