| |
Zagrożenie!
Będą podtopienia w Polsce. Śnieg zacznie szybko topnieć. Temperatura przekroczy 10 stopni

Będą podtopienia w Polsce. Śnieg zacznie szybko topnieć. Temperatura przekroczy 10 stopni

Do Polski wkroczy odwilż, która w tym tygodniu z każdym kolejnym dniem zacznie się nasilać aż do świat Bożego Narodzenia. Temperatura miejscami przekroczy 10 st. C., ponadto spadnie deszcz i nasili się okresami wiatr. W takich warunkach pokrywa śnieżna zacznie dość szybko topnieć i zanikać w kierunku wschodnim. Do końca świąt śnieg zachowa się już tylko lokalnie być może na wschodzie i południu, a po za tym nadal będzie go sporo w wysokich górach. Topniejący śnieg i przechodzące fronty atmosferyczne z przelotnymi opadami deszczu mogą miejscami spowodować podtopienia, zwłaszcza na nizinach, gdzie tego śniegu obecnie zalega najwięcej. Sprawdźmy, jakie temperatury przyniesie odwilż i kiedy pojawi się ryzyko podtopień.

Silna odwilż wkroczy do Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, między 25/26 grudnia 2022

Będzie silna odwilż w Polsce, pojawią się podtopienia, prognoza temperatury do 26 grudnia 2022

Śniegu w Polsce obecnie mamy sporo, szczególnie we wschodnich, południowych i centralnych regionach kraju. Grubość pokrywy śnieżnej waha się w wielu regionach, od 10, do 40 cm. W następnych dniach wraz z pojawieniem się wyższych temperatur śnieg zacznie stopniowo odpływać. Miejscami wzrośnie ryzyko podtopień ,zwłaszcza we wschodnich, południowych i południowo wschodnich regionach kraju.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce przed odwilżą, 19 grudnia 2022. Dane: IMGW-PIB

Odwilż i podtopienia w Polsce, zanikająca pokrywa śnieżna, ile śniegu w Polsce 19-20 grudnia 2022

Odwilż na przeważającym obszarze Polski w ciągu dnia pojawi się już we wtorek 20 grudnia i będzie kontynuowana w kolejnych dniach.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 23 grudnia 2022

Odwilż i możliwe podtopienia w Polsce, prognoza temperatury 23 grudnia 2022

Temperatura w tym tygodniu w wielu regionach przekroczy w dzień 6-10 st. C., szczególnie w południowej połowie kraju. Przy takiej temperaturze i przechodzących frontach z opadami deszczu i okresami z silnym wiatrem śnieg zacznie dość szybko topnieć. Miejscami z pewnością pojawią się podtopienia, zwłaszcza w zagłębieniach terenu i dolinach, a także w innych regionach, gdzie zalega dużo śniegu na obecnie mało przepuszczalnej glebie.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 grudnia 2022

Będą podtopienia w Polsce, śnieg zacznie szybko topnieć, prognoza temperatury 24 grudnia 2022

Najwyższe temperatury w tym tygodniu mają być notowane w południowej połowie Polski, w tym miejscami w rejonach podgórskich, gdzie w wyniku wiatr fenowego temperatury znacznie wzrosną, a tym samym śnieg będzie topnieć w oczach. Miejscami wzrośnie również przejściowo poziom rzek.

Wstępnie prognozowane przejście frontu nad Polską między 23/24 grudnia 2022

Odwilż, podtopienia i opady deszczu w Polsce, mapa opadów 24 grudnia 2022

Bardziej aktywny front z opadami deszczu nad regionami z największą obecnie pokrywą śnieżną, czyli na wschodzie i południowym wschodzie przejdzie około 23/24 grudnia. Deszcz przyspieszy wówczas znacznie proces topnienia śniegu. Wstępne prognozy wskazują wtedy również na możliwe opady śniegu miejscami na północy, ale powrotu zimy w tym okresie nie będzie, bo za frontem następnego dnia temperatury będą dodatnie.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 25 grudnia 2022

Podtopienia i odwilż w Polsce, prognoza temperatury 25 grudnia 2022

Trudno dokładnie oszacować kiedy w poszczególnych regionach stopnieje aktualnie zalegająca pokrywa śnieżna, ale wiele wskazuje, że do końca świąt miejsc ze śniegiem będzie już niewiele w Polsce poza wyższymi partiami gór, zwłaszcza Tatr. Większość śniegu we wschodniej, południowej i południowo wschodniej Polsce stopnieje tuż przed świętami lub w trakcie Wigilii.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 26 grudnia 2022

Do kiedy utrzyma się śnieg w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 26 grudnia 2022

Kolejne ochłodzenie jest wstępnie sygnalizowane po świętach pod koniec roku. Wtedy ponownie pojawi się szansa na istotne opady śniegu, które miejscami stworzą pokrywę śnieżną i będą mieć szansę przez pewien okres utrzymać się ze względu na ujemną temperaturę. Będziemy to weryfikować na bieżąco w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Grzegorz

Kocham lato, kocham lato kocham las a w tym lesie a w tym lesie dwoje nas. Wiatr na liściach wiatr na liściach smętne pieśni gra. A my zimami nie kochamy się.

19 grudzień 2022 - 15:08
Odpowiedz