| |
Zagrożenie!
Będą silne burze gradowe. Superkomórki przyniosą duży grad. Ryzyko gradobicia w wielu regionach jest duże

Będą silne burze gradowe. Superkomórki przyniosą duży grad. Ryzyko gradobicia w wielu regionach jest duże

Po fali silnego upału i przejściu nawałnic warunki atmosferyczne tylko na chwilę ulegają stabilizacji, bo w Europie w kolejnych dniach ponownie w wielu regionach wrócimy do silnych burz, w tym z bardzo dużym ryzykiem opadów dużego gradu. Superkomórki niosące gradobicia pojawią się w wielu regionach. Lokalnie grad w trakcie drugiej połowy lipca spadnie również w Polsce. Ostatnie przykłady pochodzą z Austrii, Niemiec i Węgier, gdzie spadł grad o średnicy nawet 4-6 cm w rejonie miejscowości Pols, Fohnsdorf, Nurtingen i Kisnana.

Silne burze gradowe z superkomórek uderzą w wielu regionach Europy do 20 lipca 2023

Będą silne burze gradowe, gradobicia uderzą w wielu regionach 18-19-20 lipca 2023

Zmiany w kierunku ponownych nawałnic w wielu regionach Europy, w tym w pobliżu Polski będą wynikać z układu barycznego kształtującego warunki atmosferyczne. Nad kontynentem pojawiła się kolejna strefa frontowa na której będą się rozwijać na zafalowaniu niewielkie i płytki ośrodki niżowe. W ich rejonie na dużym kontraście temperatury i uwodnieniu dojdzie do rozwoju silnych burz, lokalnie superkomórkowych.

Prognoza układu barycznego w Europie o godzinie 14:00, 19 lipca 2023

Burze superkomórkowe uderzą w Europie, spadnie duży grad w rejonie Polski 19-20 lipca 2023

Przykładów gradobić z gradzinami osiągającym co najmniej 4-6 cm średnicy z ostatniej doby nie brakuje, a przed nami kolejne nawałnice, które szczególnie będą możliwe na obszarze między południową Francją przez Kraje Alpejskie po zachodnie Węgry. Grad takiej wielkości lub większy dosłownie niszczy niemal wszystko na swojej drodze, od upraw przez pokrycia dachowe po elewację budynków i samochody.

Skutki gradobicia w Austrii w regionie Volkermarkt, 17 lipca 2023

Największe ryzyko gradobić w Europie w ciągu najbliższej doby obejmuje regiony, od wschodniej i południowo wschodniej Francji przez Szwajcarię, północne Włochy, południowe Niemcy, Austrię po Słowenię i północną Chorwację. Na tym obszarze lokalnie może spaść grad nawet o średnicy powyżej 3-5 cm. Jeżeli macie w planach wakacyjny wyjazd do tych regionów Europy w najbliższych dniach, to miejcie świadomość ryzyko możliwych miejscami silnych burz gradowych. Z kolei w Polsce w ciągu najbliższej doby będzie spokojnie z uwagi na obecność słabego wyżu.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 19 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy na 19 lipca 2023, gdzie będą gradobicia

Natężenie opadów gradu w czasie nawałnic ponownie będzie bardzo duże. Punktowo w szczycie uderzenia żywiołu, okresami z silnym wiatrem i deszczem widzialność jest bardzo ograniczona i można odnieść wrażenie, że świata nie widać. Kolejny przykład silnego gradobicia z ostatniej doby pochodzi z Węgier.

Silne gradobicie na Węgrzech w rejonie miejscowości Kisnana, 17 lipca 2023

Lokalne burze do Polski zaczną wracać już w środę 19.07, głównie wystąpią na południu i południowym wschodzie, zwłaszcza na południu Małopolski i Podkarpacia. Punktowo mogą przynieść grad.

Prognoza burz dla Europy między 19-20 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 20 lipca 2023, będą nawałnice z gradobicia, spadnie duży grad

Bardzo duże ryzyko gradobić w tym okresie wystąpi szczególnie między północnymi Włochami, Austrią, Słowenią, Chorwacją, Serbią, Węgrami po zachodnią połowę Rumunii i miejscami na Słowacji. Lokalnie na tym obszarze może spaść grad powyżej 3-6 cm, zwłaszcza między Austrią, Słowenią, Chorwacją, Serbią i Węgrami. Warunki pogodowe również w Polsce będą w najbliższych dniach okresami bardziej dynamiczne z ryzykiem burz o czym szerzej będziemy informować w stosownych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!