| |
Zagrożenie!
Będą śnieżyce przechodzić przez kraj. W prognozach kilkanaście cm śniegu. Wróci biała zima z mrozem

Będą śnieżyce przechodzić przez kraj. W prognozach kilkanaście cm śniegu. Wróci biała zima z mrozem

Rozpoczyna się wiosna meteorologiczna, ale wszystko na to wskazuje, że śnieżyce i zima z mrozem to będą atrybuty pogody, które jeszcze nie raz wystąpią w trakcie marca. Wyjątkowo chłodno zapowiada się szczególnie pierwsza połowa miesiąca. W prognozach widoczne są opady śniegu, które wystąpią w wielu regionach. W sprzyjających warunkach i przy odpowiedniej trajektorii cyklonu przejdą również śnieżyce, a wtedy miejscami spadnie nawet 5-15 cm śniegu lub lokalnie więcej. Sytuacja pogodowa zacznie się komplikować za kilka dni.

Chłodny początek wiosny. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 14 marca 2023

Chłodny początek wiosny, będą śnieżyce przechodzić przez Polskę, biała zima z mrozem wróci, prognoza temperatury do 14 marca 2023

Marzec rozpoczęliśmy od dwucyfrowego mrozu. Temperatura minionej nocy przy gruncie najniższa była w centralnej i południowej połowie kraju. Na wielu stacjach zanotowano -14/-8 st. C. Niestety, z mrozem szybko się nie rozstaniemy, bo przez znaczną część marca w nocy w wielu regionach nadal będzie możliwy aczkolwiek jego skala będzie różna, od niewielkiego kilkustopniowego do miejscami okresowo dwucyfrowego.

Przykładowy wstępnie aktualnie prognozowany mróz w Polsce około 9 marca 2023 nad ranem

Śnieżyce i mróz w prognozach, spadnie kilkanaście cm śniegu, będzie chłodna pierwsza połowa marca 2023

W stratosferze nad Arktyką właśnie doszło do rozbicia wiru polarnego i wygląda na to, że odczujemy przynajmniej część tego zjawiska. Zwykle w terminie od 1, do 5 tygodni dochodzi do znacznego ochłodzenia i nawrotów zimy w niektórych regionach północnej półkuli Ziemi. Całkiem prawdopodobne, że akcenty zimowe ze śniegiem i mrozem w Polsce będące skutkiem zaniku wiru polarnego odczujemy okresami nawet do kwietnia, choć z pewnością zdarzą się również dni z wyższą temperaturą i łagodniejszą pogodą. 

Prognozowane rozproszone śnieżyce w Polsce, 5 marca 2023

Śnieżyce w prognozach, spadnie 10-15 cm śniegu, prognoza opadów 5 marca 2023

Aktualnie względnie stabilną pogodę choć z rosnącym zachmurzeniem z północy w głąb Polski nadal zapewnia nam antycyklon Hazal z rejonu na północ od Wysp Brytyjskich, ale w prognozach już widać jego przełamanie i wpływ ośrodków niżowych ze strefami frontowymi na warunki pogodowe w naszym kraju. Już 4 marca w wielu regionach lokalnie popada śnieg, deszcz lub deszcze ze śniegiem bądź krupa śnieżna, ale zjawiska będą bardzo rozproszone i jeszcze dość nieliczne. Sytuacja zacznie się zmieniać w kolejnych dniach.

Wstępnie prognozowane rozproszone opady śniegu w Polsce, 6 marca 2023

Zima ze śniegiem w marcu 2023 wróci do Polski, gdzie spadnie śnieg, prognoza opadów 6 marca 2023

Akcentów zimowych w marcu w pierwszej połowie miesiąca będzie coraz więcej. Bardzo uważnie musimy śledzić trajektorie ośrodków niżowych, gdyż są one niestabilne, a od nich wiele ostatecznie zależy, w tym termin i zasięg wystąpienia opadów, temperatury i porywy wiatru.

Wstępnie prognozowana śnieżyca w Polsce między 7-8 marca 2023

Niż ze śnieżycą wtargnie do Polski, prognoza opadów 7-8 marca 2023

Terminy podanych zjawisk i ich zasięg na mapach nie należy jeszcze odczytywać dosłownie. Tego typu prognozy ze znacznym wyprzedzeniem mają jedynie na celu nakreślenie trendu pogodowego. Jasno z niego wynika, że pierwsza połowa marca ma być chłodniejsza niż wynika z normy klimatycznej, ponadto co jakiś czas, zwłaszcza od 5 marca będą powracać opady śniegu, miejscami przejdą również śnieżyce. Noce nadal będą przynosić często mróz. Na wiosnę termiczną nadal musimy cierpliwie czekać.

Wstępnie prognozowana orientacyjna prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 11 marca 2023

Zima ze śniegiem i śnieżycami będzie wracać do Polski, prognoza pokrywy śnieżnej do 11 marca 2023

Przed nami więc chłodna znaczna część, co najmniej pierwszej połowy marca. W niektóre dni popada śnieg, a jeśli cyklony obiorą odpowiednią trajektorię, to będą również możliwe śnieżyce, a także zawieje śnieżne oraz niewykluczone wichury. Pogoda za kilkadziesiąt godzin zacznie być coraz bardziej dynamiczna i będziemy informować na bieżąco o prognozowanych zjawiskach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!