| |
Zagrożenie!
Będą noce z silnymi przymrozkami. Temperatura spadnie do -4 stopni. Ochrońmy rośliny przed przemarznięciem

Będą noce z silnymi przymrozkami. Temperatura spadnie do -4 stopni. Ochrońmy rośliny przed przemarznięciem

Z początkiem czerwca kojarzymy przeważnie meteorologiczne lato, ale w tym roku zamiast już oczekiwać pierwszego upału, to noce między 2-4 czerwca przyniosą nietypowe późne i dość silne przygruntowe przymrozki z temperaturą miejscami nawet do około -4/-2 st. C. Zabezpieczmy rośliny wrażliwe na ujemne temperatury, zwłaszcza pomidory, które nie są odporne na przemarznięcia. Ochłodzenie będzie chwilowe, ale bardzo odczuwalne, gdyż przymrozki wystąpią w wielu regionach Polski.

Widoczny korytarz z adwekcją chłodnego powietrza do Polski przed nastaniem nocy o godzinie 18:00, 1 czerwca 2023. Dane: Eumetsat

Noce z silnymi przymrozkami w Polsce z 2-3 i 3-4 czerwca 2023, temperatura spadnie do -4 st. C. ochrońmy rośliny

Nadchodzące przymrozki doskonale widać na aktualnym kompozytowym zdjęciu satelitarnym. Obecnie nasz kraj pozostaje w obszarze klina wyżowego przez który przechodzi mało aktywna strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Front jedynie miejscami przy przesuwaniu z północnej do południowo wschodniej Polski zaznacza się okresowym zachmurzeniem z którego na ogół nie popada, jedynie lokalnie w piątek 02.06, głównie na południowym wschodzie, zwłaszcza w rejonach podgórskich może się zdarzyć przelotny deszcz i burza z gradem. Za frontem napłynie znacznie chłodniejsze powietrze, którego źródła znajdują się w Arktyce. Między niżem znad Skandynawii i wyżem znad Morza Północnego powstaje korytarz do napływu chłodnego powietrza z północnego zachodu nad Polskę.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy przed nastaniem nocy z 2-3 czerwca 2023

Późne silne przymrozki w Polsce, temperatura w nocy spadnie do -4 st. C., prognoza na noc z 2-3 czerwca i z 3-4 czerwca 2023

Zimna zapowiada się noc z piątku na sobotę, gdy temperatura przy gruncie miejscami spadnie nawet do -4/-1 st. C., zwłaszcza od województwa zachodniopomorskiego przez częściowo pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie po dolnośląskie oraz lokalnie warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie, śląskie i małopolskie. Na pozostałym obszarze ryzyko niewielkiego przymrozku przy gruncie będzie mniejsze.

Silne późne przymrozki w Polsce. Prognozowana temperatura przy gruncie o godzinie 05:00, 3 czerwca 2023

Noce z silnymi przymrozkami w Polsce, temperatura spadnie do -4 st. C. w nocy między 2-3-4 czerwca 2023, ochrońmy rośliny przed przemarznięciem

Znaczące ochłodzenie będzie krótkie, ale dość silne. Temperatura w sobotni 03.06 poranek w Polsce miejscami będzie o tej porze dnia nawet o 9-4 st. C. niższa niż być powinna na początku czerwca według średniej z normy wieloletniej.

Silne późne przymrozki w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie o godzinie 08:00, 3 czerwca 2023

Późne przymrozki w czerwcu 2023 w Polsce, prognoza temperatury

Chłodna zapowiada się także noc z soboty na niedzielę, czyli z 3-4 czerwca. Ujemne niewielkie temperatury na poziomie około -3/-1 st. C. przy gruncie wystąpią w wielu regionach. Ich prawdopodobieństwo będzie uzależnione od ukształtowania terenu. Generalnie w rejonach zagłębień i dolin prawdopodobieństwo przymrozków będzie większe.

Prognozowane przymrozki w Polsce przy gruncie o godzinie 04:00, 4 czerwca 2023

Noce z silnymi przymrozkami, temperatura w Polsce spadnie do -4/-2 st. C., prognoza 2-4 czerwca 2023

Kolejne noce zapowiadają się z już wyższymi temperaturami, gdyż zmiany w układzie barycznym spowodują odcięcie napływu chłodnego powietrza. Miejmy nadzieję, że to już ostatnie tak powszechne późne przymrozki i następne dni lata będą już łagodniejsze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Grzegorz

Ciepły dzień

02 czerwiec 2023 - 03:46
Odpowiedz
eee

Horror zimna ciąg dalszy

03 czerwiec 2023 - 03:01
Odpowiedz