| |
Zagrożenie!
Będą zalania dróg i posesji. Ulewy sprowadzi niż genueński. W ciepłym wycinku frontu wystąpią burze

Będą zalania dróg i posesji. Ulewy sprowadzi niż genueński. W ciepłym wycinku frontu wystąpią burze

Za nami kolejne aktualizacje modeli pogodowych i nadal potwierdza się wystąpienie ulewy w Polsce, jaką sprowadzi niż genueński. Początkowo w jego ciepłym wycinku po wschodniej i południowej stronie mogą wystąpić także burze. Prognozowane sumy opadów wskazują na możliwe miejscami zalania dróg i posesji. Najmocniej popada w rejonie przejścia opadów pochodzenia burzowego, jak również długo utrzymujących się opadów wielkoskalowych deszczu. Kluczowa będzie dokładna trajektoria przejścia niżu.

Aktualnie prognozowany zasięg ulewy w rejonie Polski wraz z położeniem niżu, 6 sierpnia 2023

Niż genueński przyniesie ulewy w Polsce, będą zalania dróg i posesji, 5-7 sierpnia 2023

Powstanie niżu w rejonie północno zachodnich Włoch w pobliżu Zatoki Genueńskiej będzie możliwe z uwagi na adwekcję chłodnego powietrza z północnego zachodu w głąb Europy. Powietrze to płynąc nad ciepłymi wodami powierzchniowymi basenu Morza Śródziemnego szybko doprowadzi intensywnego procesu cyklogenezy. Na najnowszych mapach synoptycznych wspomniany niż już pojawi się między 3-4 sierpnia w rejonie północnych Włoch, a następnie zacznie się przesuwać na wschód i północny wschód zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza w atmosferze.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów w Polsce, 5 sierpnia 2023 nad ranem

Ulewy do Polski sprowadzi niż genueński, będą zalania i podtopienia, 5 sierpnia 2023

Obecne wyliczenia numeryczne wiodących modeli numerycznych wskazują, że skutki omawianego niżu w Polsce poczujemy już w nocy na 5 sierpnia, gdy strefa opadów z nim związana zacznie wkraczać do południowych i południowo wschodnich regionów, a następnie w trakcie dnia będzie się przesuwać w głąb kraju na północ i północny wschód. Początkowo miejscami w ciepłym wycinku pojawią się również burze z ulewami.

Wstępnie prognozowane sumy opadów w Polsce do 7 sierpnia 2023, model ECMWF

Ulewy w Polsce będą zalania i podtopienia, niż genueński, prognoza sumy opadów do 7 sierpnia 2023

Przeglądamy kilka wiodących modeli pogodowych i na każdym z nich widnieją większe sumy opadów, ale ich rozmieszczenie nad poszczególnymi regionami jest nieco inne, gdyż wszystko będzie zależne od dokładnej trajektorii przejścia niżu z południa. Tego typu ośrodki niżowe niemal do ostatniej chwili są trudne do przewidzenia, ale z doświadczenia wiemy, że ich obszar opadów w porównaniu do obecnych prognoz im bliżej terminu, to coraz bardziej jest przesuwany w kierunku wschodnim i być może będzie tak również teraz.

Wstępnie prognozowane sumy opadów w Polsce do 7 sierpnia 2023, model GEM

Ulewy w Polsce, zalania i podtopienia przyniesie niż genueński, 5-6-7 sierpnia 2023

Opady na poziomie miejscami 50-100 litrów wody i więcej w polskim klimacie w czasie przejścia ulewy są znaczne, bo oznacza to nawet osiągnięcie miesięcznej sumy opadów, która w sierpniu poza rejonami podgórskimi waha się w wielu regionach w tym właśnie pułapie.

Prognozowane sumy opadów w Polsce do 7 sierpnia 2023, model UKMO

Prognoza ulewy w Polsce do 7 sierpnia 2023, gdzie będą zalania i podtopienia

Przed nami więc dalsza analiza przejścia niżu w celu wyznaczenia regionów najbardziej narażonych na obfite opady deszczu. Nie zmienia to jednak faktu, że intensywne opady spowodują miejscami wezbrania potoków i rzek oraz będą odpowiedzialne za lokalne zalania i podtopienia, w tym dróg i posesji. W strugach wielkoskalowych opadów deszczu zrobi się również znacznie chłodniej, bo temperatura sięgnie w trakcie dnia około 14-17 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!