| |
Zagrożenie!
Będą tropikalne noce. Upał wkroczy z zachodu. W tych dniach uderzy letni żar

Będą tropikalne noce. Upał wkroczy z zachodu. W tych dniach uderzy letni żar

Coraz częściej pytacie, kiedy znowu zrobi się gorąco i upalnie oraz poczujemy podmuch letniego żaru. Jeśli lubicie wysokie temperatury, to mamy coraz lepsze prognozy bo przed nami kolejne zmiany pogodowe, które przyniosą w Polsce na początku ostatniej dekady czerwca miejscami upał z temperaturą osiągająca lub przekraczającą 30 st. C. w cieniu. W niektórych regionach wystąpią również pierwsze tropikalne noce w tym sezonie.

Letni żar poczujemy w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km między 22-23 czerwca 2023

Będą tropikalne noce, upał wkroczy z zachodu do Polski, temperatura powyżej 30 st. C., czerwiec 2023

Aktualnie górny niż stopniowo wypełnia się i odsuwa z Polski. To on w ostatnich dniach był odpowiedzialny za umiarkowane temperatury i miejscami ulewy z burzami i gradobiciami. Po jego ustąpieniu zmiana układu barycznego nad Europą umożliwi adwekcję ciepłego powietrza, ale lokalne burze z ulewnym deszczem i gradem również będą miejscami możliwe w chwiejnym powietrzu. Czeka nas jednak znaczny wzrost temperatur i podmuch lata.

Prognozowany upał w Polsce, 20 czerwca 2023

Nadchodzą tropikalne noce i upalne dni, prognoza temperatury 20 czerwca 2023

Ponownie o gorących dniach na znacznym obszarze kraju będziemy mówić od 18-19 czerwca bo wtedy temperatury maksymalne będą coraz częściej przekraczać 25 st. C. Zmiana kierunku adwekcji powietrza umożliwi dotarcie ciepłych mas z zachodu i południowego zachodu Europy. Będzie to możliwe dzięki przebudowie układu barycznego nad Europą.

Prognozowany układ baryczny w Europie sprzyjający adwekcji ciepłego powietrza do Polski między 20-21 czerwca 2023

Upał wkroczy z zachodu i będą tropikalne noce, poczujemy podmuch letniego żaru, czerwiec 2023

Około 19-22 czerwca (+/- 1 dzień) znowu w Polsce miejscami pojawi się upał, czyli temperatura osiągająca lub przekraczająca w cieniu 30 st. C. W innych wielu regionach będzie wtedy gorąco z temperaturą 25-29 st. C. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na temperatury maksymalne w Polsce do około 31-33 st. C. W słońcu będzie znacznie cieplej i po wielu miesiącach przerwy znowu poczujemy czym jest letni żar.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 21 czerwca 2023

Fala upału dotrze z zachodu do Polski będą tropikalne noce, prognoza 21 czerwca 2023

W omawianym okresie miejscami będą możliwe również tropikalne noce o których mówimy, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 20 st. C. Jest to wtedy niezwykle trudny czas, zwłaszcza dla osób starszych i mających problemy z krążeniem, gdyż bez odpowiedniej wentylacji i klimatyzacji ciężko się zregenerować i wyspać szczególnie w zabetonowanych blokowiskach.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 22 czerwca 2023

Nadciąga podmuch lata, będzie upał w Polsce 22 czerwca 2023

Czeka nas zatem zdecydowany wzrost temperatur aż miejscami do wystąpienia upału. Pojawi się także sporo chwil ze słońcem, ale miejscami w chwiejnym i wilgotnym powietrzu rozwiną się również najczęściej popołudniowe burze z ulewnym deszczem i gradem. Zasięg najwyższych temperatur, jak również burz będziemy wskazywać w prognozach bieżących bo jest zależny od kilku czynników.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Jak patrzę na moje województwo łódzkie to mapy KBW daje mi już saldo na minus 179 mm to znaczy bardzo ogromny niedobór wody a te upały mogą ten niedobór podwyższyć i będzie katastrofa. Przy tych upałach jest realne żeby wbić na KBW 200 mm niedoboru 😔😔😔. Kiedy wreszcie jakiś okres mokry bo 14 województw susza rolnicza występuje. Upały nie są potrzebne bo ludzie starsze będą umierać mimo, że umiera już pół miliona ludzi w Polsce a te upały mogą podwyższyć liczbę pogrzebów. Nie chce brać tego wszystkiego do serca bo mam słabe serce. Już drugi dzień nie pada💦🌂. Pozdrawiam😌

16 czerwiec 2023 - 19:58
Odpowiedz