| |
Zagrożenie!
Będą ulewy i gradobicia z silnym wiatrem. Nocne burze przerwą sen. W tych regionach będzie niespokojnie

Będą ulewy i gradobicia z silnym wiatrem. Nocne burze przerwą sen. W tych regionach będzie niespokojnie

Po chwilowym uspokojeniu wracamy do niestabilnej pogody w Polsce, która w najbliższy weekend w wielu regionach kraju przyniesie nawałnice, w tym miejscami silne burze również w nocy. Będą im towarzyszyć miejscami ulewy, gradobicia i niszczące porywy wiatru. Lokalnie wystąpią superkomórki. W ich rejonie zjawiska konwekcyjne będą najsilniejsze. Pierwsze silne burze z tej serii czekają nas w ciągu najbliższej doby, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju.

Nocne burze na 26 sierpnia 2023 przerwą sen miejscami w kilku regionach Polski

Będą nocne burze w Polsce na 26 sierpnia 2023, nawałnice zakłócą sen w kilku regionach

Nad Polską przemieszcza się obecnie mało aktywny ciepły front atmosferyczny, który zaznacza się chwilowym wzrostem zachmurzenia we wschodniej połowie kraju, ponadto tylko miejscami z niego pada przelotny deszcz. Za frontem napływa ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza. Przed frontem chłodnym pojawi się obszar rozpogodzeń, w którym miejscami późnym popołudniem, wieczorem oraz w nocy rozwiną się burze.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 26 sierpnia 2023

Noc na 26 sierpnia 2023 przyniesie burze w Polsce, najnowsza prognoza burz

W ciągu dnia mimo postępującego wzrostu chwiejności termodynamicznej burze będą mieć problem z rozwojem z uwagi na niedosyt wilgotności powietrza oraz wysoki poziom kondensacji z energią hamującą. Sytuacja zacznie się zmieniać około godziny 17:00-19:00, gdy poziom kondensacji spadnie i wtedy powinny zacząć się miejscami rozwijać burze wielokomórkowe, ale też nie możemy wykluczyć przypadków superkomórki z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem.

Prognoza burz na noc 26 sierpnia 2023 według IMGW

Tradycyjnie prognozy burzowe wydali również meteorolodzy IMGW, którzy zdecydowali się na wydanie 2 stopnia alertu burzowego dla południowo zachodniej Polski. Z uwagi na poranne aktualizacje prognoz numerycznych i zmniejszenie potencjału burzowego nad Polską z głównym przesunięciem bardziej nad Czechy w kierunku pogranicza ze Słowacją zdecydowaliśmy jednak jedynie na pierwszy stopień alertu, gdyż maksymalne natężenie zjawisk powinno się w tym stopniu zmieścić. Nie możemy jednak wykluczyć aktualizacji prognozy, gdyż zjawiska burzowe są bardzo dynamiczne i do końca nieprzewidywane.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską w nocy na 26 sierpnia 2023 w którym miejscami mogą rozwinąć się burze

Wracają burze z nawałnicami do Polski, wyładowania przerwą sen w nocy na 26 sierpnia 2023

W ciągu najbliższej doby w rejonie burz spodziewamy się ulewnego deszczu z sumami opadów do około 10-30 mm, punktowo gradu o średnicy do 1-4 cm. Komórkom burzowym mogą również towarzyszyć silne porywy wiatru do 60-90 km/h. Silne burze pojawią się miejscami w Polsce również kolejnej doby na 27 sierpnia. Ich potencjał wraz z regionami wyznaczymy w najnowszej aktualizacji w zakładce prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!