| |
Zagrożenie!
Będą wichury, ulewy i wysokie temperatury. Spadnie śnieg w Polsce. Wróci mroźna zima?

Będą wichury, ulewy i wysokie temperatury. Spadnie śnieg w Polsce. Wróci mroźna zima?

W minionych dniach Polska po okresie prawdziwej zimy ze śniegiem i mrozem dostała się pod wpływ cyrkulacji strefowej. Oznacza to przewagę adwekcji łagodniejszego i cieplejszego powietrza znad Atlantyku oraz zmienne warunki pogodowe, często z przechodzącymi frontami atmosferycznymi niosącymi opady deszczu, a miejscami również opady mieszane. Do końca grudnia 2022 nie będzie przełomu w pogodzie. Spodziewamy się miejscami wichury, ulewy i wysokich temperatur. Przejściowo w chłodniejszym sektorze powietrza pojawią się również opady śniegu i ujemne temperatury w nocy, ale powrotu prawdziwej zimy nie będzie.

Silna cyrkulacja strefowa zdominuje pogodę w Europie. Prognozowane porywy wiatru, jakie mogą wystąpić do końca grudnia 2022

Będą wichury, ulewy i wysokie temperatury w Polsce, prognozy wiatru do końca grudnia 2022

O powrocie prawdziwej zimy z całodobowym mrozem i częstymi śnieżycami w Polsce możemy zapomnieć, co najmniej do początku stycznia 2023. Miejscami w tym czasie zdarzą się przelotne opady śniegu przy chwilowej adwekcji chłodniejszego powietrza, ale zaraz za tą strefą frontową pojawi się łagodna masa powietrza z dodatnimi temperaturami i zimy nie będzie.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce, 25 grudnia 2022 nad ranem

Wichury, śnieżyce, ulewy w Polsce, prognoza opadów 25 grudnia 2022

Generalnie Wigilia, Boże Narodzenie i drugi dzień świąt w Polsce upłynie pod znakiem zapowiadanej odwilży z wyraźnym podziałem na cieplejsze południowe i zachodnie dzielnice kraju oraz chłodniejsze północne i północno wschodnie. W czasie świąt pojawią się w wielu regionach przelotne opady deszczu, a między 24/25 grudnia na północny i północnym wschodzie może popadać również deszcz ze śniegiem i śnieg. Miejscami, zwłaszcza na Mazurach i Podlasiu może spaść w nocy nawet kilka cm śniegu, ale po opadach śnieg zacznie ponownie topnieć. Zasięg opadów, porę ich wystąpienia i rodzaj, a także przewidywane temperatury będziemy prezentować w codziennych prognozach bieżących. Na ogół bez opadów poza lokalnymi wyjątkami zapowiada się samo Boże Narodzenie. 

Prognozowany silny wiatr w Polsce. Przewidywane porywy do godziny 13:00, 26 grudnia 2022

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 26 grudnia 2022

W święta okresami nasili się wiatr, szczególnie 24 grudnia na południu Polski w rejonach podgórskich i górskich, a także 26 grudnia miejscami na południu, zachodzie oraz na północy kraju. W kilku regionach, zwłaszcza na północy i północnym zachodzie wiatr w porywach może osiągnąć do 60-90 km/h, a w górach ponad 100 km/h. Mówić więc będziemy o wichurze.

Prognozowane rozproszone przelotne opady śniegu, deszczu lub krupy śnieżnej, 27 grudnia 2022

Śnieg spadnie w Polsce, prognoza opadów 27 grudnia 2022

Po świętach temperatura spadnie w Polsce. Około wtorku 27 grudnia praktycznie w całym kraju będziemy notować zaledwie 1-5 st. C., ponadto miejscami pojawią się rozproszone przelotne opady deszczu, śniegu lub krupy śnieżnej. W nocy z 27/28 grudnia szczególnie na wschodzie, w centrum i na południu pojawi się miejscami niewielki przymrozek. 

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do końca grudnia 2022

Czy wróci zima do Polski ze śniegiem i mrozem, prognoza pokrywy śnieżnej do końca grudnia 2022

Mimo, że sporadycznie w kolejnych dniach grudnia zdarzą się miejscami niezbyt liczne przelotne opady śniegu, to o powrocie zimy nie ma mowy. Utrzymująca się na ogół dodatnia temperatura w dzień będzie powodować dalsze topnienie pokrywy śnieżnej. Zimowe klimaty utrzymają się jednak w górach, szczególnie w Tatrach i być może punktowo resztki śniegu ujrzymy przed końcem roku jeszcze na wschodzie bądź północnym wschodzie.

Wstępnie prognozowana temperatura na Sylwestra, 31 grudnia 2022 w Polsce

Ciepły Sylwester w Polsce, prognoza temperatury 31 grudnia 2022

Wstępne prognozy zapowiadają ciepły przełom 2022 i 2023 roku. Miejscami może przelotnie popadać i wystąpić wiatr o sile wichury, ale o zimie nie ma mowy.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 stycznia 2023

Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok 2023, prognoza temperatury 1 stycznia

Dominacja wpływu cyrkulacji strefowej na warunki pogodowe w Polsce utrzyma się co najmniej do końca roku, a zapewne i dłużej. Czeka nas zmienność warunków pogodowych, bo zarówno wystąpią dni z przelotnym deszczem i miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu, jak również przejściowo będą dni bez opadów i wyższą temperaturą, ale generalnie cały ten okres nie przyniesie prawdziwej zimy. Zapisze się z wysoką dodatnią anomalią średniej temperatury.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 2 stycznia 2023

Wichury i wysokie temperatury w Polsce, prognozowana anomalia temperatury do 2 stycznia 2023

O prawdziwej zimie z całodobowym mrozem i śnieżycami na nizinach możemy więc zapomnieć, co najmniej do początku stycznia. Pokrywa śnieżna w kolejnych dniach będzie szybko topnieć. Śnieg 23.12 tuż przed Wigilią występuje już tylko na wschodzie i południu Polski. Waha się od 13-17 cm miejscami na Lubelszczyźnie i Podhalu, do 2-10 cm miejscami na Podlasiu, Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej i Górnym Śląsku. Więcej śniegu jest w górach. Aktualnie na Śnieżce notuje się 29 cm, a na Kasprowym Wierchu 65 cm.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!