
Będą śnieżyce, ulewy i roztopy. Załamanie pogody nadciąga do Polski. Temperatury pójdą w górę
Okres panowanie chłodnych mas powietrza arktycznego z mrozem i wyłącznie opadami śniegu w Polsce dobiega końca. Uaktywnienie Atlantyku z cyrkulacją zachodnią przyniesie nam w kolejnych dniach załamanie pogody, ale również odwilż z wyższymi temperaturami. Całodobowy mróz ustąpi i pojawią się ulewy, początkowo miejscami również opady marznące. W pierwszej fazie opadów na froncie wystąpią także śnieżyce. Spodziewamy się także nasilenia wiatru i wystąpienia powszechnych roztopów.
Prognoza zasięgu frontu z opadami deszczu i śniegu w Polsce o godzinie 07:00, 10 grudnia 2023
Potężny antycyklon znad Rosji zapewniający nam w ostatnich dniach adwekcje mroźnej masy powietrza i blokujący cyrkulację zachodnią zaczyna słabnąć i cofać się na wschodnie krańce Europy. W jego miejsce wkroczą fronty atmosferyczne z atlantyckimi niżami. Z zachodu zacznie napływać coraz łagodniejsza masa powietrza, a w konsekwencji nastąpi powszechna odwilż. Kluczowy front przechodzący z zachodu na wschód kraju czeka nas w niedzielę. To on zapoczątkuje główne zmiany.
Prognoza zasięgu frontu z opadami śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 19:00, 10 grudnia 2023
Wymiana mas powietrza będzie poprzedzona szeregiem zjawisk atmosferycznych, od śnieżyc przez opady marznącego deszczu po miejscami ulewy z silniejszym wiatrem. Ostatecznie przeważy odwilż, która będzie powodować roztopy i cofanie się pokrywy śnieżnej na wschód Polski. Prawdziwa zima nadal utrzyma się w górach, aczkolwiek i tutaj śnieg stanie się gęstszy i będzie go nieco ubywać.
Prognoza zasięgu opadów deszczu w Polsce o godzinie 13:00, 11 grudnia 2023
W kolejnych dniach, zwłaszcza od 11 grudnia będą w Polsce przeważać opady deszczu, a tylko miejscami jeszcze mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem. Proces topnienia śniegu i roztopów zacznie przyspieszać.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 07:00, 12 grudnia 2023
Aby zrozumieć czekające nas zmiany w pogodzie, to warto zajrzeć na prognozy układów barycznych. Na przykładowej mapie możemy zauważyć, że obszar antycyklonu wycofa się na wschód i na początku drugiej dekady grudnia będzie się jeszcze rozciągał, od północnej Skandynawii przez zachodnią Rosję po wschodnią Ukrainę. Europa środkowa, w tym Polska po rejon Wysp Brytyjskich znajdzie się w obszarze pola niżowego z typową cyrkulacją zachodnią związaną z wpływem Atlantyku na warunki pogodowe.
Ruszy cyrkulacja zachodnia niosąca odwilż z roztopami. Prognoza układu barycznego w Europie między 11-12 grudnia 2023
Sprawdzą się więc nasze prognozy, w których zapowiadaliśmy, że w trakcie drugiej dekady grudnia czeka nas ocieplenie i powszechna odwilż. Temperatury maksymalne, w zależności od regionów i pory dnia osiągną w Polsce do około 2-10 st. C. Noce przejściowo, ale nie zawsze i wszędzie przyniosą ponownie niewielkie przymrozki, które nieco spowolnią topnienie śniegu, ale spowodują również lokalne oblodzenia.
Prognozowana suma opadów w Polsce i Europie do 12 grudnia 2023
Uaktywnienie Atlantyku jeszcze bardziej dynamiczną pogodę w najbliższych dniach przyniesie na zachodzie Europy, zwłaszcza między rejonem Wysp Brytyjskich przez Francję, Belgię i Niemcy po Szwajcarię, gdzie opadów będzie najwięcej, w tym w Alpach śniegu.
Źródło: DobraPogoda24.pl