| |
Zagrożenie!
Będą śnieżyce i powroty zimy. Spadnie 10-40 cm śniegu. Niże wezmą na celownik Polskę

Będą śnieżyce i powroty zimy. Spadnie 10-40 cm śniegu. Niże wezmą na celownik Polskę

Z wielką skrupulatnością zaczynamy śledzić prognozy na drugą połowę stycznia 2023. Najnowsze wyliczenia numeryczne nadal przewidują wystąpienie śnieżyc w Polsce. Będą one związane z niżami, głównie z południa Europy. Ich trajektoria do niemal samego końca nie jest pewna, ale tam gdzie nasunie się strefa frontowa będzie padać intensywnie. Wstępne prognozy wskazują, że może spaść nawet 10-40 cm śniegu. Przejściowo spodziewany jest również mróz, dlatego śnieg i powrót zimy będzie mieć szansę utrzymać się przez co najmniej kilka dni.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 21 stycznia 2023

Będą śnieżyce i powroty zimy w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 21 stycznia 2023

Do sygnalizowanej pokrywy śnieżnej w poszczególnych regionach Polski nie przywiązujmy jeszcze większej uwagi, bo trajektoria niżu z pewnością ulegnie zmianie i będą jeszcze istotne korekty w prognozach, to samo dotyczy podanego terminu. Liczy się jednak trend pogodowy, który jasno wskazuje, że w trakcie drugiej połowy stycznia pojawi się ponownie szansa do zimowych epizodów.

Polska znajdzie się bezpośrednio w obszarze niżowym. Prognozowane ciśnienie i rozmieszczenie cyklonów w Europie, 18 stycznia 2023

Śnieżyce i mróz w prognozach, kiedy spadnie śnieg w Polsce, najnowsza prognoza 18 stycznia 2023

Przyczyną możliwości powrotu akcentów zimowych będzie zmiana układu barycznego nad Europą. Obszar niżowy znad północnego Atlantyku i Skandynawii nasunie się nad zachodnią i środkową Europę sięgając również basenu Morza Śródziemnego. W tej sytuacji okresami otworzy się korytarz do adwekcji chłodnego powietrza z północy. To z kolei da impuls do cyklogenezy nad stosunkowo ciepłymi wodami południowej Europy. Następnie strefy frontowe i niże zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza sterowanego przez prąd strumieniowy zaczną wędrować w kierunku Polski lub wschodniej Europy.

Wstępnie prognozowana śnieżyca w Polsce, 18 stycznia 2023

Zima ze śniegiem wróci do Polski, kiedy spadnie śnieg, najnowsza prognoza opadów 18 stycznia 2023

Europejski model ECMWF sygnalizuje jedną z takich śnieżyc około środy 18 stycznia. Zasięg opadów i pora wystąpienia śnieżycy może jeszcze ulec zmianie, dlatego w kolejnych prognozach prognozy będą coraz pewniejsze i dokładniejsze. Opady śniegu ma przynieść niż, którego centrum jest prognozowane w rejonie Polski lub bezpośrednio na naszym krajem. Śnieg ma padać, głównie na północ, zachód i południowy zachód od centrum niżu. Po jego wschodniej stronie ma się znaleźć cieplejszy wycinek powietrza.

Wstępnie prognozowana śnieżyca w Polsce około 21 stycznia 2023

Zima wróci do Polski, będą śnieżyce, prognoza opadów śniegu 21 stycznia 2023

W kolejnych dniach mogą się pojawić kolejne epizody ze śnieżycami niosącymi opady ciężkiego i mokrego śniegu. Następna taka możliwość jest wskazywana około soboty 21.01.

Mróz pojawi się w Polsce. Aktualnie prognozowana temperatura, 19 stycznia 2023 nad ranem

Śnieg i mróz pojawi się w Polsce, najnowsza prognoza temperatury, 19 stycznia 2023

Śnieg, który spadnie w Polsce będzie miał szansę nieco się utrzymać, bo wrócą przejściowo temperatury ujemne, zwłaszcza miejscami w nocy. Zupełnie inaczej będzie w górach i rejonach podgórskich. W tej części kraju świeży śnieg utrzyma się znacznie dłużej.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 25 stycznia 2023

Zimna ze śniegiem i mrozem wróci do Polski, prognoza pokrywy śnieżnej do 24 stycznia 2023

Przed nami więc ciekawa pod względem pogodowym druga połowa stycznia. W jej trakcie pojawią się w niektórych regionach zimowe epizody. Przejdą śnieżyce i powstanie ponownie pokrywa śnieżna. Najwięcej śniegu spadnie prawdopodobnie na południu kraju, w rejonach podgórskich. Termin możliwych opadów śniegu i zasięgu śnieżyc będzie się zmieniał, dlatego zalecamy śledzenie najnowszych codziennych prognoz, w których postaramy się precyzyjnie wskazywać kiedy i gdzie powrócą zimowe incydenty. Spodziewamy się również temperatur dobowych przez 0 st. C., a to oznacza, że nie będziemy mówić o trwałej zimie  na nizinach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!