| |
Zagrożenie!
Będą silne burze z gradem. Niż nad Polską uaktywni konwekcję z silnym wiatrem. W tych regionach zagrzmi

Będą silne burze z gradem. Niż nad Polską uaktywni konwekcję z silnym wiatrem. W tych regionach zagrzmi

Minionej doby do Polski wkroczyło załamanie pogody związane z niżem Benedikt. Jego centrum ze strefami frontowymi już bezpośrednio znajduje się nad krajem. W wielu regionach pojawiają się opady deszczu przesuwające się na północ i północny wschód, a w trakcie dnia wraz ze wzrostem chwiejności powietrza pojawiają się również burze z gradem. Miejscami przyniosą ulewny deszcz mogący powodować lokalne podtopienia. W rejonie burz spodziewane są również silne porywy wiatru.

Niż Benedikt i zasięg jego opadów w Polsce o godzinie 09:40, 15 maja 2023. Dane: RainViewer

Burze z gradem i silnym wiatrem przyniosą ulewny deszcz w Polsce, niż Benedikt już nad krajem, prognoza burz 15-16 maja 2023

Sytuacja pogodowa w Polsce uległa całkowitej zmianie, bo jeszcze w minioną niedzielę 14.04 notowaliśmy pierwszy gorący dzień, gdy temperatura miejscami na północy wzrosła do blisko 25 st. C. Oficjalnie najwyższą temperaturę 24,9 st. C. zanotowano na stacji IMGW w Kętrzynie. Nie brakowało również pogodnego nieba i chwil ze słońcem, a lokalne opady i burze wystąpiły głównie na północy.

Pochmurny niż nad Polską załamał pogodę. Zdjęcie satelitarne zachmurzenia o godzinie 09:30, 15 maja 2023

Pochmurny niż i załamanie pogody w Polsce, będą ulewy z gradem, 15-16 maja 2023

W miejsce pogodnego pola wyżowego wkroczył niż ze strefami frotnowymi i opadami. Z upływem dnia rozwiną się również burze, zwłaszcza w pobliżu i na południe od centrum niżu, gdy zachmurzenie nieco się porozrywa i w rejonie przejaśnień wzrośnie niestabilność termodynamiczna. Z upływem dnia, zwłaszcza w godzinach popołudniowych uaktywni się konwekcja.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 14:00, 15 maja 2023

Będą silne burze z gradem, niż nad Polską, prognoza opadów 15-16 maja 2023

Zwróćmy szczególnie uwagę na obszar w rejonie centrum oraz na południe od położenia niżu. W tym właśnie rejonie ma się uaktywniać rozproszona konwekcja z burzami, która zgodnie z kierunkiem kręcenia się niżu będzie się przesuwać z południa na północny wschód. Przygotowaliśmy najnowszą prognozę burz, która wskazuje prawdopodobieństwo ich wystąpienia na danym obszarze kraju.

Prognoza burz dla Polski, 15 maja 2023

Prognoza burz dla Polski 15-16 maja 2023

Silne prądy wstępujące w rejonie centrum niżu będą zapalnikiem do powstania burz, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem. Prognozy numeryczne wskazują na możliwe powstanie liniowych formacji burzowych lub nieco większych burz wielokomórkowych. 

Prognoza zasiegu opadów w Polsce, do godziny 17:00, 15 maja 2023

Silne burze z gradem i ulewami w Polsce, niż nad krajem, prognoza burz i opadów do 16 maja 2023

Główny rozwój burz spodziewamy jest w godzinach popołudniowych. W ich rejonie miejscami spadnie grad o niewielkiej średnicy, ponadto ulewny deszcz do około 10-30 mm wody na m2 ziemi. Lokalnie nie można wykluczyć podtopień. Spodziewamy się także nasilenia wiatru, miejscami do 60-80 km/h. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!