| |
Zagrożenie!
Będą wichury i burze śnieżne. Wiatr może łamać gałęzie i odcinać prąd. Głęboki cyklon zbliży się do Polski

Będą wichury i burze śnieżne. Wiatr może łamać gałęzie i odcinać prąd. Głęboki cyklon zbliży się do Polski

Z coraz większym zaangażowaniem zaczynamy śledzić najnowsze prognozy na ostatnie dni stycznia 2023. Nadal modele numeryczne podtrzymują powstanie i przejście dość głębokiego cyklonu znad Skandynawii przez Bałtyk w kierunku Krajów Nadbałtyckich. Niż ten ma również wpłynąć bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce. Przyniesie wichury, śnieżyce i deszcz, a nawet burze śnieżne. Wiatr miejscami może powodować szkody. Z każdym kolejnym dniem prognozy będą coraz bardziej precyzyjne. Sprawdźmy, kiedy cyklon przyniesie dynamiczną aurę.

Wstępnie prognozowane położenie głębokiego cyklonu nad Bałtykiem w rejonie Polski, 30 stycznia 2023

Cyklon przyniesie wichury i burze śnieżne w Polsce, prognoza wiatru i ciśnienia 30 stycznia 2023

Europejski model ECMWF od kilku dni konsekwentnie oblicza i wskazuje na możliwy cyklon pod koniec stycznia. Niż ten ma powstać nad północnym Atlantykiem i przez Morze Norweskie wkroczyć nad Skandynawię. Następnie bardzo uważnie będziemy musieli śledzić jego trajektorię, gdyż od niej ostatecznie będzie zależeć cały wachlarz zjawisk pogodowych, w tym zagrożenie ze stronu wiatru.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 30 stycznia 2023

Wichury i burze śnieżne w Polsce, cyklon namiesza w pogodzie, prognoza wiatru 30 stycznia 2023

Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na zagrożenie wichurą około 30 stycznia. Wiatr w Polsce może wtedy osiągać do 50-100 km/h, a w górach powyżej 100 km/h. Silny wiatr obecnie jest wyliczany szczególnie w zachodniej i północnej Polsce, w tym w województwach północnych, szczególnie nad morzem. Wiatr już od 70 km/h potrafi powodować szkody, dlatego w tym przypadku miejscami może dojść do łamania gałęzi i uszkadzania linii energetycznych, a w konsekwencji lokalnych przerw w dostawie prądu.

Prognoza położenia głębokiego niżu oraz temperatury i zasięgu zaciąganej chłodnej masy powietrza do Europy na wysokości 1,5 km, 30 stycznia 2023

Cyklon przyniesie wichury, burze śnieżne i niskie ciśnienie oraz chłodniejsze powietrze, prognoza temperatury w Europie i Polsce 30 stycznia 2023

Niż z cyrkulacją cyklonalną odwrotną do wskazówek zegara ma zaciągać z północy chłodną i chwiejną masę powietrza. Prognozy wskazują na pojawienie się warunków do wystąpienia rozproszonej konwekcji. W takiej sytuacji nie można wykluczyć miejscami powstania burz śnieżnych.

Wstępnie prognozowane opady konwekcyjne nad Polską, 30 stycznia 2023

Cyklon przyniesie wichury i burze śnieżne, prognoza opadów 30 stycznia 2023

W chwiejnym powietrzu pojawią się miejscami nie tylko opady śniegu, ale również deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. To nadal są wstępne prognozy i wyliczenia, gdyż ostatecznie najważniejsza będzie dokładna trajektoria przejścia niżu i jego głębokość względem Polski. Prognozowane zjawiska w kolejnych dniach mogą się jeszcze nasilić lub osłabnąć względem aktualnych wyliczeń.

Wstępnie prognozowany kolejny niż i strefa frontowa z opada w Polsce, 1 lutego 2023

Śnieżyce, wichury i burze śnieżne w prognozach, 1 lutego 2023

Krótko mówiąc - po ustąpieniu wyżu większy dynamizm w pogodzie czeka nas na przełomie stycznia i lutego. Podany termin zjawisk jeszcze może ulec przesunięciu i korekcie, ale właśnie wtedy znowu trzeba będzie bardziej uważnie śledzić najnowsze prognozy. Do tego czasu będziemy sprawdzać i analizować sytuację atmosferyczną. W przypadku istotnych zmian pojawią się stosowne kolejne prognozy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!