| |
Zagrożenie!
Będą zalania i podtopienia. Burze superkomórkowe przyniosą ulewy i grad. W tych regionach falujący front namiesza

Będą zalania i podtopienia. Burze superkomórkowe przyniosą ulewy i grad. W tych regionach falujący front namiesza

Z południa na północ przez wschodnią połowę Polski przeszły nawałnice z ulewami, gradobiciami i bardzo silnymi porywami wiatru. Niestety, nie obyło się bez licznych szkód. Nadal trwa szacowanie strat i sprzątanie po gwałtownym załamaniu pogody. Na wschodzie jesteśmy już po upale, ale nadal zalega chwiejna i wilgotna masa powietrza w której będą tworzyć się kolejne burze, w tym superkomórki z ulewami i gradem. Najbliższa doba w tym wieczór i noc będzie miejscami niespokojna z ryzykiem lokalnych zalań i podtopień.

Falujący front przyniesie miejscami burze z ulewami i gradem oraz silnym wiatrem w ciągu najbliższej doby na 31 sierpnia 2023

Silne burze superkomórkowe spowodują zalania i podtopienia w Polsce do 31 sierpnia 2023, będą gradobicia, są alerty pogodowe

Naszą uwagę w ciągu dnia oraz wieczorem i nocą musimy skupić szczególnie we wschodnich, północno wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju. Natężenie burz, zwłaszcza pod względem wiatrowym będzie słabsze w porównaniu do minionej doby, ponadto spadnie lokalnie mniejszy grad. Głównym zagrożeniem będą jednak nawalne opady deszczu. Ich suma miejscami sięgnie nawet 10-50 litrów wody na m2 ziemi. Niektóre modele dużej rozdzielczości wskazują punktowo nawet do około 60-70 mm. W takich warunkach ryzyka zalań i podtopień nie można wykluczyć.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 31 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 31 sierpnia 2023

Nawałnice, które przeszły przez Polskę minionej nocy już odsunęły się poza nasze północno wschodnie granice kraju. Obecnie ponownie energia chwiejności i niestabilności termodynamicznej nad wschodnim pasem Polski zacznie rosnąć i z upływem popołudnia oraz wieczorem pojawią się nowe burze. Będą mieć charakter rozproszony miejscami w formie superkomórek. Ryzyko burz obejmuje miejscami obszar, zwłaszcza od wschodniego Podlasia przez miejscami Lubelszczyznę, Podkarpacie po lokalnie Małopolskę. Lokalna burza może także wystąpić w województwie śląskim, świętokrzyskim i mazowieckim.

Prognoza burz dla Polski na 30 sierpnia 2023 według IMGW

Głównym zagrożeniem w rejonie burz będzie intensywny deszcz mogący lokalnie powodować zalania i podtopienia. Punktowo spadnie również grad do około 1-3 cm średnicy, a wiatr w porywach osiągnie do około 55-85 km/h. Na ogół natężenie zjawisk powinno się zmieścić w pierwszym stopniu alertu burzowego. Drugi stopień może wystąpić tylko lokalnie ze względu na możliwe ulewy.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską w którym miejscami rozwiną się burze między 30-31 sierpnia 2023

Będą zalania i podtopienia w Polsce, burze superkomórkowe spowodują oberwanie chmury do 31 sierpnia 2023

W czwartek 31.08 w ciągu dnia nad Polską pojawią się już mało zorganizowane i słabsze burze, zwłaszcza miejscami w dzielnicach północno zachodnich, ale już bez potencjału na nawałnice. O wszelkich możliwych gwałtownych zjawiskach będziemy informować na bieżąco w naszych prognozach. Sytuację pogodową monitorujemy przez całą dobę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!