| |
Zagrożenie!
Będą silne przymrozki w wielu regionach. To ostatnia tak mroźna noc. Temperatura spadnie do -6 stopni

Będą silne przymrozki w wielu regionach. To ostatnia tak mroźna noc. Temperatura spadnie do -6 stopni

Przedłużające się wiosenne przymrozki dają nam się nadal we znaki. Musimy z tego powodu nie tylko cieplej się ubierać i nadal okresami ogrzewać domy, ale również zabezpieczać rośliny i uprawy narażone na przemarznięcia. Na szczęście noc na 9 maja będzie już ostatnią z tak niskimi temperaturami miejscami do -6/-3 st. C. Mroźna noc szczególnie przy gruncie wystąpi przede wszystkim we wschodniej połowie Polski.

Wyż z arktycznym powietrzem nad Polską. Zasięg rozpogodzeń przed nastaniem nocy o godzinie 18:00, 8 maja 2023

Ostatnia mroźna noc z silnymi przymrozkami w Polsce na 9 maja 2023, temperatura spadnie do -6 st. C.

Obszar zachmurzenia nad południowo wschodnią Polską ulega dezintegracji i najbliższej nocy będzie zanikał, a przez to przymrozki wystąpią także w tej części kraju dotychczas chronionej przez zachmurzenie warstwowe i kłębiasto-warstwowe. Najnowsze kompozytowe zdjęcie satelitarne z odcieniem koloru fioletowego ujawnia silną adwekcję powietrza arktycznego, które nocą będzie osiadać, a cieplejsze zgromadzone w warstwie przyziemnej zacznie wypromieniowywać w zjawisku radiacji.

Silne przymrozki zanotowane w Polsce szczególnie nad ranem przy gruncie, 8 maja 2023. Dane: IMGW

Noc z silnymi przymrozkami w Polsce, ujemne temperatury w wielu regionach, maj 2023

Potencjał do ujemnych temperatur będzie podobny do poprzednich nocy. Miejscami ponownie zanotujemy przy gruncie nawet -6/-3 st. C., aczkolwiek obszar najniższych temperatur tym razem obejmie głównie wschodnią połowę kraju, gdyż zasięg chłodnej masy powietrza od zachodu będzie redukowany na wschód kraju.

Prognozowane silne przymrozki w Polsce o godzinie 05:00, 9 maja 2023

Ostatnia noc z silnymi przymrozkami, prognoza temperatury 9 maja 2023

Najniższe temperatury we wtorek 09.05 nad ranem wystąpią szczególnie miejscami na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Mazurach i Podlasiu. W rejonach ościennych również wystąpią miejscami przymrozki, ale raczej o 1-2 st. C. mniejsze. Temperatura lokalnie także na standardowej wysokości 2m spadnie do wartości ujemnych na poziomie około -2/-1 st. C., zwłaszcza między wschodnim Mazowszem, Lubelszczyzną i Podlasiem. W nocy na 10 maja wystąpią jeszcze niewielkie przymrozki we wschodnich regionach kraju, ale już raczej tylko lokalnie i przy gruncie. W kolejnych dniach temperatury wzrosną.

Prognozowana ujemna temperatura w Polsce na wysokości 2m o godzinie 05:00, 9 maja 2023

Noc z mrozem i przymrozkami w Polsce, 9 maja 2023

Poprzedniej nocy najniższą temperaturę -2,5 st. C. w klatce meteorologicznej na nizinach zanotowano na stacji IMGW w Kozienicach na Mazowszu. Przy gruncie najniższą temperaturę -6 st. C. zanotowano w Łodzi. Do rekordu najniższej temperatury w maju w całej w historii pomiarów na obszarze obecnej Polski dużo jednak brakuje. Rekord wynosi -9 st. C. i był notowany na wysokości 2m w 1939 roku w miejscowości Poraj położonej między Ustką i Lęborkiem w obecnym województwie pomorskim.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

I tylko dzięki tym ,,przymrozkom'' wilgotność gleby jeszcze nie spadała poniżej 30% w ciągu ostatnich dni. Wyobraź sobie w dzień żarówę, a w nocy 10-15 stopni przy oczywistym braku opadów (witamy w Polsce) przez jakiś miesiąc. Powtórka z rozrywki ze Skierniewic objawiła by się w wielu innych miastach.

09 maj 2023 - 09:14
Odpowiedz