| |
Zagrożenie!
Będą ulewy na północy. Spadnie 200 litrów wody. Zalania i podtopienia sprowadzi aktywny cyklon

Będą ulewy na północy. Spadnie 200 litrów wody. Zalania i podtopienia sprowadzi aktywny cyklon

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy weekend będziemy mieć ostatni dzień z upałem w Polsce, a później wkroczy ochłodzenie związane z adwekcją chłodnego powietrza ściąganego przez aktywny cyklon przemieszczający się w rejonie Skandynawii. W naszym kraju pojawią się na froncie miejscami opady deszczu i burze z gradem, a jeszcze większe załamanie pogody obejmie północną Europę, gdzie rozwinie się trwalszy obszar niżowy z ulewami w kilku falach. Miejscami może spaść nawet 200 litrów wody na m2 ziemi.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Europie w rejonie południowej Skandynawii i Polski do 30 sierpnia 2023

Aktywny cyklon sprowadzi ulewy będą zalania i podtopienia w Skandynawii w sierpniu 2023, zmiana pogody sięgnie Polski

Na mapie barycznej Europy obserwujemy już zapowiedź zmian, które nastąpią po dłuższej fali upałów w centrum kontynentu. Obszar pola wyżowego ustąpi, a w jego miejsce rozwinie się pole niżowe z centrum nad Skandynawią, gdzie przejdzie co najmniej kilka aktywnych cyklonów niosących ulewne opady deszczu, burze i okresy z silniejszym wiatrem. Niże te ze strefami frontowymi wpłyną również na warunki pogodowe w Polsce.

Aktualnie prognozowany aktywny niż z opadami w rejonie południowej Skandynawii, 25 sierpnia 2023

Aktywny cyklon przyniesie ulewy, ochłodzenie i podmuch jesieni po upale w sierpniu 2023

W rejonie północnej Europy szczególnie miejscami w południowej połowie Skandynawii między Norwegią i Szwecją wzrośnie wtedy ryzyko zalań i podtopień, także w rejonach, które niedawno doświadczały powodzi. Temperatury spadną i pojawi się również pierwszy poważniejszy podmuch jesieni.

Wstępnie prognozowany obszar niżowy nad Europą sięgający ochłodzenie do Polski, 26 sierpnia 2023

Będą zalania i podtopienia, spadnie 200 litrów wody w ulewach 26 sierpnia 2023

To właśnie ta zmiana nad Europą przyniesie w Polsce kres długotrwałych upałów. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że ostatni upał w sierpniu czeka nas szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju 26 lub 27 sierpnia. Później ochłodzenie obejmie cały kraj, ale nie powinno ono być trwałe. Wpływ obszaru niżowego na warunki pogodowe w naszym kraju jest jeszcze kwestią otwartą pod względem opadów, burz i okresów z silniejszym wiatrem, ale okresowo aura z pewnością będzie o wiele mniej letnia, zwłaszcza nad morzem, gdzie niewykluczony jest kolejny sztorm tego lata.

Wstępnie prognozowany zasięg silnego wiatru w rejonie północnej Polski, 27 sierpnia 2023

Cyklon sprowadzi ulewy i wichury, prognoza wiatru 27 sierpnia 2023

Niewykluczone jednak, że okresy powrotu letniej pogody jeszcze nie raz będą wracać w rejon Polski, zwłaszcza, że wstępne prognozy na wrzesień nie są najgorsze. Jest nawet szansa na okres babiego lata. Nie jest wykluczone, że upał jeszcze zanotujemy w już pierwszym miesiącu meteorologicznej jesieni, ale raczej w krótkich epizodach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Bartek

Kiedy deszcz na północy Polski? Znowu za miesiąc-dwa?

22 sierpień 2023 - 18:19
Odpowiedz